reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Odwrotne obciążenie

Odwrotne obciążenie

Zasada odwrotnego obciążenia wprowadziła wiele zamieszania wśród firm, zarówno sprzedających, jak i kupujących towary zakwalifikowane przez ustawodawcę nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z października 2013r. do kategorii tzw.: "towarów wrażliwych".

Wiele firm, korzystających ze wsparcia programów komputerowych, które nie zostały na czas zaktualizowane, miało problemy z prawidłowym zarejestrowaniem dokumentów, a potem ich właściwym zaksięgowaniem tak, aby sprostać literze prawa, zawartej we wspomnianej nowelizacji.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Odwrotne obciążenie w VAT – wystawianie i księgowanie faktur

Mimo iż od dnia obowiązywania tej ustawy minęło już kilka miesięcy, wciąż słyszy się o wątpliwościach, jakie mają podatnicy, w interpretacji przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia. Wśród naszych Klientów spotykamy się z fakturami, jakie otrzymują od swoich dostawców, gdzie wśród wielu pozycji faktury występują również i te z „odwrotnym obciążeniem” ze stawką 0% VAT. Ustawodawca nie pozostawia wątpliwości – faktura „odwrotne obciążenie” musi posiadać taką właśnie adnotację podobnie, jak inne, szczególne przypadki fakturowania, na przykład: „metoda kasowa” czy „samofakturowanie”.

Aby chronić podatnika przed mimowolnymi pomyłkami, których konsekwencje mogą być niemiłe zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy, program powinien automatycznie filtrować wybierany do sprzedaży towar i uniemożliwić sprzedaż towaru „wrażliwego” na „zwykłą” fakturę i odwrotnie – zabronić sprzedaży na fakturę „odwrotne obciążenie” typowego towaru, zakwalifikowanego do naliczenia (do zapłaty) od jego sprzedaży podatku VAT.

Wskazane jest również, aby w zautomatyzowanym procesie sprzedaży dla wielu podmiotów umożliwić takie parametryzowanie warunków sprzedaży, aby nie człowiek, ale aplikacja czuwała nad wypełnieniem art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, który mówi, że podatnikami podatku w trybie „odwrotnego obciążenia” są też osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są warunki:

- dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (czyli czynny podatnik VAT)

- nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 (czyli zarówno podatnicy VAT czynni jak i zwolnieni, którzy w myśl ustawy prowadzą działalność gospodarczą)

- dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (przepis ten obejmuje przypadki, w których sprzedawany towar był wykorzystywany jedynie do czynności zwolnionych z podatku i przy jego nabyciu nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Zapraszamy do dyskusji na forum

Wystarczyłoby więc, żeby system sprzedaży pozwalał na ocechowanie zarówno towarów, jak i nabywców odpowiednio tak aby program sam „pilnował” czy transakcja sprzedaży danego towaru danemu kontrahentowi ma być zarejestrowana takim, czy innym dokumentem.

Pamiętać należy, że odpowiedzialnym za klasyfikację sprzedawanego towaru jest zawsze jego dostawca (sprzedawca) ale jednak skutki błędnej klasyfikacji może ponieść także nabywca.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rozliczenie VAT, odwrotne obciążenie, oprogramowanie księgowe
rozliczenie VAT, odwrotne obciążenie, oprogramowanie księgowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama