REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maciej Aleksandrowicz

Dołącz do grona ekspertów
Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie roślin ozdobnych i kształtowania terenów zieleni, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Współpracuje z firmami ogrodniczymi, architektami, architektami krajobrazu w zakresie dokumentacji, planowania, doboru i pielęgnacji zieleni przy projektowanych inwestycjach.

Jest sporo odmian ogrodowych pnączy rosnących i kwitnących w pełnym słońcu. Jednak nie zawsze mamy w ogrodach wystarczająco dużo słońca. Czy są pnącza, które zniosą cień i jednocześnie będą atrakcyjne? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie gatunki i ich odmiany.
Iglaki często zamierają po zimie albo w trakcie sezonu. Brązowieją poszczególne gałązki lub zamierają całe rośliny. Najczęściej wydaje się, że chorują albo, że kupiliśmy słabe rośliny. Powodów zamierania roślin iglastych może być wiele – między innymi złe warunki uprawy, brak nawodnienia lub nawożenia, zbyt mały pojemnik lub dołek oraz choroby i szkodniki.

REKLAMA

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?
Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

REKLAMA

Oleandry są bardzo popularnymi roślinami uprawianymi w doniczkach lub na tarasach. Kwitną obficie i efektownie przez całe lato, mają zimozielone liście ale niestety są wrażliwe na mróz. Najlepiej uprawiać je w donicach w ogrodach zimowych, na werandach i latem wystawiać na zewnątrz.
Powojniki, czyli Clematisy to bardzo popularne pnącza ogrodowe. Przyciągają uwagę przede wszystkim dużymi, efektownymi kwiatami w różnych kolorach. Jak posadzić powojniki w ogrodzie lub w pojemniku, aby dobrze się przyjęły?
Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?
Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa. Wiosną często gwałtownie wzrastają temperatury, co po długiej, mokrej zimie może powodować szybki rozwój chorób grzybowych. Bardzo ważne jest wtedy zapewnienie roślinom optymalnych warunków uprawy. Dla wielu iglaków i roślin wrzosowatych niebezpieczna jest właśnie fytoftoroza. Jak jej zapobiegać?
Rododendrony i Azalie wymagają odpowiednich warunków, aby mogły zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy go sobie urządzić w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Odpowiednie gatunki Azalii i Różaneczników z powodzeniem można również uprawiać w pojemnikach.
Kiedy już posadzimy wyższe rośliny, które stanowią szkielet ogrodowej kompozycji, warto pomyśleć o wypełnieniu przestrzeni między nimi. Można to zrobić za pomocą kwitnących krzewów i bylin. W miejscach, w których jest mniej światła sprawdzą się byliny o kolorowych liściach. Wiele bylin nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.
Kiedy klony palmowe wiosną wypuszczą liście, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Niepowtarzalne barwy i kształty liści oraz malowniczy pokrój to największe walory klonów palmowych. Istnieje kilkaset odmian klonów palmowych o różnych kształtach koron i fantazyjnie postrzępionych lub klapowanych liściach. Są to jednak bardzo delikatne i kapryśne rośliny, które potrzebują odpowiedniego stanowiska, osłony zimą oraz lekko wilgotnego podłoża. Jak dbać o klony palmowe w naszych warunkach?
Szpinak jest wytrzymały na przymrozki, szybko rośnie i jest źródłem wielu witamin. Można go wysiewać i zbierać kilka razy w roku. Czy uprawa szpinaku we własnym ogrodzie warzywnym to trudne zadanie?
Wszystkie gatunki mięty mają mocny i świeży aromat, a ponadto ich liście można mrozić i suszyć. Mięta to zioło wykorzystywane do dekoracji potraw, sałatek, przyrządzania sosów i napojów oraz herbat. Mięta może rosnąć w ogrodzie lub w donicy, w każdym miejscu będzie intensywnie i charakterystycznie pachnieć. Czy trudno jest ją uprawiać?
Gdy zakwitają są najpiękniejszą wiosenną ozdobą ogrodów. Jeśli zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki nie będą sprawiały wiele kłopotu. Spośród bardzo wielu odmian możemy wybrać odmiany, które będą odpowiednie do wielkości ogrodu i panujących w nim warunków.
Już w trakcie planowania nasadzeń zieleni warto pomyśleć o właściwej kompozycji. Pozwoli to na optymalne uwydatnienie walorów ozdobnych roślin, ich funkcjonalne rozmieszczenie i połączenie ich z obiektami architektonicznymi. Jakimi zasadami się kierować?
Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?
Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.
W okresie Wielkanocy rozwija się i zakwita mnóstwo roślin. Wiele z nich można wykorzystać do świątecznych ozdób w domu. Warto sięgnąć po kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe oraz krzewy ogrodowe. Niektóre mają niezwykłą symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jakie to rośliny?
Ślimaki mogą skutecznie oszpecić niejedna roślinę pozbawiając ją liści lub wygryzając w niej dziury. Ślimaki niestety bardzo lubią liście wielu popularnych roślin ozdobnych. Można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Można jednak w prosty i tańszy sposób wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?
Lubiana i popularna lawenda jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Najbardziej okazałą jest w czasie kwitnienia, ale jej srebrzyste liście i charakterystyczny zapach są atrakcją przez cały rok. Co lubi, a czego nie toleruje lawenda?

REKLAMA