REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy: Nie mamy na to pieniędzy

Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy na to: Nie mamy na to pieniędzy
Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy na to: Nie mamy na to pieniędzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd podwyższa wysokość zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Wprowadza jednocześnie nowość w postaci powiązania zasiłku pogrzebowego (7000 zł) z zasiłkiem celowym (do 2000 zł). Ta nowość nie podoba się gminom.

Bo gminy obawiają się, że nie dostaną na to zadanie pieniędzy od rządu.

REKLAMA

Wszystkie te zmiany są na etapie projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  niektórych innych ustaw (a więc tuż przed posiedzeniem rządu). Samorządy na pewno będą naciskały na rząd, aby zmienił ten projekt i zapisał w nim zasady przekazywania im środków na wypłaty zasiłku celowego do 2000 zł. Czy się to im uda, przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Przykładem takiego nacisku jest poniższe stanowisko Związku Powiatów Polskich (PFD do ściągnięcia):

stanowisko ZPP o zasiłku pogrzebowym i celowym

 

ZPP protestował także co do zmian w specjalnym zasiłku celowym (też w kontekście zasiłku pogrzebowego i jego podwyżki do 7000 zł), o czym Infor.pl informował w poniższym artykule:

Podwyżka zasiłku pogrzebowego z 4000 zł (od 2011 r.) do 7000 zł (2024 r.)

Wszyscy już wiemy, że nowa wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 7000 zł (podwyżka z 4000 zł wypłacanych bez żadnej waloryzacji od 2011 r.!). Rząd zrealizował obietnicę wyborczą dostosowania wysokości zasiłku pogrzebowego do rzeczywistych kosztów pogrzebu. Zrobił jednak coś więcej i wprowadzi możliwość wypłaty dodatkowego zasiłku celowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chodzi tutaj o następujące szczególne sytuacje:

Sytuacja szczególna 1 - wypłata do 2000 zł (bez 7000 zł z zasiłku pogrzebowego)

Koszty pogrzebu poniosła osoba, która nie ma prawa do zasiłku pogrzebowego. Taka sytuacja zdarza się, gdy umiera osoba samotna i ktoś opiekujący się nią przed śmiercią "bierze na siebie" koszt pogrzebu. Nie ogląda się na gminę (to jej obowiązek w takiej sytuacji). Wtedy ma prawo złożyć wniosek w gminie o wypłatę zasiłku celowego w kwocie do 2000 zł. Ta osoba musi wykazać, że poniosła „uzasadnione i udokumentowane koszty pogrzebu”. 

Sytuacja szczególna 2 - wypłata do 9000 zł (7000 zł + 2000 zł)

REKLAMA

Zasiłek celowy w kwocie do 2000 zł wypłaci gmina osobie, która już otrzymała zasiłek pogrzebowy 7000 zł, ale koszty pogrzebu okazały się wyższe. Przepis w projekcie ustawy wskazuje, że chodzi o „nadzwyczajne, trudne do przewidzenia, niemożliwe do pokrycia z kwoty zasiłku pogrzebowego, koszty.” Przykładem takiej sytuacji jest koszt transportu zwłok z zagranicy do Polski. 

UWAGA! Takim kosztem nie jest wysoka wycena kosztów pogrzebu przez firmę świadczącą usługi organizacji pogrzebu. Nie można złożyć wniosku o zasiłek celowy bo rodzina otrzymała  fakturę od firmy pogrzebowej na 15 000 zł za typowy pogrzeb, ale przeprowadzony w sposób okazały. Nie jest to wydatek mający charakter „nadzwyczajny”.

Zasiłek celowy do 2000 zł - kluczowe słowo „może”

W proponowanych przepisach jest użyte słowo może: „Zasiłek celowy, o którym mowa w ust. 1, w kwocie do 2000 zł na pokrycie uzasadnionych i udokumentowanych kosztów pogrzebu może być przyznany osobie (…)”.

Oznacza to, że decyzja o przyznaniu zasiłku celowego jest uznaniowa (w odróżnieniu od decyzji o przyznaniu zasiłku pogrzebowego). Gmina – w obecnej wersji przepisów – może w wielu sytuacjach odmówić wypłaty zasiłku celowego w planowanej przez rząd kwocie do 2000 zł. Trzeba też zainwestować czas w rozgryzienie przepisów, odpowiednich kazusów i napisanie wniosku.

Podstawa prawna dla zasiłku celowego do 2000 zł

Art. 6 ustawy projektu ustawy nowelizującej, który obecnie brzmi:

W ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, 1693, 1938 i 2760) w art. 40 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

1a. Zasiłek celowy, o którym mowa w ust. 1, w kwocie do 2000 zł na pokrycie uzasadnionych i udokumentowanych kosztów pogrzebu może być przyznany osobie, która pokryła koszty pogrzebu, jeśli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy albo jeśli osoba, która pokryła koszty pogrzebu jest uprawniona do zasiłku pogrzebowego i poniosła w związku z pogrzebem nadzwyczajne, trudne do przewidzenia, niemożliwe do pokrycia z kwoty zasiłku pogrzebowego, koszty.”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA