REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Dołącz do grona ekspertów
Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Na rynku doradztwa prawnego działa w różnych formach organizacyjnych już od 2004 roku. Kancelaria skupia obecnie 11 członków Okręgowych Izb Radców Prawnych w Warszawie i Lublinie oraz 8 innych pracowników, którymi zarządza radca prawny dr Marcin Wojewódka.

Cechą wyróżniającą Kancelarię jest bogate doświadczenie w przeprowadzaniu zmian restrukturyzacyjnych (np. przejście zakładu pracy w trybie art. 23[1] kodeksu pracy, zwolnienia grupowe), w zakresie indywidualnych stosunków pracy (umowy o pracę, umowy szkoleniowe, zakaz konkurencji) oraz kwestiach związanych z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników, w negocjacjach ze związkami zawodowymi, radą pracowników oraz innymi reprezentantami pracowników zakładowych źródeł prawa pracy (np. ZUZP, ZFŚS, regulaminy pracy i wynagradzania), due dilligence w zakresie prawa pracy oraz w zakresie utworzenia i prowadzenia u pracodawcy programów dobrowolnych form oszczędzania na emeryturę, w tym w szczególności PPE.

Kancelaria od lat jest doceniana za posiadane doświadczenie oraz prezentowany wysoki poziom merytoryczny w zakresie zbiorowego prawa pracy i w świadczeniach emerytalnych, w tym, w szczególności, w pracowniczych programach emerytalnych. Kancelaria jest wskazywana, jako jedna z najsilniejszych w obszarze procesowego prawa pracy, na rynku polskim, a także, jako jedyna mająca duże praktyczne doświadczenie w tworzeniu świadczeń emerytalnych.

W 2015 roku Kancelaria została sklasyfikowana na 2 miejscu, w obszarze prawa pracy, rankingu The Legal 500 EMEA oraz na 2 miejscu w rankingu Chambers & Partners Europe.

www.wojewodka.pl

Rada Pracowników jest formą reprezentacji pracowników wykonujących działalność gospodarczą, zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Stanowi ona swoistą platformę komunikacyjną pomiędzy stronami stosunku pracy.
Strajk ostrzegawczy polega na krótkotrwałym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy, nie dłużej niż 2 godziny. Może być zorganizowany wyłącznie w określonych sytuacjach.

REKLAMA

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca nie potwierdzając umowy o pracę na piśmie naraża się na odpowiedzialność karną.
Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy nie występuje już umowa na zastępstwo. Nie oznacza to jednak, że nie można zawierać takich umów. Jakie są zasady zawierania umów na czas zastępstwa po zmianie przepisów?

REKLAMA

Ustawodawca przewidział cztery formy, w których może być utworzony Pracowniczy Program Emerytalny. PPE to zbiór umów tworzących dodatkową dobrowolną formę oszczędności emerytalnych.
Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Jakie są zasady ponownego zatrudniania pracowników?
Prowadzenie akcji protestacyjnych w formie głodówki nie jest prawnie dopuszczalną formą rozwiązywania sporu zbiorowego. Taka forma zagraża bowiem życiu i zdrowiu pracowników, którzy ją prowadzą.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko za czas sprawowania opieki nad dzieckiem, ale także za okres sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Jakie są zasady jego przyznawania w 2016 roku?
Nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych powoduje po stronie pracownika dodatkowy przychód w wysokości zależnej od pojemności samochodu.
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie?
Umowa o pracę rozwiązuje się w soboty przy okresie wypowiedzenia określonego w tygodniach i ostatniego dnia miesiąca przy okresach wypowiedzenia określonych w miesiącach. Oznacza to, iż niezależnie od daty złożenia przez pracownika wypowiedzenia, umowa o pracę rozwiąże się dopiero w sobotę po upływie pełnych 2 tygodni.
W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym?
Ustawa o związkach zawodowych określa prawo do zwolnienia od pracy zawodowej pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę określone obowiązki, m.in. związane z zamiarem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej.
Pracownik, który podejmuje decyzję o przystąpieniu do pracowniczego programu emerytalnego (PPE) musi liczyć się z konsekwencjami oraz obowiązkami, m.in. z koniecznością opłacania podatku dochodowego od składki podstawowej.
Pracownik może wnieść sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary porządkowej. Musi jednak zachować przy tym odpowiedni termin. Pracodawca może odrzucić bądź uwzględnić sprzeciw pracownika.
Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa.
Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości.

REKLAMA