REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 3

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII1)

z dnia 31 stycznia 2017 r.

w sprawie utworzenia Zespołu do spraw realizacji Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Tworzy się Zespół do spraw realizacji Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw energii.

§ 2.

Do zadań Zespołu należy w szczególności:

1) monitorowanie realizacji oraz przedstawianie propozycji w zakresie kierunków aktualizacji Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym;

2) sporządzanie opinii, analiz i ekspertyz w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym na potrzeby polskiej energetyki jądrowej;

3) przedstawianie propozycji rozwiązań w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) przewodniczący Zespołu – naczelnik wydziału w Departamencie Energii Jądrowej Ministerstwa Energii;

2) członkowie – stali przedstawiciele wyznaczeni przez:

a) ministra właściwego do spraw energii,

b) ministra właściwego do spraw środowiska,

c) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

d) ministra właściwego do spraw zdrowia,

e) Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki,

f) Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego,

g) Dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych;

3) sekretarz Zespołu – pracownik Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii.

2. W pracach Zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.

3. Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.

§ 4.

Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Energii.

§ 5.

1. Przewodniczący:

1) zwołuje posiedzenia Zespołu;

2) przewodniczy posiedzeniom;

3) wyznacza osobę prowadzącą posiedzenia Zespołu w przypadku swojej nieobecności;

4) ustala harmonogram prac Zespołu.

2. Przewodniczący Zespołu składa ministrowi właściwemu do spraw energii roczne sprawozdanie z działalności Zespołu w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło zakończenie okresu sprawozdawczego.

§ 6.

W celu realizacji zadań Zespołu, przewodniczący Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.

§ 7.

Obsługę organizacyjną prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Energii – Departament Energii Jądrowej.

§ 8.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER ENERGII: KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI

 

 

1) Minister Energii kieruje działem administracji rządowej – energia na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).

UZASADNIENIE

Niniejszy projekt zarządzenia został opracowany w celu utworzenia Zespołu do spraw realizacji Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, dalej: „Zespół”.

Zespół będzie organem doradczym Ministra Energii w zakresie kierunków realizacji ww. dokumentu rządowego, dotyczącego jednego z kluczowych aspektów wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju, tj. kwestii postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, która, zgodnie z ustawą z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 543, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 1512, z 2015 r. poz. 1505, 1893 oraz z 2016 r. poz. 266, 1343 i 1579) należy do zakresu zadań ministra właściwego do spraw energii.

Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, którego schemat zawarto w Krajowym planie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym stanowi proces, którego realizacja wymaga współpracy i konsultacji pomiędzy wiodącym w tym zakresie organem – Ministrem Energii oraz innymi podmiotami, posiadającymi zarówno niezbędny do tego zasób wiedzy specjalistycznej (Państwowa Agencja Atomistyki, Państwowy Instytut Geologiczny, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych), jak i zadania i kompetencje powiązane z tym procesem (ministrowie właściwi do spraw środowiska, spraw wewnętrznych, czy zdrowia).

Współpraca w celu efektywnej realizacji planu jest szczególnie ważna również z uwagi na fakt, że obowiązek wdrożenia Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym został nałożony na państwa członkowskie dyrektywą Rady 2011/70/EURATOM z dnia 19 lipca 2011 r. ustanawiającą ramy wspólnotowe w zakresie odpowiedzialnego i bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi, postępy z wdrażania której mają być raportowane Komisji Europejskiej co 3 lata (art. 14 ust. 1 dyrektywy). W sprawozdaniach z wdrażania dyrektywy konieczne jest również przedstawienie postępów z realizacji krajowych planów.

Obecnie nie istnieje żaden organ o charakterze doradczym bądź jakiekolwiek gremium pozwalające na współpracę i wymianę poglądów w ww. zakresie. W związku z tym, utworzenie Zespołu wydaje się konieczne.

W skład Zespołu wejdą przedstawiciele wszystkich instytucji publicznych zaangażowanych w postepowanie odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, tj. stali przedstawiciele:

a) ministra właściwego do spraw energii,

b) ministra właściwego do spraw środowiska,

c) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

d) ministra właściwego do spraw zdrowia,

e) Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki,

f) Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego,

g) Dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

W razie konieczności Zespól będzie mógł zapraszać na posiedzenie także osoby nie będące członkami Zespołu, których udział w pracach, ze względu na ich wiedzę i doświadczenie może być przydatny do realizacji zadań Zespołu.

Wejście w życie zarządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa.

Ponieważ projektowane zarządzenie jest aktem o charakterze wewnętrznym i nie dotyczy podmiotów spoza sektora administracji publicznej, nie było ono przedmiotem konsultacji publicznych.

Przedmiotowy projekt nie dotyczy kwestii objętych prawem Unii Europejskiej, nie podlega również notyfikacji zgodnie z trybem przewidzianym w przepisach dotyczących sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych, gdyż nie zawiera norm technicznych.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-02-01
  • Data wejścia w życie: 2017-02-02
  • Data obowiązywania: 2017-02-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA