REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu


Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego ISP w Poznaniu, doradca podatkowy nr 10585.
 


Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 

W latach 1997 – 2007 był pracownikiem Urzędu Skarbowego i następnie Izby Skarbowej. Od lutego 2007 r. jest pracownikiem Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.
 


Do obowiązków Radosława Pazika należy sporządzanie opinii prawnych w zakresie prawa podatkowego, pism procesowych w postępowaniach podatkowych i sądowo-administracyjnych, reprezentowanie podatników przed sądami administracyjnymi, przeprowadzanie audytów podatkowych oraz udzielanie konsultacji. Do zakresu obowiązków należy również nadzór merytoryczny nad pracownikami Oddziału Wielkopolskiego ISP. Specjalizacja podatek od towarów i usług, obsługa postępowań.
 


Autor artykułów oraz współautor książek i publikacji o tematyce prawnopodatkowej.
 

Sprzedaż nieruchomości zabudowanych to okazja do popełnienia wielu błędów w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Podatnicy przyjmują, że np. skoro nabyli nieruchomość z podatkiem VAT, to także jej sprzedaż muszą opodatkować tym podatkiem. Niestety w tym przypadku nie ma tak prostej zasady. 
Prawidłowe nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej jest warunkiem odliczenia podatku od towarów i usług oraz amortyzowania budynków i budowli. Podczas nabycia należy zwrócić uwagę, aby skutecznie wnieść nieruchomość do majątku spółki.

REKLAMA

Kwestia 0% stawki podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wydaje się być rozstrzygnięta. Dotychczasowe wątpliwości wyjaśniła uchwała NSA w składzie 7 sędziów. Stosowanie stawki będzie ułatwione.
Co do zasady każda czynność musi być uznawana za odrębną i niezależną, jednakże świadczenie obejmujące jedną czynność z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT.

REKLAMA