REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

dr n. mat. Paweł Kawa

Dołącz do grona ekspertów
dr n. mat. Paweł Kawa

aktuariusz, ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze i programów menedżerskich (opcyjnych)

W Halley.pl zajmuje się modelowaniem matematycznym w zakresie wyceny rezerw na świadczenia pracownicze, zgodnie z MSR 19 oraz KSR 6. Oprócz tego zarządza zespołem programistycznym d/s tworzenia szytego na miarę oprogramowania aktuarialnego. Ponadto zajmuje się wycenami programów menedżerskich (zgodnie z MSSF 2) oraz wycenami opcji i innych instrumentów pochodnych. Uczestniczy także w pracach audytowych, głównie w zakresie ubezpieczeń życiowych. Jest także Prezesem Zarządu Spółki.

Z wykształcenia jest matematykiem. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów RP, oraz dwukrotnie stypendystą MEN. W Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową. Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznało mu za nią pierwszą nagrodę w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Studencką Pracę z Matematyki im. Józefa Marcinkiewicza. Następnie w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie obronił pracę doktorską i uzyskał tytuł Doktora Nauk Matematycznych.

W ramach prowadzonych przez siebie badań naukowych, wielokrotnie dawał odczyty na całym świecie (np. w Singapurze na National University of Singapore, w USA na University of Florida czy w Japonii na Kyoto University). Niezależnie od działalności w Halley.pl, wykłada także na Uniwersytecie Wrocławskim. Wprowadził do programu studiów matematycznych cztery autorskie kursy. Te kursy to: Wycena i analiza instrumentów finansowych I i II oraz Bazy danych 1 i 2. Wypromował szereg prac magisterskich z zakresu matematyki aktuarialnej i finansowej.

Aktuariusz wpisany do rejestru aktuariuszy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), członek rzeczywisty Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy (PSA). Uczestniczył m.in. w pracach nad powstaniem Krajowego Standardu Aktuarialnego (KSA 1) dotyczącego zasad wycen rezerw pracowniczych w Polsce.

Kontakt:

dr n. mat. Paweł Kawa

aktuariusz, nr licencji 0189

Halley.pl aktuariusze Sp. z o.o.

ul. Szymanowskiego 6/3

51-609 Wrocław

www.halley.pl

Wycena aktuarialna rezerwy na świadczenia pracownicze – podstawowe akty prawne dotyczące zasad, obowiązku, metodologii, ujawnień i uprawnień przy wycenie rezerw na odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe itp. rezerwy pracownicze.
Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze - aktuariusz i jego rola (wycena aktuarialna rezerw na odprawy emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe itp.).

REKLAMA

Jednostka ma obowiązek tworzenia aktuarialnych rezerw na świadczenia pracownicze, takich jak odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, nagrody jubileuszowe itp., chyba że jest ustawowo zwolniona lub zweryfikowała, że rezerwy są nieistotne bilansowo (należy to zweryfikować dla wszystkich świadczeń łącznie).
W związku z wprowadzeniem Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), księgowi stanęli przed dylematem, czy należy tworzyć rezerwy na te świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19, KSR 6 lub KSA 1?

REKLAMA