Kategorie
Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zastępca Dyrektora Departamentu ds Podatków Pośrednich ECDDP

Specjalizuje się w zakresie tematyki podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej.

Związany również z rachunkowością – były pracownik kancelarii podatkowej na stanowisku księgowym.

Obecnie odpowiedzialny za sporządzanie opinii podatkowo-prawnych z zakresu tematyki podatku od towarów i usług, podatku od wartości dodanej, Dyrektyw Wspólnotowych.

Autor i współautor licznych publikacji w prasie fachowej oraz portalach związanych z tematyką podatkową.

Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT?
Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?
Podatnicy mają wątpliwości, czy nabycie paliwa do samochodów od podmiotu nieposiadającego siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce podlega VAT?
Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?
Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.
Nie każdy z podatników zdaje sobie sprawę kiedy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego jaki zostaje wykazany na fakturze dokumentującej uiszczenie zaliczki.
Spółka X dokonała w dniu 5.08.2010 r. kilka dostaw na rzecz kontrahenta – Spółki Y z Rumunii. udokumentowanych fakturami VAT. Dla powyższych transakcji ww. podmiot posłużył się numerem VAT-RO XXXXXXX, który jak się obecnie okazało na dzień realizacji transakcji nie był aktywny w systemie VIES.
Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.
Niestety przepisy przejściowe dotyczące rozliczania VAT na przełomie 2010 r. i 2011 r. są nieprecyzyjne. Budzą one uzasadnione wątpliwości podatników. Przyjrzyjmy się zasadom rozliczania zaliczek.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku pojawia się problem związany ze skutkami podatkowymi organizacji tzw. Wigilii dla pracowników. Ponieważ tematyka ta na przełomie roku jest w publikacjach księgowych dość „modna” i nawet szeroko omówiona, warto przeanalizować problemy raczej nie poruszane.
Przedsiębiorcy umożliwiają własnym pracownikom korzystanie z określonych benefitów, za które pobierają należne wynagrodzenie (w wielu przypadkach niższe niż obowiązujące w normalnym obrocie gospodarczym).
Po latach postulatów organizacji pożytku publicznego wreszcie Minister Finansów zwolnił z VAT sms-y i połączenia telefoniczne wykonywane w celu charytatywnym.
Spółka zamierza wyemitować obligacje, które zostaną objęte przez kontrahenta. Planowane oprocentowanie obligacji wynosi 5%, a wykup nastąpiłby z końcem 2010 r. Czy planowana emisja rodzi opodatkowanie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług bądź podatku od czynności cywilnoprawnych.
Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.