REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kacper Sołoniewicz

Dołącz do grona ekspertów
Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy, prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym, prawie karnym skarbowym oraz prawie handlowym.

Posiada doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych sporów z administracją podatkową, dotyczących rozliczeń w podatku VAT, CIT oraz PIT, w szczególności opodatkowania dochodów nieujawnionych.

W trakcie swojej praktyki zawodowej reprezentował członków zarządu i wspólników spółek prawa handlowego oraz księgowych w postępowaniach karnych skarbowych.

Doradza członkom zarządu w zakresie spraw dotyczących ich odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółek prawa handlowego.

Doświadczenie Kacpra Sołoniewicza pozwala wskazać jego klientom skuteczne rozwiązania w kryzysowych sytuacjach. Jego celem jest wskazanie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno na gruncie prawa podatkowego, prawa karnego oraz prawa cywilnego.

Dane kontaktowe:

ksoloniewicz@indywidualnekancelarie.pl

www.indywidualnekancelarie.pl

tel. 603-170-604

Od początku 2017 roku lawinowo rośnie liczba przedsiębiorców wykreślanych z rejestru podatników VAT. Co istotne wykreśleni podatnicy nie zawsze są zawiadamiani o tym, że zostali wykreśleni. Często dowiadują się o tym, gdy urząd zwraca na ich konto zapłacony podatek VAT lub wzywa ich do ponownego zarejestrowania, gdy złożą deklarację miesięczną lub kwartalną. Taka sytuacja rodzi również reperkusje dla kontrahentów wykreślonego podatnika.
Jaki jest cel klauzuli? Jakie będą przesłanki i skutki jej zastosowania? Czy oznacza ona koniec optymalizacji podatkowych?

REKLAMA

Z orzecznictwa NSA wynika, że wykonywanie obowiązków członka zarządu w spółce z o.o., nawet po formalnej rezygnacji z funkcji członka zarządu, powoduje odpowiedzialność podatkową tej osoby przewidzianą w art. 116 § 2 ordynacji podatkowej.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na osobach, "które na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu mają prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami". Termin na spełnienie tego obowiązku wydłużono do 30 dni. Czy obowiązek ten spoczywa także na prokurencie? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna, bo osoby, które nie dopełniły tego obowiązku ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku we wskazanym terminie.

REKLAMA

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który nie złoży w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości dopiero po 20 latach będzie mógł uznać, że roszczenia z tego tytułu uległy przedawnieniu. Od 1 stycznia 2016 roku termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości będzie dłuższy (do końca 2015 r. wynosi 2 tygodnie) i wyniesie 30 dni od dnia, w którym spółka stała się niewypłacalna.

REKLAMA