REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 134

KOMUNIKAT NR 78
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 28 października 2016 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego nr 2449/2016

Tekst pierwotny

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 14 września 2016 r. na samolocie Bombardier DHC-8-400, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik techniczny”
w grupie przyczynowej: „T3 - Podwozie i ogumienie”.

2. Opis okoliczności incydentu lotniczego:

Podczas lądowania w EPWA na DS33, zaraz po przyziemieniu pojawiła się sygnalizacja (lampka ostrzegawcza) NOSE STEERJNG. Załoga utraciła możliwość sterowania przednim podwoziem i zatrzymała się na drodze startowej, informując ATC o sytuacji a następnie wykonała reset systemu zgodnie z listą kontrolną QRH NOSE STEERJNG. Możliwość sterowania podwoziem przednim została odzyskana, kontynuowano bez dalszych przeszkód kołowanie do stanowiska postojowego. Załoga poinformowała o problemie MCC oraz mechanika obecnego przy samolocie, który przeprowadził przegląd systemu. Załoga opuściła samolot w celu odprawy paszportowej przed następnym rejsem. Po powrocie załoga zastała przełącznik Nosewheel Steering w pozycji STEERJNG. Wykonano następny lot bez uwag i złożono ASR. Usterka nie powtórzyła się w następnych lotach.

3. Przyczyna incydentu lotniczego:

Chwilowy błąd w przepływie sygnału między Steering Manifold a Steering Handle.

4. Zalecenia profilaktyczne Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące bezpieczeństwa:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Działania profilaktyczne podjęte przez użytkownika:

Zdarzenie zarejestrowano w bazie danych SMS i sklasyfikowano według kryteriów przyjętych w PLL „LOT” SA. Będzie ono ujęte we wskaźnikach bezpieczeństwa lotniczego (SPI) monitorowanych zgodnie z zasadami zawartymi w „Podręczniku zarządzania bezpieczeństwem lotniczym”.

 

p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Piotr Samson

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-10-28
  • Data wejścia w życie: 2016-10-28
  • Data obowiązywania: 2016-10-28
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA