REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z doradztwem korporacyjnym, rynkiem kapitałowym oraz emisją instrumentów finansowych.

Obecnie obszar zainteresowań związany jest z tendencją do zdematerializowania wszystkich instrumentów finansowych w obrocie gospodarczym oraz nowych formach prowadzenia działalności gospodarczej (np. poprzez prostą spółkę akcyjną).

Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, której członkiem pozostaje od 2010 r. Wiedzę i umiejętności zdobywał pracując w dziale prawnym jednego z krakowskich domów maklerskich będących spółką publiczną. Pełnił również funkcję w radach nadzorczych spółek kapitałowych, w tym spółek giełdowych (Polski Fundusz Hipoteczny S.A. oraz Iplex S.A.). Obecnie świadczy usługę pomocy prawnej dla departamentu bankowości inwestycyjnej jednej z firm inwestycyjnych oraz doradza spółkom akcyjnym w przedmiocie zdematerializowania akcji i zapisania ich w rejestrze.

W wolnym czasie jeździ na rowerze oraz ogląda seriale kryminalne.

Rafał Semczyszyn Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Czerwone Maki 45/100, 30-392 Kraków

tel: 725-477-896

Strona internetowa: www.rasem.pl

Blog poświęcony dematerializacji: www.dematerializacja.pl

Na jakim etapie są prace legislacyjne dotyczące ochrony sygnalistów? Kim są sygnaliści? Co z ochroną osób zgłaszających?
Czy wobec inflacji zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia w umowie zlecenia?

REKLAMA

Pozostało już tylko 11 dni do ujawnienia beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Na chwilę obecną wciąż wiele spółek nie spełniło jeszcze tego wymogu. W praktyce powstaje bowiem wiele wątpliwości interpretacyjnych, takich jak np. kwestia podmiotów zależnych spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych czy też spółek Skarbu Państwa. Przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych przez spółki błędów tym zakresie - w ocenie radcy prawnego Rafała Semczyszyn.
Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

REKLAMA

Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypomnijmy, że należy tego dokonać do 30 czerwca 2020 r.
Nowe przepisy w zakresie dematerializacji akcji weszły w życie 1 stycznia 2020 r. Jak w praktyce wygląda proces dematerializacji akcji? O czym powinny pamiętać spółki? O kluczowe zagadnienia zapytaliśmy radcę prawnego Rafała Semczyszyna, autora bloga www.dematerializacja.pl, poświęconemu w całości zagadnieniom związanym z dematerializacją akcji oraz pana Bartosza Krzesiaka, Dyrektora Departamentu Emisji Akcji w Domu Maklerskim Navigator.
Od 1 stycznia 2020 r. każda spółka akcyjna oraz komandytowo-akcyjna (a od marca także prosta spółka akcyjna) winna posiadać swoją stronę internetową. Na uruchomienie i dostosowanie stron internetowych pozostał już tylko miesiąc.
13 października 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Kto jest beneficjentem rzeczywistym? Jakie dane podlegają wpisowi?
Akcje wyemitowane w formie papierowej utracą moc i ulegną obowiązkowej dematerializacji z dniem 1 stycznia 2021 r. W związku z tym już na dzień 1 stycznia 2020 r. wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne będą musiały posiadać stronę internetową. To nie jedyny obowiązek przedsiębiorców, dlatego już teraz warto zapoznać się z nowymi przepisami.

REKLAMA