REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Michał Zbutowicz

Doradca Podatkowy

Specjalista w zakresie prawa podatkowego, w szczególności w obszarze VAT. Doświadczenie zawodowe zdobywał w pracy w zespołach podatkowo-księgowych w grupach kapitałowych z polskim i zagranicznym kapitałem. Praktyczne umiejętności zdobywał także w administracji podatkowej (m.in. w Krajowej Informacji Skarbowej) oraz w renomowanym biurze rachunkowym. W dotychczasowej pracy odpowiedzialny m.in. za nadzór nad polityką tax compliance oraz wdrażanie procedur identyfikujących i minimalizujących ryzyka podatkowe. Posiada bogate doświadczenie w sporządzaniu opinii podatkowych oraz wniosków o indywidualne interpretacje podatkowe.

Zainteresowania zawodowe koncentruje w zakresie należytej staranności w podatku VAT oraz praktycznym wykorzystaniu instrumentów optymalizujących wysokość obciążeń podatkowych (m.in. ulga B+R czy IP Box, wybór formy opodatkowania itp.).

Absolwent studiów z zakresu Doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od stycznia 2020 r. wpisany na listę doradców podatkowych (nr wpisu 13795).

Kontakt:

michal.zbutowicz@gmail.com

Przepisy ustawy o VAT od 2017 r. obligowały podatników do rozliczania kwot VAT należnego i VAT naliczonego z tytułu WNT w odrębnych okresach rozliczeniowych (w tzw. „szyku rozstawnym”), w przypadku gdy transakcja nie została rozliczona przed upływem 3 miesięcy po upływie miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po ponad czterech latach stosowania niekorzystnych przepisów, zapadł długo wyczekiwany wyrok TSUE (z 18 marca 2021 r. sygn. akt C-895/19), w którym stwierdzono, że wymogi prawa krajowego w tym zakresie są niezgodne z przepisami prawa unijnego. Co szczególnie istotne, orzeczenie europejskiego Trybunału otworzyło podatnikom drogę do składania wniosków o nadpłatę i odzyskanie nienależnie zapłaconych odsetek.
Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że spółki komandytowe kojarzyły się z optymalną formą prowadzenia biznesu. Z jednej strony z uwagi na ograniczoną odpowiedzialność wspólników-komandytariuszy za zobowiązania spółki, z drugiej natomiast ze względu na ich transparentność podatkową i brak opodatkowania zysku generowanego przez samą spółkę. Dotychczasowe doświadczenia z funkcjonowania spółek komandytowych straciły jednak na znaczeniu z początkiem 2021 r. (względnie z 1 maja 2021 r.), gdyż od tego czasu w spółkach komandytowych występuje już efekt podwójnego opodatkowania dochodów, zarówno na poziomie samej spółki (CIT) jak również na poziomie wspólników (CIT w przypadku osób prawnych bądź PIT w przypadku osób fizycznych).

REKLAMA