REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Mikołaj Skoczeń

Obecny na rynku nieruchomości od blisko 20 lat. Współpracował między innymi z Interia.pl - rubryka ekspercka, przez 4 lata jego blog „Strefy Nieruchomości” gościł na głównej stronie Onetu i miał wielomilionowe czytelnictwo. Wielokrotnie wypowiadał się na łamach WP, "Puls Biznesu", Rzeczpospolitej, TVN i Polsat News.

"Rynek nieruchomości w Polsce cały czas się rozwija. Mimo licznych już przepowiedni jego upadku, spowodowanego spadkiem zainteresowania jego uczesników. Wbrew tym opinion w naszym kraju rynek nieruchomości, zarówno pierwotny i wtórny, będzie się rozwijał, a ceny niestety nadal będą rosły. A jak to będzie przebiegało zależy w dużej mierze od nas samych." Jarosła Mikołaj Skoczeń


O bańce mieszkaniowej na rynku nieruchomości mówi się już od jakiegoś czasu. Niejako na drugim planie pozostaje z kolei sytuacja na rynku działek budowlanych, których ceny w trakcie pandemii intensywnie rosły.
Mieszkania z ogrodem to komfort, o którym marzy gros mieszkańców miast, zwłaszcza tych dużych. Pandemia znacznie uwydatniła zaletę jego posiadania. Jednak to kosztuje. Ile zapłacimy za ogród w bloku w największych miastach Polski?

REKLAMA

Dom parterowy to często wybierany produkt na rynku nieruchomości. Każdy z nas ma jednak nieco inne wyobrażenia o wymarzonej nieruchomość. Ma ona stanowić miejsce, gdzie chcielibyśmy spędzić, jeśli nie całe życie, to przynajmniej sporą jego część. Musi więc być w pełni przystosowany do naszych, indywidualnych wymagań.
Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

REKLAMA

Na rynku nieruchomości, tak jak na całym rynku sprzedaży usług i dóbr, promocja, nowość, obniżka od lat uchodzą za dźwignię handlu. Okazuje się, że Wrocławianie dają się skusić zwłaszcza na ten drugi slogan. Przynajmniej na rynku mieszkaniowym.
Nowość – to słowo klucz do duszy przeciętnego Poznaniaka. Przynajmniej jeśli chodzi o jego preferencje mieszkaniowe. Relatywnie nowe mieszkania – te wzniesione po 2000 roku - mieszkańcy grodu Przemysława wyceniają bowiem wyżej od tych starszych.
Mieszkania z wielkiej płyty pokrywają dużą cześć powierzchni miast Polski. Mimo iż technologicznie nie dosięgają nowoczesnym budynkom, to nie brakuje na nie nabywców. W Krakowie ceny za nie często są wyższe niż za te w budynkach młodszych wiekiem.
Kawalerki od kilku lat są hitem rynku mieszkaniowego. Dzisiaj można wręcz mówić o modzie na tzw. mikrokawalerki, które jednakże stanowią już nie tyle dobre miejsce do mieszkania, co swego rodzaju produkt finansowy.
Mieszkania pięciopokojowe to luksus na który może sobie pozwolić nieliczna część Polaków. Ile trzeba za nie zapłacić?
Pomimo rosnących cen mieszkań wielu Polaków nadal kupuje nieruchomości mieszkaniowe z myślą o ich późniejszym wynajmie. Czy w obecnych warunkach rynkowych taki pomysł nadal stanowi dobre rozwiązanie?
Rynek najmu nie mówi o niczym innym, jak tylko o sile przyciągania miasta. Im ta siła - ściągająca nowych mieszkańców - jest większa, tym wyższe są również stawki najmu. I tym większa część wynagrodzenia jest zjadana przez koszty najmu mieszkania.

REKLAMA