| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

KOMUNIKAT NR 37
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 19 stycznia 2017 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego nr 1275/2016

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 11 czerwca 2016r. na spadochronie tandem HOP 330, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik techniczny”
w grupie przyczynowej: „T12 – Inne”.

2. Opis okoliczności incydentu lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Chrcynno – lądowisko EPNC. Czasza spadochronu głównego Hop 330 była zamontowana do pokrowca/uprzęży Next. Skoczek wykonywał skok z pasażerem. Przebieg skoku, do czasu otwarcia czaszy głównej spadochronu, był prawidłowy. Po napełnieniu się czaszy skoczek zauważył, że na lewej lince sterowniczej, powyżej kaskady, powstał supeł. Ponieważ spadochron miał tendencję do wchodzenia w pogłębiające się obroty, skoczek przystąpił do wykonania procedury awaryjnej. Wy czepił czaszę główną i otworzył czaszę zapasową. Lądowanie zostało wykonane na użytkowej części lądowiska. W ocenie organizatora skoków prawdopodobną przyczyną zaistnienia zdarzenia były zbyt luźne lub zużyte pierścienie gumowe, służące do zaplatania nadmiaru linek sterowniczych.

3. Przyczyna incydentu lotniczego:

Zużycie lub zastosowanie niewłaściwego rozmiaru pierścieni gumowych służących do zaplatania nadmiaru linek sterowniczych.

4. Zalecenia profilaktyczne Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące bezpieczeństwa:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Piotr Samson

 

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »