REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Kompetencje radców prawnych, adwokatów i pozostałych ekspertów Kancelarii pozwalają na zapewnienie wszechstronnej obsługi i pomocy prawnej w szczególności w zakresie:

• prawa gospodarczego,

• prawa korporacyjnego,

• prawa medycznego i farmaceutycznego,

• prawa własności intelektualnej oraz nowych technologii,

• prawa antymonopolowego,

• prawa ochrony konkurencji i konsumentów,

• prawa zamówień publicznych, prawa karnego oraz karnoskarbowego,

• sektora obronnego,

• prawa administracyjnego,

• prawa energetycznego i ochrony środowiska,

• prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,

• prawa nieruchomości,

• prawa upadłościowego i naprawczego,

• a także prawa europejskiego i międzynarodowego.


Specjalizacją Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest szeroko rozumiane wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w kraju, jak i za granicą. Szeroki wachlarz oferowanych usług świadczy o uniwersalnej gotowości do sprostania różnokierunkowym wymaganiom wciąż rozwijającego się rynku i złożonym potrzebom przedsiębiorców, co przeciwdziała hermetyzacji środowiska prawniczego oraz stagnacji usług prawnych – dewizą Kancelarii jest bowiem innowacyjność, elastyczność, synchroniczne działanie na wielu płaszczyznach oraz efektywność.

Dzięki zaangażowaniu, szerokiej wiedzy, rzetelności oraz wysokim kwalifikacjom członków zespołu Kancelarii, cieszy się ona powszechną renomą oraz zasłużonym zaufaniem. Sukcesy naszych ekspertów znajdują odzwierciedlenie w dotychczasowych, licznych nagrodach oraz wyróżnieniach, które stanowią uhonorowanie dotychczasowej – pełnej niełatwych wyzwań, aczkolwiek owocnej oraz obfitującej w powodzenia – aktywności.


Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.
ul. Bagatela 11 lok 3
00 – 585 Warszawa
tel.: (22) 646-49-59
e-mail: kancelaria@swwp.pl
www.swwp.pl

Z powodu pokrywania się w pewnej części trybu zakładania jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z przewidzianym przy zakładaniu tego rodzaju spółki przez większą ilość wspólników, jest on bardziej skomplikowany od przewidzianego w przypadku powstawania przedsiębiorcy indywidualnego. Ponadto wiąże się z większymi kosztami. Finalnie jednak może niejednokrotnie okazać się dla przedsiębiorcy zdecydowanie bardziej opłacalnym.
18 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rządowego, ma ona na celu wdrożenie rozwiązań wzmacniających polski system ochrony konkurencji i konsumentów oraz uproszczenie i skrócenie procedur, zwłaszcza w zakresie kontroli koncentracji przedsiębiorców. Przede wszystkim jednak ustawa wprowadzi możliwość dobrowolnego poddania się karze przedsiębiorcy naruszającego przepisy ustawy.

REKLAMA

W ostatnich latach instytucje unijne podjęły wysiłki w celu uproszczenia zasad dotyczących prowadzenia rachunkowości. Dnia 18 grudnia 2008 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wymogów rachunkowości dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności mikroprzedsiębiorstw, w której uznał, że dotychczasowe przepisy unijne dotyczące zasad rachunkowości „są często bardzo uciążliwe dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności dla mikroprzedsiębiorstw”. W efekcie kilkuletnich prac w dniu 26 czerwca 2013 r. została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/34/UE implementowana w polskim porządku prawnym ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy weszły w życie dnia 5 września 2014 r.
Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

REKLAMA

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.
Organy państwowe działają w oparciu o zasadę legalizmu, a zatem wszystkie podejmowane przez nie czynności muszą znajdować oparcie w przepisach prawa. Jeżeli postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego nie zostało wszczęte przez uprawniony do tego organ, to nie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia, tak orzekł WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r.
Zabezpieczenie interesu wierzycieli poprzez wzmocnienie ich ochrony stało się najważniejszym argumentem przesądzającym o wprowadzeniu zmian do obecnie obowiązującego Kodeksu spółek handlowych. Projektowana nowelizacja od samego początku wzbudzała wzmożoną krytykę zarówno ze strony środowiska sędziowskiego, prawniczego, jak i samych przedsiębiorców, którzy wskazywali sceptycyzm co do rzeczywistej ochrony potencjalnych kontrahentów.
Gruntowna reforma rejestru niedozwolonych klauzul umownych a także eliminacja patologii polegającej na wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul umownych, a następnie masowym składaniu pozwów do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez organizacje quasi konsumenckie oraz prawników – taki cel stanowi fundament zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian. Projektowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma ostatecznie zakończyć proceder „szantażowania” przedsiębiorców złożeniem pozwów z tytułu klauzul niedozwolonych, z którego to procederu powyższe podmioty uczyniły sobie źródło zarobkowania.
Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jej popularność opiera się głównie o łatwość i szybkość założenia. Przedsiębiorca decydując się jednak na taką formułę działalności musi jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż rezygnuje z wielu uprawnień przypisanych do spółek handlowych i do jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wyrokiem C-131/12 w sprawie Google Spain SL, Google Inc. / Agencia Española de Protección de Datos Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał wyszukiwarki internetowe za podmiot administrujący danymi osobowymi. Co to oznacza w praktyce dla osób je prowadzących, a co dla użytkowników?
Dyspozycja art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 907; zwanej dalej „PZP”) wprost zakazuje dokonywania zmian w ramach istotnych postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Niewątpliwie wskazana wyżej treść jest swoistym ograniczeniem ogólnej zasady swobody umów, jednakże jest to podyktowane charakterem postępowania przetargowego.
Interes prawny gminy do zaskarżenia interpretacji podatkowej wydanej przez jej wójta w kontekście dopuszczalności zaskarżenia przez gminę indywidualnej interpretacji podatkowej, wydanej przez wójta tej gminy.
Dochody uzyskane z prowadzenia blogów podlegać mogą opodatkowaniu, jeśli będą kwalifikowały się do uznania przez fiskus za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust 6 ustawy o PIT – a więc jako działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA