REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taka będzie najbliższa waloryzacja emerytur z ZUS: 1901,71 zł najniższa emerytura a inne też policzyliśmy, do sprawdzenia w tabeli: jaki wskaźnik waloryzacji

Wiadomo ile wyniesie najniższa emerytura i inne emerytury po waloryzacji świadczeń od marca 2025 roku
Wiadomo ile wyniesie najniższa emerytura i inne emerytury po waloryzacji świadczeń od marca 2025 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zakomunikował w czwartek 13 czerwca 2024 roku, iż zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego zachowanie ustawowych zasad waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji wyniesie co najmniej 1,0678.

Wnika to z faktu, iż poza średnią inflacją emerycką, bo taka jest prognozowana jako wyższa w 2024 r. od średniej inflacji ogólnej, we wskaźniku waloryzacyjnym uwzględnione zostanie 20 proc. średniego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur 2024: o ile wzrosną od 1.03.2025

W efekcie wzrost ten powinien wynieść w sumie 6,78%, co oznacza wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 1,0678.
Ujmując rzecz najprościej, wszystkie emerytury, renty i inne świadczenia z ZUS podlegające rocznej waloryzacji z dniem 1 marca w roku przyszłym wzrosną o 6,78%.
Co to oznacza? Najniższa ustawowo emerytura wzrośnie z obecnych 1780,96 zł do 1 901,71 zł czyli o 120,75 zł. Jest to kwota brutto, od której ZUS potrąca 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Waloryzacja emerytur 2025: o ile wzrosną emerytury [przykładowe wyliczenia]

W tabelce poniżej przedstawiamy przykładowe wzrosty brutto emerytur w innej wysokości. Ostateczna decyzja ze strony rządu, zobowiązująca ZUS do podwyższenia wszystkich emerytur o ustalony wskaźnik waloryzacji zapada zazwyczaj w drugiej połowie lutego – gdy rząd zna już oficjalne dane o średniej inflacji oraz o wzrośnie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej podawane w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Waloryzacja 2025

Waloryzacja 2025

Waloryzacja 2025

Infor.pl

Waloryzacja niska, bo spadła inflacja, ale i ceny

Tym razem więc nie będzie waloryzacji dwucyfrowej. Przypomnijmy, że w tym roku od 1 marca emerytury zostały zwiększone wskaźnikiem 1,1212 czyli rosły o 12,12 procent, a rok wcześniej waloryzacja była najwyższa w historii – 1,148 czyli wzrosły nominalnie o 14,8 procent.
Wracamy więc do czasów sprzed pandemii i wywołanej przez nią inflacji, dla porównania przypomnijmy, że w 2020 roku wskaźnik waloryzacji od 1 marca wynosił dla emerytur i rent 1,0356 – czyli wartość emerytur wzrosła ledwie o 3,56 procent.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Młodym Polakom coraz trudniej jest pójść na swoje czy choćby się usamodzielnić, dlaczego ten trend się nasila

Eksperci upatrują wielu przyczyn coraz dłuższego pozostawania młodych Polaków w domach rodzinnych. Ich zdaniem, to splot okoliczności takich jak pandemia, wysoka inflacja, rosnące koszty życia, a także wybuchu wojny w Ukrainie. Utrudniają one zresztą samodzielne zamieszkanie nie tylko Polakom.

REKLAMA

Zakupy żywności w sklepach internetowych robią już nie tylko nieliczni, ale prawie co drugie gospodarstwo domowe

Co ważne, przekonania do zakupów żywności w sieci najwięcej Polaków nabrało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Liczba takich konsumentów w tym czasie podwoiła się – i to z nawiązką. Co przekonało klientów do zakupu żywności w sklepach internetowych.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Już co trzeci Polak nie nosi ze sobą portfela z pieniędzmi. Większość wciąż zakupy w tradycyjnych sklepach a nie online, dlaczego

Dwóch na trzech Polaków najpewniej zrezygnuje z zakupu, jeśli nie może zapłacić tak, jak chce. W tym względzie klienci nie idą na kompromisy. W kategorii nowoczesnych sposobów płatności rodacy są liderami. Także w tempo rozwoju e-commerce, choć nadal większość woli sklepy tradycyjne.

REKLAMA

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA