REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek stażowy 2024: dla kogo, ile się należy, jak się wylicza. Czy wynagrodzenie za wysługę lat jest tylko w sferze budżetowej

Dodatek stażowy zwany dodatkiem za wysługę lat to część wynagrodzenia nie tylko w sferze budżetowej
Dodatek stażowy zwany dodatkiem za wysługę lat to część wynagrodzenia nie tylko w sferze budżetowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek stażowy, nazywany również dodatkiem za wysługę lat, co do zasady wypłacany jest pracownikom sfery budżetowej. Prawo do dodatku stażowego nabywa się po przepracowaniu określonego czasu. Jaki staż pracy uprawnia do nabycia prawa do dodatku stażowego? 

Pojawia się też często wątpliwość, czy dodatek stażowy wchodzi w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę i ogranicza wysokość podwyżki płacy z tego tytułu

REKLAMA

Dodatek za wysługę lat czy to to samo co dodatek stażowy

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę dodatek stażowy nie jest uwzględniany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.
Dodatek stażowy dotyczy ogólnego stażu pracy albo wyłącznie stażu pracy u danego pracodawcy, ponieważ pracodawcy nienależący do sfery budżetowej również mogą wypłacać dodatek stażowy na zasadach określonych w wewnątrzzakładowym regulaminie.
Dodatek stażowy z mocy prawa wypłacany jest pracownikom sfery budżetowej i przysługuje za określony staż pracy.
– Do pracowników tych zaliczamy np.: urzędników, pracowników sądów i prokuratur, nauczycieli, żołnierzy zawodowych, pielęgniarki, kolejarzy, czyli wszystkich pracowników jednostek organizacyjnych państwa, których wynagrodzenie finansowane jest ze środków publicznych – wyjaśnia Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii.

Wysługa lat: kiedy należy się za nią dodatek, czy tylko w budżetówce

W przypadku pozostałych pracowników, a więc zatrudnionych w firmach działających na warunkach rynkowych, dodatek stażowy uzależniony jest od woli pracodawcy.
– Jeśli pracodawca chce wypłacać pracownikom dodatek stażowy w formie jakiegoś benefitu, to zapis o tym powinien wprowadzić do regulaminu pracy lub zakładowego układu zbiorowego pracy, a w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu, w samej umowie o pracę – wyjaśnia ekspertka.

Dodatek stażowy: ile komu się należy za wysługę lat

Dodatek stażowy wypłacany jest co miesiąc wraz z wynagrodzeniem, a jego wysokość wzrasta wraz z każdym kolejnym przepracowanym rokiem.
Tam gdzie zasady wypłaty dodatku stażowego reguluje ustawa, a więc w sferze budżetowej, pierwszy dodatek za wysługę lat przysługuje po pięciu latach pracy.
Wówczas dodatek stażowy wypłacany jest w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
– Trzeba jednak od razu przy tym zaznaczyć, że nieco inaczej wygląda dodatek stażowy wypłacany nauczycielom. Im takie świadczenie przysługuje już po 4 latach pracy, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi, który jednocześnie wykonuje więcej niż jedną umowę o pracę, prawo do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy – wyjaśnia ekspertka.

Dodatek stażowy: co ze składkami ZUS i PIT

Dodatek stażowy jest przychodem, dlatego też podlega opodatkowaniu oraz odprowadzane są od niego składki do ZUS, z wyjątkiem okresów niezdolności do pracy bądź pobierania zasiłków.
Warto jeszcze dodać, że dodatek stażowy nagradza ogólny staż pracy, który jest sumą lat przepracowanych u każdego pracodawcy.
Oznacza to, że pracownik, który przepracował np. cztery lata u prywatnego przedsiębiorcy, otrzyma dodatek stażowy w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego już po roku zatrudnienia w jednostce budżetowej.
Wszystkie okresy zatrudnienia należy udokumentować świadectwami pracy, najlepiej od razu w momencie zatrudnienia.
Jeśli jednak pracownik tego nie zrobi, a w późniejszym terminie przedstawi dokumenty upoważniające do pobierania wyższego dodatku, pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie obejmujące okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość dodatku stażowego: jakie okresy wlicza się a jakie nie przy ustalaniu

Do okresów pracy uprawniających do dodatku stażowego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Dodatek stażowy jest przyznawany za dni, za które należne jest wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które zatrudniony otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy).
Do stażu pracy uprawniającego do otrzymania dodatku stażowego nie wliczają się jednak okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów: zlecenia, agencyjnej, o dzieło).
Przy obliczaniu wysługi lat nie uwzględnia się też okresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA