Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych, Prezes Zarządu HR Lex Sp. z o.o.

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy, prawnik, szkoleniowiec oraz audytor.

Wieloletni kierownik działów personalnych, następnie Dyrektor Działu HR w największych firmach z polskim i zagranicznym kapitałem. Odpowiedzialna za pracę 50 osobowego działu HR naliczającego miesięcznie ponad 50 000 wypłat.

Praktyk z 20-letnim doświadczeniem w dziale personalnym.

Autorka ponad 400 artykułów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń oraz współautorka 2 pozycji książkowych. Stały ekspert regularnie publikujący dla „Forbes”, „Rzeczpospolitej”, „Pulsu Biznesu”, „Dziennika Gazety Prawnej”, "Inforu".

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.
Rozliczanie wynagrodzeń w przypadku, gdy składają się na nie różne elementy może przysporzyć niejasności. Dzieję się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozliczanie to ma miejsce w związku z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Co jeśli w sytuacji takiej dochodzi do zmiany etatu?
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat będzie przyznawany na nowych zasadach. Na czym polegają nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego?