REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 56

KOMUNIKAT NR 35
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 26 czerwca 2012 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 450/12

Tekst pierwotny

Na podstawie § 31 ust. 3 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 18 maja 2012 r., na samolocie Cessna 172N, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: „Błędy proceduralne
H4” .

2. Opis okoliczności wypadku:

Pilot wykonywał lot turystyczny w przestrzeni MATZ. Po wykonaniu lotu trasowego pilot skierował się do lądowania na lądowisku. Po uzyskaniu warunków meteorologicznych pilot wykonał podejście do lądowania. Podczas ładownia, faza wyrównania nastąpiła na zbyt dużej wysokości, co spowodowało przepadnięcie i uderzenie przednim kołem w ziemię, po odbiciu (kangur) i oddaniu steru wysokości przez pilota, samolot uderzył przednim kółkiem oraz śmigłem powtórnie o ziemię. Konsekwencją tego było pęknięcie opony i uszkodzenie śmigła. Samolot został poważnie uszkodzony. Pilot nie odniósł obrażeń ciała.

Pilot, lat 32, posiadał ważną licencję turystyczną pilota. Uzyskał nalot ogólny 55 godzin 53 minuty. Warunki atmosferyczne nie miały wpływu na przebieg zdarzenia.

3. Przyczyna wypadku lotniczego:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, przyjęła ustalenia podmiotu badającego wypadek. Według tych ustaleń przyczyną wypadku było wykonanie na zbyt dużej wysokości wyrównania podczas lądowania, co spowodowało przepadnięcie i uderzenie przednim kołem w ziemię.

Okolicznością sprzyjającą zaistnieniu zdarzenia była mała praktyka lotnicza oraz długie okresy między wykonywanymi lotami.

4. Zalecenia PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:

PKBWL nie zaproponowała zaleceń, jednocześnie zaakceptowała zastosowany przez właściciela samolotu środek profilaktyczny polegający na:

4.1. Zaproponowano pilotowi uczestniczącemu w wypadku, loty doskonalące z instruktorem.

4.2. Wynajem samolotów w firmie, właściciela samolotu, na którym zaistniał wypadek, będzie następował po dokładniejszym sprawdzeniu umiejętności pilota przez instruktora.

p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych

Tomasz Kądziołka

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2012-06-27
  • Data wejścia w życie: 2012-06-27
  • Data obowiązywania: 2012-06-27
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA