REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karolina Czapska-Małecka

Dołącz do grona ekspertów
Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Założycielka i właścicielka firmy ProLaboria. W ramach firmy oferuje doradztwo prawne i prowadzi szkolenia otwarte i zamknięte z zakresu prawa pracy, w szczególności antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Pomaga firmom w przeprowadzeniu audytu procedur wewnętrznych i tworzeniu harmonijnych miejsc pracy, w poszanowaniu przepisów prawnych i aspektów psychologicznych.

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH). Równolegle ukończyła również psychologię na Wydziale Psychologii w ramach MISH.

Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w sprawach z zakresu mobbingu i dyskryminacji, ochrony zdrowia psychicznego, godności i prywatności w pracy, aspektów psychologicznych w prawie pracy.

Wykładowca akademicki. Uczy studentów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorskie zajęcia z zakresu prawa pracy i psychologii pracy na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego.

https://prolaboria.pl/
biuro@prolaboria.pl
https://www.facebook.com/prolaboria/
tel. 606-605-635

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego może spotkać się z zarzutem dyskryminacji. Uzasadnienie wypowiedzenia umowy pracownikowi w wieku emerytalnym powinno odwoływać się do obiektywnych, indywidualnych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy. Przyczyny te powinny odnosić się do wykonywanej pracy, jak niewłaściwe jej wykonywanie, częsta nieobecność w pracy, ograniczenie zakresu działalności firmy.
Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

REKLAMA

Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy, molestowanie to niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Choć definicja ta, przypomina definicję mobbingu, to jednak jest to zupełnie inna instytucja, która, co ważne, jest typem dyskryminacji. Usytuowana jest bowiem w przepisach dotyczących dyskryminacji i wyróżnia się ją jako jeden z rodzajów dyskryminacji.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym pracuje obecnie Sejm, zakłada dodanie nowej przesłanki mobbingu, a mianowicie - zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika. Czy zmiana ta wpłynie korzystanie na respektowanie przez pracodawców zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie wynagrodzenia? Oto komentarz ekspertki z zakresu prawa pracy - Karoliny Czapskiej-Małeckiej.

REKLAMA

Kodeks pracy nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Dopuszcza się więc wersję papierową i elektroniczną. Będąc na pracy zdalnej wystarczy więc wysłać wiadomość e-mail, która powinna zawierać 3 najważniejsze elementy: kto składa wniosek, termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz rodzaj urlopu.

REKLAMA