REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 26 poz. 127

KOMUNIKAT NR 69
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 22 listopada 2010 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 1195/10

Tekst pierwotny

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 24 października 2010 r., na spadochronie Drakkar, na którym 13 skok wykonywał uczeń-skoczek, klasyfikuję do kategorii:

Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: Brak kwalifikacji - H2”.

2. Opis okoliczności wypadku:

Uczeń-skoczek wykonywał skok z wysokości 1200 m z opóźnionym otwarciem do 10 sekund. Po opuszczeniu samolotu uczeń-skoczek utrzymywał stabilną sylwetkę, lecz otwarcie czaszy nastąpiło po około 15 sekundach. Czasza spadochronu głównego napełniła się. Jednocześnie automat FX otworzył spadochron zapasowy. Według relacji ucznia-skoczka opóźnienie w otwarciu spadochronu głównego było spowodowane nietrafieniem ręką na uchwyt otwierania spadochronu. Opadanie odbywało się na dwóch czaszach, które były niestabilne. Podczas przyziemienia skoczek doznał złamania kości śródstopia prawej nogi.

3. Przyczyna wypadku lotniczego:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną wypadku było zainicjowanie przez ucznia-skoczka otwarcia czaszy głównej na zbyt małej wysokości, spowodowane problemem ze zlokalizowaniem prawidłowo położonego uchwytu otwierającego. Doprowadziło to do zadziałania automatu FXC 12000 i otwarcia czaszy zapasowej, przy prawidłowo otwartej czaszy głównej. Podczas lądowania uczeń-skoczek doznał obrażeń ciała.

4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL:

4.1. Przed dopuszczeniem skoczków i uczniów-skoczków do skoków w roku 2011 (do końca 2010 r. w aeroklubie nie planuje się organizowania skoków spadochronowych), w czasie zajęć na kursie dokształcającym, omówione zostaną zasady wykonywania skoków, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przestrzeganie ustalonego czasu w czasie wolnego spadania oraz zasady postępowania w sytuacjach niebezpiecznych.

4.2. Uczniowie-skoczkowie, w tym uczeń, który uczestniczył w incydencie, przed dopuszczeniem do skoków, odbędą ćwiczenia naziemne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Grzegorz Kruszyński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-12-29
  • Data wejścia w życie: 2010-12-29
  • Data obowiązywania: 2010-12-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA