Zielona Linia
Dołącz do grona ekspertówPożyczka z urzędu pracy 2016
22.03.2016
Osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, które chcą podnieść swoje kwalifikacje mogą zwrócić się do urzędu pracy o pożyczkę. W jakiej wysokości urząd udzieli wsparcia i na jakich zasadach?
Zwolnienie na dziecko - ile płatne
29.02.2016
Pracownikowi-rodzicowi w razie choroby dziecka przysługuje płatne zwolnienie lekarskie na opiekę. Płatne zwolnienie przysługuje również na zdrowe dziecko. Jaka jest wysokość świadczenia na zwolnieniu na dziecko?
REKLAMA
Osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą liczyć na tzw. preferencyjne składki ZUS, czyli ulgę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy zakładający firmę mogą liczyć na preferencyjne składki.
Osoba, która pracowała za granicą i powróciła do kraju może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Przyznanie zasiłku jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Na czym polega zmiana?
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Do 365 dni uprawniających do zasiłku zaliczane są również okresy opieki nad dzieckiem.
Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2016 roku?
Osoby mające status poszukujących pracy mogą w ramach finansowania z urzędu pracy otrzymać środki na szkolenie w wysokości do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto mogą otrzymać nawet do 15 tys. zł wsparcia na studia podyplomowe.
Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną, przez 12 miesięcy otrzyma z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie z urzędu.
Od 2016 roku roku zmianie ulegną zasady udzielania zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź przepisy po nowelizacji Kodeksu pracy!
Zasiłek dla bezrobotnych rodziców 2016
15.10.2015
Od 1 stycznia 2016 r. bezrobotnym rodzicom będzie przysługiwać dodatkowa pomoc finansowa z tytułu rodzicielstwa. W przypadku urodzenia jednego dziecka, świadczenie będzie wypłacane przez 52 tygodnie, rodzice wieloraczków otrzymają wsparcie finansowe do 71 tygodni. W jakiej wysokości będzie wypłacane świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje przedsiębiorcom możliwość poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Sprawdź program dofinansowania!
Umowa zlecenia, czy umowa o pracę
17.08.2015
Wkraczasz na rynek pracy? Czeka Cię podpisanie umowy, ale nie wiesz, która będzie dla Ciebie korzystniejsza? Sprawdź, co odróżnia umowę o pracę od umów cywilnoprawnych!
Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.
20.07.2015
Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?
Kodeks pracy chroni przed zwolnieniem pracowników, którym do przejścia na emeryturę (osiągnięcia wieku emerytalnego) zostały tylko 4 lata pracy. Warunkiem ochrony przedemerytalnej jest osiągnięcie do tego czasu okresu zatrudnienia uprawniającego do uzyskania emerytury.
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach, które weszły w życie z dniem 1 maja 2015 r., odbywa się na nowych zasadach dotyczących powierzania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kto oprócz studentów i doktorantów posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką może wykonywać pracę w Polsce bez zezwolenia?
Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.
Zatrudnienie bezrobotnego 50+ z urzędu pracy niesie za sobą szereg korzyści dla pracodawcy. Uważa się, że są bardziej doświadczeni i lojalni w stosunku do zatrudniającego. Pracodawca może liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników mających powyżej 50 roku życia i refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Można ich również zatrudnić w ramach tzw. prac interwencyjnych.
Staż z urzędu pracy krok po kroku
10.06.2015
Staż z urzędu pracy przynosi korzyści zarówno stażyście jak i pracodawcy. Sprawdź, jak krok po kroku przyjąć osobę bezrobotną na staż do własnej firmy.
Obowiązki osoby bezrobotnej
01.06.2015
Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna ma do spełnienia pięć podstawowych obowiązków, do których należą: wizyty obowiązkowe, informowanie o wyjeździe, zmianie miejsca zameldowania, problemach ze zdrowiem uniemożliwiających podjęcie zatrudnienia, zgłoszenie faktu podjęcia zatrudnienia, złożenie pisemnego oświadczenia o przychodach.