REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taka będzie najbliższa waloryzacja emerytur z ZUS: 1901,71 zł najniższa emerytura a inne też policzyliśmy, do sprawdzenia w tabeli: jaki wskaźnik waloryzacji

Wiadomo ile wyniesie najniższa emerytura i inne emerytury po waloryzacji świadczeń od marca 2025 roku
Wiadomo ile wyniesie najniższa emerytura i inne emerytury po waloryzacji świadczeń od marca 2025 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zakomunikował w czwartek 13 czerwca 2024 roku, iż zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego zachowanie ustawowych zasad waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji wyniesie co najmniej 1,0678.

Wnika to z faktu, iż poza średnią inflacją emerycką, bo taka jest prognozowana jako wyższa w 2024 r. od średniej inflacji ogólnej, we wskaźniku waloryzacyjnym uwzględnione zostanie 20 proc. średniego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur 2024: o ile wzrosną od 1.03.2025

W efekcie wzrost ten powinien wynieść w sumie 6,78%, co oznacza wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 1,0678.
Ujmując rzecz najprościej, wszystkie emerytury, renty i inne świadczenia z ZUS podlegające rocznej waloryzacji z dniem 1 marca w roku przyszłym wzrosną o 6,78%.
Co to oznacza? Najniższa ustawowo emerytura wzrośnie z obecnych 1780,96 zł do 1 901,71 zł czyli o 120,75 zł. Jest to kwota brutto, od której ZUS potrąca 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Waloryzacja emerytur 2025: o ile wzrosną emerytury [przykładowe wyliczenia]

W tabelce poniżej przedstawiamy przykładowe wzrosty brutto emerytur w innej wysokości. Ostateczna decyzja ze strony rządu, zobowiązująca ZUS do podwyższenia wszystkich emerytur o ustalony wskaźnik waloryzacji zapada zazwyczaj w drugiej połowie lutego – gdy rząd zna już oficjalne dane o średniej inflacji oraz o wzrośnie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej podawane w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Waloryzacja 2025

Waloryzacja 2025

Waloryzacja 2025

Infor.pl

Waloryzacja niska, bo spadła inflacja, ale i ceny

Tym razem więc nie będzie waloryzacji dwucyfrowej. Przypomnijmy, że w tym roku od 1 marca emerytury zostały zwiększone wskaźnikiem 1,1212 czyli rosły o 12,12 procent, a rok wcześniej waloryzacja była najwyższa w historii – 1,148 czyli wzrosły nominalnie o 14,8 procent.
Wracamy więc do czasów sprzed pandemii i wywołanej przez nią inflacji, dla porównania przypomnijmy, że w 2020 roku wskaźnik waloryzacji od 1 marca wynosił dla emerytur i rent 1,0356 – czyli wartość emerytur wzrosła ledwie o 3,56 procent.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

Dlaczego warto inwestować w grunty? Jakie ceny w 2024 roku? Działki budowlane, rolne, rekreacyjne, ROD

Na pewno warto dziś inwestować w działki, ten rodzaj inwestycji ma wiele zalet – mówi Artur Orzełowski, przedsiębiorca, inwestor, specjalista w zakresie inwestycji związanych z nieruchomościami ziemskimi. Średnia cena działki budowlanej w Polsce w lipcu 2024 roku wynosi 983 zł za metr kwadratowy Rosną też ceny gruntów rolnych w Polsce, a prognozy wskazują, że ten trend utrzyma się również w najbliższych latach.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

QUIZ Prezydenci USA - co o nich wiesz? Połowa punktów to sukces
Jak nazywa się miejsce pracy prezydenta USA? Czyjej podobizny nie ma na Górze Rushmore? Którym prezydentem jest Joe Biden? Znasz odpowiedzi na te pytania? Spróbuj zdobyć komplet punktów.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA