REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najniższa krajowa - 3261,53 zł lub 3267,53 zł netto od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od lipca 2024 przy kosztach podstawowych i podwyższonych
Najniższa krajowa od lipca 2024 przy kosztach podstawowych i podwyższonych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

Najniższa krajowa w 2024 roku wzrasta dwukrotnie, tak wynika z rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku, wydanego przez Radę Ministrów.

Jest to efekt przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wskazujących, że w przypadku gdy w kolejnym roku prognozowany wskaźnik cen wyniesie co najmniej 105%, wówczas ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia. A prognozowany wskaźnik cen ogłoszony przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na 2024 rok został ustalony na poziomie 106,6%.

REKLAMA

Wzrost najniższej krajowej w 2024 roku, podwójna waloryzacja wynagrodzenia

Pierwsza podwyższa najniższej krajowej za pracę miała miejsce 1 stycznia 2024 roku, wówczas wzrosła do poziomu 4242 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych została ustalona na 27,70 zł brutto.

Natomiast od 1 lipca 2024 roku nastąpi drugie podwyższenie płacy minimalnej - do kwoty 4300 zł brutto. A minimalna stawka godzinowa wzrośnie do kwoty 28,10 zł brutto.

Wysokość najniższej krajowej netto, czyli "na rękę"

REKLAMA

Przeliczmy teraz kwoty brutto najniższej krajowej na kwoty netto, czyli na rękę. W celu dokonania tej operacji należy odliczyć koszty, czyli składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), składkę zdrowotną, zaliczkę na podatek dochodowy (PIT).

Po odjęciu tych kosztów płaca minimalna za pracę na rękę od 1 stycznia 2024 roku wynosi 3 221,98 zł netto, natomiast najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku wyniesie 3 261,53 zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku umowy zlecenia na obliczanie najniższej krajowej netto mają wpływ czynniki, takie jak zatrudnienie u innego pracodawcy, status studenta, wiek poniżej 26 lat, opłacanie dobrowolnie ubezpieczenia chorobowego.

Natomiast minimalna stawka godzinowa netto (na rękę) od lipca 2024 roku, w przypadku umów zlecenie, wyniesie 22,07 zł z dobrowolną składkę chorobową. Bez składki chorobowej będzie to 22,70 zł.

Ile wynosi najniższa krajowa od lipca 2024 przy kosztach podstawowych i podwyższonych?

Wiem już, że najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych?

Poniżej tabela zawiera wysokość najniższej krajowej netto, obowiązującej od lipca do grudnia 2024 roku, przy obliczeniu została zastosowana kwota zmniejszająca podatek (PIT-2). Wyliczenia pokazują kwotę netto (na rękę) przy podstawowych i podwyższonych kosztach uzyskania przychodów.

Najniższa krajowa brutto

Koszty uzyskania przychodów

Najniższa krajowa na rękę (netto)

Koszty podstawowe

Koszty podwyższone

4300 zł

250 zł

 

3261,53 zł

 

300 zł

3267,53 zł

Wynagrodzenie na etat a najniższa krajowa - co mówi prawo?

Wyjaśnijmy, że wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (najniższej krajowej).

Wysokość płacy minimalnej, która jest corocznie ogłaszana przez Radę Ministrów, określa dolną granicę wynagrodzenia, jakie powinien otrzymywać każdy pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego jest jednakowa dla wszystkich pracujących na etacie i nie zależy do stażu pracy.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA