REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

Dołącz do grona ekspertów
UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Unit4 Polska, właściciel marki TETA, działa od 27 lat na polskim rynku producentów oprogramowania dla biznesu. Firma oferuje system TETA HR będący liderem na rynku HR oraz TETA ERP zorientowany na ludzi system klasy ERP, automatyzujący bieżącą pracę, na rzecz działań strategicznych. Obecnie z rozwiązań Unit4 Polska korzysta ponad 2 tys. firm i instytucji dużej i średniej wielkości w Polsce i na Węgrzech m.in. Getin Noble Bank, Parker Hannifin, Grene, Aviva, Danone, ATM Grupa, EuroLOT, Rossmann, City Bank Handlowy, Teva Pharmaceutical Polska, LG Electronics Polska, Bakoma, Hotele Gołębiewski, Mostostal Warszawa i inne.

O ekspertach:

Dr Wojciech Romanowicz, Dyrektor Działu Opieki Eksploatacyjnej w firmie Unit4 Polska.

Równolegle z karierą zawodową kontynuował pracę naukową na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie w 2004 r. obronił pracę doktorską i uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.

Krzysztof Sołowski,Starszy Konsultant HR w Unit4 Polska

Od ponad 10 lat zaangażowany w obszar HR. Specjalizuje się w zagadnieniach analizy, modelowania i wdrażania procesów tzw. strategicznego HR. Obecnie zajmuje stanowisko Starszego Konsultanta HR w firmie Unit4 Polska

Doświadczenie zdobywał wdrażając rozwiązania „miękkiego HR” w dużych organizacjach. Jednocześnie jest też analitykiem procesów związanych z zarządzaniem rozwojem pracownika w dziedzinach: oceny pracowniczej, zarządzania przez cele, rekrutacji, zarządzania szkoleniami, planowania sukcesji, zarządzania talentami.

Unit4 Polska sp. z o.o.

ul. Strzegomska 140a

54-429 Wrocław

Tel:+48 71 323 40 00
Email:pl.kontakt@unit4.com

www.unit4.pl

Inwestycje w rozwój zasobów ludzkich są postrzegane jako najkorzystniejsza lokata kapitału oraz czynnik zwiększający konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednocześnie programy szkoleniowe są bardzo często uważane za źródło marnotrawstwa, ze względu na ich niską efektywność lub brak informacji o wymiernych rezultatach szkoleń. Co zrobić aby proces szkoleniowy był dopasowany do biznesowych potrzeb organizacji, nie narażając jej na niepotrzebne koszty?
Twarde kompetencje jako konkretne i mierzalne są najważniejsze w boju o wymarzoną posadę. Kompetencje miękkie również są bardzo ważne, ale nie da się ich ocenić ani porównać. Jak łatwo, świadomie i efektywnie podnosić kwalifikacje swoich pracowników?

REKLAMA

Pracę biurową charakteryzuje częste komunikowanie się za pomocą skrzynki elektronicznej. Wiele czasu zajmuje czytanie, porządkowanie, usuwanie i odpowiadanie na wiadomości e-mail. Warto zastanowić się, jak zoptymalizować pracę. Czego nie robić? Jak korzystać ze skrzynki e-mail w sposób umiejętny?

REKLAMA