REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Domy jednorodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 mkw. bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie budowlanym od 2023 roku

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie (budowa bez pozwolenia - tylko na podstawie zgłoszenia) będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw., niewielkimi kioskami i pawilonami sprzedaży ulicznej, budynkami gospodarczymi i wiatami związane z produkcją rolną - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Od 2023 r. domy powyżej 70 m2 z uproszczoną procedurą

Od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach ma wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Obowiązkowe będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw.

Bezpłatne projekty domów do 70 m2 na stronach ministerstwa rozwoju i technologii. Mniej formalności z budową

Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Konkurs architektoniczny na projekty domów do 70 m2 przedłużony

Domy do 70 m2. Do 13 października wydłużono termin zgłaszania się do konkursu architektonicznego na projekty domów do 70 m2. Jak powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, zwycięskie projekty, które będą udostępniane wszystkim zainteresowanym, mają szansę podnieść jakość estetyczną naszego otoczenia.

REKLAMA

Ulga podatkowa na zasiedlenie nowego mieszkania lub domu

Ulga podatkowa w PIT na zasiedlenie nowego mieszkania lub domu to nowy pomysł rządu na wsparcie osób młodych, które wprowadzą się do swojego pierwszego mieszkania lub wybudowanego właśnie domu. Za mniejsze pieniądze możliwe byłoby stworzenie w Polsce programu gwarancji kredytowych, który rozwiązywałby realny problem osób młodych - braku wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt.

Dekarbonizacja domów jednorodzinnych do 2050 r.

W Unii Europejskiej wszystkie domy jednorodzinne mają zostać zdekarbonizowane do 2050 r. Tymczasem w Polsce aż 70% budynków ogrzewanych jest za pomocą węgla.

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie

Powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach, który został skierowany do Sejmu.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

REKLAMA

W jakich domach chcą mieszkać Polacy?

Ponad 60 proc. chce mieszkać w wolnostojącym domu o powierzchni od 100 do 150 mkw. z ogrodem. Dożo mniejsza część osób wskazuje dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ponadto inwestorzy nie są zainteresowani dużymi domami, o powierzchni ponad 200 mkw.

Jakie domy budowali Polacy w roku 2014 - Raport

Dom marzeń Polaków w roku 2014 to budynek wolnostojący posiadający poddasze użytkowe, bez piwnicy ale o powierzchni użytkowej 126-150 mkw. Najpopularniejsza technologia budowy domu to murowana, natomiast dach - pokryty dachówka ceramiczną. Koszt budowy statystycznego domu jednorodzinnego to - 428 300 zł.

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Najpopularniejsze domy jednorodzinne wśród polaków to wolnostojące domy parterowe o powierzchni użytkowej od 126 do 150 mkw, z poddaszem użytkowym, ale bez piwnicy. Polacy najczęściej wznoszą domy w sposób tradycyjny - murowane z cegły ceramicznej, dach natomiast wykańczają dachówką ceramiczną. Koszty budowy takiego domu zazwyczaj wynoszą o 11-20% niż planowany budżet – wynika z raportu Oferteo.pl.

Czy ściany prefabrykowane są lepsze niż tradycyjne?

Technologia budowy ścian prefabrykowanych pozwala na to, że są one są znacznie cieńsze i lżejsze niż ściany murowane. Budując dom w ten sposób można zaoszczędzić przestrzeń w domu. Takie ściany lepiej też trzymają ciepło, co w efekcie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu, zwłaszcza zimą. Ściany prefabrykowane są także łatwe i szybkie w montażu, a co za tym idzie, budowa domu trwa dużo krócej.

Luksusowe domy i rezydencje pod Warszawą

Ventana to osiedle domów i rezydencji znajdujące się w Walendowie - 18 kilometrów od Centrum Warszawy. Inwestycja powstała w sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Sękocińskich, stawów i rzeki Utraty.

Domy energooszczędne w Polsce – ile ich jest?

Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.

Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak dla budownictwa jednorodzinnego stawka ta została obniżona do 8% - jeśli budownictwo to spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Zasadniczo stawka podatku zależy także od powierzchni domu i rodzaju prowadzonych prac. Kiedy zapłacimy obniżony podatek VAT, a kiedy konieczne będzie zapłacenie 23% podatku?

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Gdy udało nam się kupić lub wybudować wymarzoną nieruchomość, zaczynamy myśleć o zagospodarowaniu przestrzeni wokół niej. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem jednorodzinnym warto wydzielić odpowiednie strefy, z których będziemy korzystać. Dobry podział działki wokół budynku jednorodzinnego pozwoli nam na wygospodarowanie miejsca do wypoczynku i do pracy.

Polacy kupują coraz mniejsze domy

Dla przeciętnego Polaka kupno własnego domu, to nadal odległe marzenie. Głównym powodem takiej sytuacji jest stale malejąca zdolność nabywcza inwestorów oraz ceny nieruchomości. Wg najnowszych danych Metrohouse, domy kupowane przez polskich inwestorów są coraz mniejsze. Znacznie wydłużył się też czas sprzedaży - niejednokrotnie na nabywcę trzeba czekać nawet 225 dni.

Domy Opera w Wólce Mińskiej

Domy Opera w Wólce Mińskiej, nieopodal Mińska Mazowieckiego, to kilkanaście domów w zabudowie bliźniaczej. Inwestycja realizowana jest przez dewelopera VILLA DEVELOPMENT. Domy Opera są w trakcie realizacji, ale pierwszy etap inwestycji został zakończony.

Osiedle Kapriola – ekologiczne domki w Wilanowie

Osiedle Kapriola to 47 funkcjonalnych domków jednorodzinnych w Wilanowie. W pierwszym etapie budowy powstanie 18 segmentów o powierzchni całkowitej od 175 do 207 mkw. Zakończenie planowane jest na I kwartał 2013 roku.

Rezydencja Pałacowa – pierwsze inteligentne domy w Polsce

Rezydencja Pałacowa to kompleks 12 zespołów nowoczesnych domów jednorodzinnych znajdujący się w Wilanowie. Projekt realizowany jest poprzez spółkę joint venture Real Management i Grupę Capital Park. Zakończenie pierwszego etapu budowy domów planowane jest na I kwartał 2013 roku.

Gdzie Polacy kupują nieruchomości

Planując zakup domu często rozważamy kilka lokalizacji. Najwięcej osób wybiera zakup domu pod miastem. Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie?

Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Projekty gotowe domów jednorodzinnych są bardzo popularne, głownie ze względu na ich cenę – są znacznie tańsze od projektów indywidualnych, a ponadto są dostępne „od ręki”. Duży wybór projektów gotowych powoduje, że inwestor ma w czym wybierać i bez problemu może dopasować projekt do swojej działki.

Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Wiele osób rozważa budowę domu. Dom to gwarancja prywatności, komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak jeśli nie mamy cierpliwości oraz nie chcemy przechodzić przez cały etap budowy domu? W takim przypadku możemy rozważyć zakup budynku gotowego. Które rozwiązanie jest lepsze?

Ile kosztuje dom pod miastem?

Dom pod miastem to wysoki koszt ze względu na drogie działki budowlane. Gdzie wybudowanie domu jest najtańsze? Ile kosztuje taka inwestycja budowlana?

Poddasze – urządzanie

Pomieszczenia mieszkalne na poddaszu mogą być dość kłopotliwe do urządzenia. Skosy, nietypowy układ ścian, okna dachowe i filary – to wszystko daje nam możliwość ciekawej aranżacji, ale może stać się też problemem. Zobacz, jak najlepiej zaaranżować poddasze.

Warszawa: rynek domów jednorodzinnych

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w Warszawie jest stabilna. Jednak nadal najtańsze domy jednorodzinne w Warszawie można znaleźć po prawej stronie Wisły.

Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne w Warszawie. Ceny domów jednorodzinnych (segment, bliźniak lub dom wolnostojący) różnią się w zależności od lokalizacji. Do połowy roku na rynku nieruchomości można było znaleźć 150 tego typu inwestycji.

Alarm bez przewodów

Założenie alarmu z reguły kojarzy nam się z przeciąganiem kabli, a co za tym idzie z kuciem ścian. Czy podczas montażu alarmu da się uniknąć burzenia i remontu? Radzimy, co zrobić, żeby zakładanie alarmu nie niosło za sobą dodatkowych kosztów.

Elewacje klinkierowe w domu jednorodzinnym

Elewacje klinkierowe to bardzo efektowne, choć dość drogie rozwiązanie. Pamiętajmy, że cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, a cegła klinkierowa nawet po latach będzie wyglądała dobrze. Dlatego zastanówmy się czy elewacja z cegły klinkierowej jest warta swojej ceny.

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie w Kamionkach

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie, przy ul. Porannej Rosy w Kamionkach koło Poznania, to inwestycja Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. Deweloper zachęca do kupna domów atrakcyjną ceną bliźniaków i dobrą lokalizacją.

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu w głównej mierze zależy od projektu, zastosowanych materiałów i technoligi budowy. Istotna jest także lokalizacja i wielkość inwestycji.

Domy dwurodzinne

Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami. Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Są także ekonomiczne – budowa takiego domu jest znacznie tańsza niż domu jednorodzinnego.

Domy z dachem wielospadowym

Wybierając projekt domu jednorodzinnego do wyboru mamy domy z dachem płaskim oraz domy z dachem spadzistym. Wybierając dach spadzisty nie musimy ograniczać się do dachu dwu lub czterospadzistego. Na rynku dostępna jest cała masa projektów z dachami wielospadowymi. Do dachów wielospadowych śmiało możemy zaliczyć takie dachy jak: dachy mansardowe, naczółkowe, kopertowe lub namiotowe. Sprawdź, który dach będzie dla Ciebie najlepszy.

Polska na szarym końcu wśród państw europejskich we wskaźniku przeludnienia – 28 pozycja

Na jednego Polaka przypada ok. 25 m kw mieszkania. Jednak sytuacja mieszkaniowa w zależności od lokalizacji wygląda inaczej Nieruchomości na wsiach przeciętnie są większe o 25m kw, jednak w miastach, na jeden pokój przypada większa liczba mieszkańców. Wielkość i komfort nieruchomości ściśle wiążą się z rozwojem gospodarczym danej lokalizacji. Wg. standardów europejskich, Ponad 60% polskich rodzin zamieszkuje przeludnione nieruchomości.

W jakim kierunku zmierza budownictwo mieszkaniowe?

Jak wygląda zainteresowanie Polaków działkami budowlanymi oraz budową domów jednorodzinnych? Czy w naszym kraju może rozwinąć się budownictwo wielomieszkaniowe?

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Pomimo tego, że Polska nie jest narażana na regularne wstrząsy sejsmiczne, to zdarzają się w niej trzęsienia. Przeważanie występują one na terenach górzystych, w miejscach gdzie drążone są tunele kopalniane lub występują szkody górnicze. Sprawdź, w jaki sposób uchronić dom przed trzęsieniem ziemi.

Dom nad jeziorem – marzeniem wielu z nas

Wielu z nas marzy o domu nad jeziorem. Jedną z inspiracji dla wielu architektów na świecie i miejscem wyjątkowego pożądania jest powstała w zeszłym roku willa nad wodą w zachodniej Holandii. Stanowi ona doskonały przykład domu nad jeziorem, który dzięki architektowi Jacq’owi de Brouwer, idealnie wkomponował się otaczającą go naturę.

Gdzie powstaną nowe domy w Warszawie?

Warszawa, jako najbardziej zurbanizowane miasto Polski, ciągle się rozwija. Przedsiębiorcy nadciągają do niej, by inwestować w nowe osiedla, budynki, place. Jakie jest kryterium wyznaczające atrakcyjność miejsca? Czy najważniejsze są względy ekonomiczne? Kktóra z dzielnic Warszawy jest teraz najatrakcyjniejsza dla inwestorów?

Jak wybudować przestronny dom?

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Aby wybudować idealny dom z dużą ilością naturalnego światła, warto zdecydować się na okna aluminiowe i drzwi przesuwne, które będą łączyć salon z ogrodem.

Garaż w domu jednorodzinnym - razem czy osobno?

Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze gotowego projektu domu. Ostateczny wybór - garaż połączony z domem lub jako oddzielny budynek - zależy nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.

Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Fundamenty są odpowiedzialne za konstrukcję całego domu, dlatego ważne jest, aby były trwałe i wytrzymałe. Zanim rozpoczniemy wykonanie fundamentów, należy dokładnie zaplanować całą inwestycję, aby uniknąć ewentualnych błędów. Po ukończeniu budowy wprowadzanie poprawek fundamentowych nie będzie już możliwe.

Czy okna aluminiowe to dobry wybór?


Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Ponadto, okna aluminiowe są funkcjonalne i energooszczędne.

Osiedle Przyjazne: domy już od 354 900 zł brutto

Na Osiedlu Przyjaznym, w podpoznańskim Skórzewie,  powstało do tej pory 60 szeregowców, większość z nich została już przekazana mieszkańcom. Właśnie ruszyły kolejne etapy budowy osiedla - powstaje 48 domków, z czego już tylko 10 pozostało na sprzedaż. Każdy z szeregowców ma wydzieloną księgę wieczystą.

Warszawa, Nowe Mysiadło: domy już w budowie

Nowe Mysiadło - domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej - to nowe osiedle grodzone przy ul. Borówki w Mysiadle, w bezpośredniej bliskości granicy Warszawy (Dzielnica Ursynów), w odległości ok. 900 m od ul. Puławskiej. Domy o powierzchni 200 mkw. - jak zapewnia deweloper MAK DOM Sp. z o.o. -  już w cenie stumetrowego mieszkania w Warszawie.

Rezydencje Baszkówka - domy wśród lasów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

Rezydencje Baszkówka to gotowy projekt zespołu domów jednorodzinnych w okolicy Piaseczna, tuż przy strefie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Osiedle w części już zamieszkałe. Obecnie w sprzedaży są gotowe domy wraz z infrastrukturą osiedlową nowej ulicy Przy Sadzie.

Domy jednorodzinne: Saskie Zacisze, Warszawa

 5,5 km od centrum Warszawy - pomiędzy ulicą Narodową, Kadetów i Wałem Miedzeszyńskim, niedaleko zjazdu z Trasy Siekierkowskiej - powstaje Saskie Zacisze. To 30 domów jednorodzinnych wolno stojących i w zabudowie bliźniaczej. Całe osiedle podłączone zostało do sieci mediów miejskich.Saskie Zacisze to inwestycja grupy deweloperskiej MAK DOM. Gotowy I etap, zakończenie inwestycji w grudniu 2011 r.

Domy jednorodzinne: Osiedle Mańkowska, Warszawa (GALERIA)

Kameralne osiedle złożone z pięciu domów jednorodzinnych, dwulokalowych z mieszkalnym poddaszem oraz garażem położone jest w otoczeniu niskiej zabudowy przy ulicy Mańkowskiej w Warszawie. Domy (180 mkw.+ ok. 60 mkw. poddasza nieużytkowego) stoją na działkach o wielkości 450 mkw. Każdy budynek został indywidualnie oddzielony, a całe osiedle całkowicie ogrodzone. Obecnie wykonywane są już końcowe prace porządkowe (wyrównanie terenu, zasiewanie trawników). Domy - w stanie deweloperskim - wciąż do nabycia! 

Poznań: deweloperzy obrali kurs na naturę

Puszcza Zielonka - jeden z największych kompleksów leśnych w Wielkopolsce (ok. 50 jezior, rzadkie gatunki roślin) - przyciąga poznańskich deweloperów jak magnez. Na obrzeżach parku rosną kolejne inwestycje mieszkaniowe: Osiedle Natura, Zielone Wzgórza i Zielona Dolina. Ma być nowocześnie i kameralnie, ale przede wszystkim ekologicznie i bez zbytecznej ingerencji w środowisko naturalne.

Domy jednorodzinne. Kierunek: podwarszawski Józefosław (GALERIA)

Domy jednorodzinne w podwarszawskim Józefosławiu przy ul. Osiedlowej 53, niedaleko Lasu Kabackiego - wciąż dostępne! Wszystkie, wyposażone w piece CO z kolektorami słonecznymi, mają niezależne podłączenie do mediów (tj. gaz, woda, kanalizacja, energia elektryczna). Domy położone są wzdłuż drogi wewnętrznej, zamkniętej od ulicy bramą wjazdową.  Lokalizacja domów gwarantuje dobre połączenie komunikacyjne z ulicą Puławską, Jagielską, Bażancią, Kuropatwy. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus.

REKLAMA