Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15, art.40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2001 r Nr.142 , poz.1591 z późn. zm.) i art.15 ust.2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r o transporcie zbiorowym ( Dz.U. z 2011 r Nr. 5 poz.13 z póżn. zm.) Rada Gminy Konopiska uchwala, co następuje:
§ 1. Udostepnić operatorom publicznego transportu zbiorowego i przedsiębiorcom uprawnionym do prowadzenia działalności gospdoarczej w zakresie przewozu osób możliwość korzystania z przystanków komunikacyjnych , których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Konopiska na warunkach i zasadach określonych w Regulaminie , stanowiącym załącznik nr. 1 do niniejszej uchwały
§ 2. Wykaz przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Konopiska stanowi załącznik nr. 2 do niniejszej uchwały
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Konopiska
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
| Przewodniczący Rady Gminy Konopiska mgr inż Marcin Poleszczuk |
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 172/XXII/2012
Rady Gminy Konopiska
z dnia 4 września 2012 r.
Zalacznik1.pdf
Zal1uchwalaPrzystanki
Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr 172/XXII/2012
Rady Gminy Konopiska
z dnia 4 września 2012 r.
Zalacznik2.pdf
Zal2uchwalaPrzystanki
Uzasadnienie
Po wejściu w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie (Dz. U. Z 2011 r. nr.5 poz. 13 z późn. zmianami) gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą. Ustawa powyższa określa zasady organizacji i funkcjonowania regularnego przewozu osób w transporcie publicznym. Publiczny transport będą wykonywać operatorzy na podstawie umów zawartych z organizatorami (właściwa jednostka samorządu terytorialnego) Funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego ma się odbywać przy uwzględnieniu m. in następujących zasad:
- rozkłady jazdy środków transportu poszczególnych operatorów są podawane do publicznej wiadomości na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach,
- w transporcie drogowym mogą być uwzględnione wyłącznie przystanki komunikacyjne i dworce określone przez organizatora, (art. 46 ust. 1 . pkt. 4 ustawy)
- określaniu przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz określenia warunków i zasad korzystania z tych obiektów (art. 15 ust 1 . pkt.6)
- właściwa jednostka samorządu terytorialnego powinna podjąć uchwałę (jeśli jest właścicielem lub zarządzającym przystanków lub dworców) gdyż jest to konieczne by operator lub przewoźnik ubiegający się o uzyskanie odpowiedniego uprawnienia do wykonywania regularnych przewozów mógł uwzględnić w rozkładzie te przystanki, projekt rozkładu jazdy w regularnym przewozie osób w transporcie drogowym podlega zatwierdzeniu przez właściwy organ (§ 6.1 Rozporządzenie Ministra Transportu z 10 kwietnia 2012 r w sprawie rozkładów jazdy, Dz. U. Z 2012 r. poz . 451)
- ustawa o transporcie drogowym dopuszcza by w transporcie drogowym za korzystanie przez operatora , lub przewoźnika z przystanków komunikacyjnych ustala organ stanowiący jednostki samorządu
- Ustawa o transporcie drogowym znowelizowała ustawę o drogach publicznych ( Dz.U. Z 2007 r. nr.19 poz. 115 z późniejszymi zmianami),w myśl tych zmian zarządca drogi jest zobowiązany do uwzględnienia uchwał rad gmin w przypadku wskazania miejsc lokalizacji nowych przystanków , oraz udostępnić gminie nieodpłatnie na jej wniosek część pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.( art. 20 f. ustawy o drogach publicznych)
- Ustawa o transporcie drogowym zmieniła tez ustawę 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według wprowadzonej zmiany gminy maja obowiązek zapewnić czystość i porządek na swym terenie, w tym utrzymywać czystość i porządek na przystankach komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, oraz które są położone na jej obszarze przy drogach publicznych bez względu na kategorię tych dróg.