REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować skuter do sezonu?

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się chęć odpalenia nieużywanego od tygodni skutera. Odpowiednie przygotowanie jednośladu do sezonu to podstawa. Nawet jeśli sprzęt pali na zawołanie, nie zapomnijmy o kilku podstawowych czynnościach serwisowych, zanim ruszymy w drogę.

Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy motocyklem?

Turystyka motocyklowa jest jednym z najprzyjemniejszych aspektów jazdy jednośladami. Wiele osób nie wyobraża sobie motocyklizmu bez dalekich wypraw. Przed wyjazdem w trasę należy jednak dokonać przeglądu sprzętu i odpowiednio przygotować motocykl do podróży.

Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 2

Zadbaliśmy o motocykl przed zimą i wraz z ociepleniem planujemy w końcu wyjechać z garażu. Co jeszcze nas czeka po wykonaniu podstawowych czynności serwisowych?

Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

Sumienne przygotowanie maszyny do sezonu to podstawa. Pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych niespodzianek na drodze i kosztownych napraw. Jakie czynności należy wykonać, by motocykl na początku sezonu był w pełnej gotowości?

REKLAMA

Dlaczego motocykl po zimie nie chce odpalić?

Gdy pojawiają się pierwsze cieplejsze dni, mamy ochotę w końcu dosiąść naszej maszyny. Niestety, problemy z odpaleniem motocykla po zimie są bardzo częste i wynikają przede wszystkim z zaniedbania. Jak sobie z nimi poradzić?

Zakup używanego skutera: na co zwrócić uwagę?

Rynek skuterowy kwitnie i używane egzemplarze można niekiedy znaleźć w bardzo okazyjnych cenach. Na co jednak musimy zwrócić uwagę przy zakupie, by się nie rozczarować?

Silnik 2.0 TDI – nowoczesny i kapryśny

2.0 TDI - jednostka, którą Volkswagen zastąpił legendarny, lecz już mocno wysłużony silnik 1.9 TDI. Nowa konstrukcja, mimo niewątpliwego zaawansowania technicznego, nie zbiera takich samych pochwał jak jej poprzedniczka. Po kilku latach od wprowadzenia, okazuje się, że silnik ten jest dość awaryjny, a naprawy mogą pochłonąć sporą część budżetu właściciela.

Husqvarna przedłuża umowę na oleje silnikowe z Castrolem do 2014r.

Współpraca tych firm trwa od 2009r. i jak widać, potrwa kolejne kilka najbliższych lat. W ramach tej kooperacji, każdy nowy motocykl wyjeżdżający z fabryki będzie zalewany olejem Castrol Power 1 Racing 4T 10W-50.

REKLAMA

Od czego zależy długość drogi hamowania samochodu?

Droga hamowania samochodu jest uzależniona od szeregu czynników. Aby nasze auto lepiej wytracało prędkość, należy wiedzieć co ma to największy wpływ.

Jak sprawdzić osiągi swojego samochodu?

Osiągi samochodu to jedne z najważniejszych parametrów, branych pod uwagę przez kierowcę w momencie zakupu auta. Problemu nie ma gdy kupujemy nowe auto, którego dane techniczne podane są w katalogu sprzedażowym. Co zrobić gdy chcemy zmierzyć osiągi używanego kilka lat samochodu i ocenić w ten sposób jego stan techniczny? Jest kilka sposobów by to zrobić.

BMW - zewnętrzne i wewnętrzne akcesoria transportowe

Poniżej przedstawiamy rodzaje zewnętrznych i wewnętrznych akcesoriów transportowych przeznaczonych do użytku w samochodach marki BMW.

Współczynnik Cx - czym jest i co określa?

Badania nad współczynnikiem Cx są jednymi z najbardziej rozwiniętych w branży motoryzacyjnej. Producenci wprowadzają coraz wymyślniejsze rozwiązania, aby zmniejszyć opory powietrza.

Owiewki samochodowe – przydatny gadżet czy zbędny bajer?

Jedni uważają je za zbędny gadżet, inni cenią za praktyczne zalety. Ich estetyka jest kwestią gustu, jednak niewątpliwie owiewki na szyby to produkt ułatwiający życie i poprawiający komfort jazdy samochodem bez klimatyzacji.

Jak działają układy kierownicze oraz ich wspomaganie?

Wiele osób jest nieświadomych stopnia skomplikowania układu kierowniczego w swoim samochodzie oraz tego na jakiej zasadzie on działa. Warto jednak dowiedzieć się co nieco o podzespołach, które wpływają na prowadzenie pojazdu i nasze bezpieczeństwo na drodze.

Rodzaje układów zasilania silnika w paliwo: rodzaje wtrysku

Wtrysk paliwa jest sposobem dostarczenia paliwa do silnika spalinowego - tak można to określić ogólnie rzecz ujmując. W silnikach wysokoprężnych stosuje się układ hydraulicznego systemu wtrysku paliwa, natomiast w silnikach o zapłonie iskrowym (zasilane benzyną, CNG, LPG, etanolem itp.) sprawa ma się nieco inaczej.

Jak zadbać o opony w samochodzie?

Opona jest jedynym elementem samochodu jaki ma styczność z nawierzchnią. Jest odpowiedzialna za przyspieszanie, hamowanie, trakcję, hałas czy zużycie paliwa. Powierzchnia na jakiej wszystkie cztery opony stykają się z asfaltem jest równa powierzchni kartki A4, dlatego prawidłowy dobór i eksploatacja jest tak ważna. Każde zaniedbanie może prowadzić do wypadku.

Sonda lambda a LPG

Sonda lambda to niewielki czujnik znajdujący się w kolektorze wylotowym. Jest bardzo ważny i nierzadko przysparza wiele problemów właścicielom samochodów wyposażonych w silniki benzynowe.

Katalizatory samochodowe - działanie, rodzaje, eksploatacja

Katalizatory są obecnie stosowane we wszystkich samochodach osobowych, z powodu coraz bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących ilości emisji szkodliwych substancji przez pojazdy spalinowe. W naszym poradniku dowiesz się jak działa katalizator, jakie są jego rodzaje, jak go prawidłowo eksploatować oraz czy można zarobić na zużytym katalizatorze.

Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

Instalacje LPG są cenione w Polsce od dawna, jednak dopiero drastyczne podwyżki cen sprawiły, że zakłady zajmujące się przeróbką silników na zasilanie LPG, przeżywają istne oblężenie. Oto przegląd silników, które dobrze znoszą traktowanie gazem.

Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić działanie regulatora siły hamowania oraz dokonać jego wymiany. Całą operację można wykonać we własnym zakresie.

Jerzy Dudek twarzą nowej kampanii Castrol`a

Gruppa 66 Ogilvy na zlecenie firmy produkującej olej samochodowy Castrol stworzyła kampanię reklamową, gdzie główną rolę gra Jerzy Dudek. 8 sekundowy spot reklamujący Castrol EDGE można zobaczyć od 20 lutego w TVP przed programem „Droga do Euro”.

Zły stan samochodowych reflektorów przyczyną wypadków?

Po wprowadzeniu ustawy nakazującej jazdę przez całą dobę z włączonymi światłami, można zauważyć jak polscy kierowcy dbają o oświetlenie w samochodach. Niestety nie wygląda to dobrze i dlatego warto jak najwięcej osób uświadamiać, że sprawne światła to bezpieczeństwo na drogach.

Jak właściwie eksploatować akumulator?

Dobór akumulatora i jego prawidłowa obsługa to często nie lada wyzwanie dla właściciela auta. Czy uruchamianie samochodu „na kable” albo „na popych” to zawsze wina samego akumulatora a może jego złej eksploatacji?

Czym jest i do czego służy turbo timer?

Turbo timer jest urządzeniem stosowanym w celu przedłużenia żywotności silnika i jego podzespołów. W poradniku przedstawiamy na czym polega zasada działania turbo timera.

Opel Astra F: wymontowanie pompy cieczy chłodzącej

Wymiana pompy cieczy chłodzącej jest czasochłonna, jednak bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak wymontować i zamontować pompę cieczy chłodzącej w Oplu Astra F.

Ograniczamy roczne wydatki na eksploatację samochodu

Samochód z reguły nie zyskuje na wartości przez okres naszego użytkowania. Koszty ubezpieczenia i utrzymania stanowią olbrzymie obciążenie dla budżetu domowego. Co zrobić by jazda autem była tańsza i to bez specjalnych wyrzeczeń ?

Opel Astra F: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna nie tylko w Oplu Astrze F, ale i w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Oplu Astra F.

Mercedes A klasa W168: demontaż półosi napędowych

Uszkodzone osłony przegubów półosi napędowych wymagają wymiany, która wiąże się z demontażem półosi. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś w Mercedesie klasy A W 168.

Mercedes A klasa W168: wymiana rozrusznika

Uszkodzony rozrusznik potrafi skutecznie unieruchomić nasze auto. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Mercedesie W168 klasy A.

Skoda Octavia I: demontaż i regulacja napędu szyberdachu

Niektóre modele Octavii mają na wyposażeniu szyberdach. W poradniku tym pokażemy jak wymontować, zamontować i wyregulować napęd szyberdachu.

Eksploatacja silnika 2.0 dCi

Silniki diesla słyną z niezawodnej kultury pracy, gorzej jednak bywa z ich trwałością. W motorach 1.9 dCi padają turbiny, natomiast w 1.5 dCi szwankują wtryskiwacze. Zobaczmy jak to się ma do wersji 2.0 dCi.

Wady i zalety silnika 1.9 TDI

Najpopularniejszym z silników diesla jest jednostka o pojemności 1,9 litra o oznaczeniu TDI.

Eksploatacja silnika 2.0 HDI

Silnik 2.0 HDI jest motorem najdłużej oferowanym przez koncern PSA. Jest to także najbardziej popularna i najmniej awaryjna jednostka.

Eksploatacja silnika 1.4 D-4D

Silnik 1.4 D-4D to niezawodna jednostka wysokoprężna, gorzej jest z dynamiką. Jednak po 10 latach eksploatacji nie ma z nim dużych problemów.

Eksploatacja silnika 1.4 TSI

Benzynowy silnik 1.4 TSI jest nowoczesny i dynamiczny, ale potrafi być bardzo kłopotliwy. Czasem bardziej niż jednostka wysokoprężna. Czym może nas jeszcze zaskoczyć silnik Volkswagena 1,4 TSI?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Kiedy stajemy się właścicielem naszego wymarzonego auta nie dopuszczamy do siebie myśli, że ktoś mógłby nam je ukraść. Co zrobić żeby dobrze zabezpieczyć nasz samochód?

Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Zima to dla karoserii prawdziwy czas próby. Aby przetrwała ten okres, należy odpowiednio wcześniej zabezpieczyć jej powierzchnię przed szkodliwym działaniem różnych czynników pojawiających się zimą.

Opel Vectra A: przegląd manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów również wymaga regularnych serwisów. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować skrzynię biegów w Oplu Vectra A.

Opel Vectra A: przegląd i demontaż układu wydechowego

Każdy układ wydechowy ma określony czas eksploatacji. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu całego układu oraz pokażemy jak zdemontować cały układ w Oplu Vectra A.

Odprowadzanie samochodów- jak wrócić z imprezy

Wrócić do domu swoim autem i to po kilku głębszych, a nawet jeździć bez prawa jazdy! Teraz to możliwe, a nawet całkiem legalne, bo samochód prowadzi za Ciebie kierowca.

Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego to podstawa, jeśli chodzi eksploatację auta. W poradniku podpowiadamy, jaki olej wybrać na zimę.

Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

Instalacje gazowe mają zwolenników, którzy doceniają oszczędność na stacjach, jak i zagorzałych przeciwników. Czy opłaca się montaż instalacji LPG?

Mercedes W210: wymiana żarówek

Znajomość wymiany żarówek okazuje się bardzo pomocna podczas długich podróży. W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w Mercedesie W210.

Mercedes W210: demontaż zderzaków

Demontaż zderzaków w Mercedesie W210 może okazać się konieczny podczas wielu napraw. Poniżej znajduje się opis, jak krok po kroku zdemontować przedni i tylny zderzak w Mercedesie W210.

Jaki akumulator wybrać przed zimą? Przegląd rozwiązań

Sprawny akumulator w samochodzie jest niezbędny cały rok, jednak w zimie, kiedy pojemność ogniw zwykłego akumulatora zmniejsza się pod wpływem niskiej temperatury nawet o połowę, musimy pomyśleć o zmierzeniu jego parametrów oraz o ewentualnym zakupie nowej sztuki.

Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Przejrzysta szyba jest niezbędna do bezpiecznej jazdy. Oszczędność w tej kwestii jest oznaką bezmyślności, ponieważ nowa szyba kosztuje często nie więcej niż 400 złotych, a znacznie poprawia widoczność w nocy i w słoneczne dni.

Jakie wycieraczki wybrać na zimę?

Gdy wybieramy wycieraczki, musimy pamiętać o kilku czynnościach, które powinniśmy wykonać.

Mercedes W210: demontaż chłodnicy

Uszkodzona chłodnica wymaga natychmiastowej wymiany lub naprawy. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie zdemontować chłodnice w Mercedesie W210 z silnikiem wysokoprężnym.

Jak dobrać poprawny rozmiar opon i felg? Jakie felgi dobrać do opon?

Opony, to element stanowiący o naszym bezpieczeństwie, a zmieniając ich rozmiar wpływamy m.in. na przyczepność samochodu. Na co zwrócić uwagę przy doborze nowych opon i felg? Jakie parametry powinniśmy znać?

Eksploatacja silnika 2.0 D-4D

Nowoczesne silnika diesla z układem common-rail mają dobre osiągi i potrafią być oszczędne. Wiadomo jednak, że nie ma rzeczy idealnych, a wszystko musi być obwarowane jakimiś warunkami. Czego możemy się spodziewać po silniku Toyoty 2.0 D-4D produkowanym w Jelczu?

REKLAMA