REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega dobór klimatyzatora?


Dobór klimatyzatora wiąże się z właściwie dobraną mocą. Przewymiarowanie urządzeń sprawia, że zwiększają nam się koszty eksploatacyjne. Z kolei zbyt mała moc klimatyzatora, powoduję ciągłą pracę urządzenia nie uzyskując przy tym założonych parametrów w pomieszczeniu. Aby klimatyzator działał prawidłowo należy obliczyć wszystkie zyski ciepła powstające w pomieszczeniu.

Sposoby na przetykanie rur

O zapchane rury od instalacji wodnej lub kanalizacyjnej nie trudno. Taki problem często jednak można rozwiązać samodzielnie, bez ingerencji hydraulika. Wystarczy znać kilka sposobów, które nie uszkodzą pozostałej części instalacji.

Jak wybrać kabinę prysznicową?


Kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie dla osób, które od długich kąpieli wolą szybkie prysznice. Nadają się one także dla osób starszych, które ze względu na ograniczenia fizyczne, nie mogą korzystać z wanny. Oprócz tego, że są wygodne, chronią też łazienkę przed zbyt obfitym zamoczeniem. Można je montować przy brodziku oraz wprost na posadzce.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?


W artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka handlowych sztuczek które są stosowane aby przekonać do kupna klimatyzatora konkretnej marki. Możemy jednak świadomie i na podstawie porównywalnych parametrów wybrać konkretny model. Co więc jest ważne?

REKLAMA

Na jakiej zasadzie klimatyzatory chłodzą?


Klimatyzatory służą do chłodzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Postrzegamy to jako urządzenie wiszące na ścianie i zapewniające chłodny powiew powietrza. Ale czy rozumiemy przemiany w nim zachodzące? Zrozumienie metody działania klimatyzatora jest drogą do właściwego jego doboru, oraz właściwej eksploatacji.

Czy klimatyzator może ogrzewać?

Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie klimatyzatorów także jako urządzeń grzewczych. Funkcja ta, wynika z zastosowania obiegu zwanego potocznie obustronną pompą ciepła. Klimatyzator, mimo różnicy temperatur (na zewnątrz zimno, wewnątrz ciepło) potrafi pobrać ciepło z otoczenia i oddać do pomieszczenia.

Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?


Klimatyzatory dostępne na rynku są urządzeniami coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie. Jak świadomie wybrać tego typu urządzenie? Jakie cechy klimatyzatora brać pod uwagę?

Jak działa klimatyzator?


Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

REKLAMA

Jaki system klimatyzacji wybrać?


Rynek oferuje nam wiele typów i rodzajów klimatyzacji. Od urządzeń zapewniających chłód w jednym pomieszczeniu, do całych mini-systemów pozwalających na „elastyczność” w urządzeniu komfortu cieplnego w naszym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Jak wybrać system, który spełni wszystkie nasze obecne i przyszłe wymagania?

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?


Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Jak zaaranżować nowoczesne kotły grzewcze


Nowoczesne kotły grzewcze są nie tylko coraz bardziej wydajne, ale i atrakcyjniejsze wizualnie. Daje nam to o wiele więcej możliwości przy ich aranżowaniu, niż jeszcze kilka lat temu.

Czym jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to stan, w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła ani chłodu. Uzyskanie komfortu cieplnego możliwe jest poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Jak dbać o klimatyzację?

Każdy użytkownik klimatyzacji powinien pamiętać, że oddycha powietrzem zewnętrznym pobranym i przefiltrowanym przez klimatyzator, co powoduję, że urządzenie to wymaga serwisowania.

Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest decyzja o metodzie jego wentylacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji, które są powszechnie stosowane. Aby świadomie wybrać jeden z nich warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.

Jak dobrać wentylator łazienkowy?

Wentylatory łazienkowe wspomagają wyrzut wilgotnego i „zużytego” powietrza z pomieszczenia. Jednak aby spełniały swoje zadanie należy dobrać je pod względem kilku ważnych parametrów, które decydują o jego sprawności oraz wydajności.

Co to jest klimatyzacja?

Pojęcie „klimatyzacja” z reguły utożsamiane jest z chłodzeniem. Warto pamiętać jednak, że proces klimatyzacji nie polega na samym chłodzeniu. Klimatyzacja służy także do utrzymania temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup klimatyzatora zewnętrznego?

Jednym z największych problemów planowania założenia chłodzenia w domu, nie jest jak się okazuje brak możliwości zawieszenia jednostek wewnętrznych, a lokalizacja agregatów zewnętrznych. Te, ze względu na swoje właściwości i typ pracy, nie są ani szczególnie estetyczne, ani ciche.

Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego klimatyzatora należy zastanowić się jakie wymagania ma spełniać, w jakim pomieszczeniu będzie pracował i jaki będzie miał współczynnik efektywności energetycznej.

Jak pozbyć się gołębi?


Jeśli jesteś właścicielem balkonu, tarasu czy ogrodu, zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z nieproszonymi gośćmi jakimi są gołębie. Te miejskie ptaki, choć niewielkie i sympatyczne, potrafią narobić sporo szkód brudząc na balkonach czy niszcząc elewacje budynków. Na rynku jest wiele produktów, które mają na celu przegonienie ptaków z naszego otoczenia, jednym z nich są kolorowe balony, tzw. „oczy terrorysty”.

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?

Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.

Jak działa instalacja solarna? Objaśnienie budowy i sposobu działania


Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasadniczo kolektor słoneczny działa wydajnie nawet przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzenie).

Czy kocioł kondensacyjny nadaje się do modernizowanych instalacji?


Zastosowanie kotła kondensacyjnego w modernizowanej instalacji grzewczej jest bardzo często opłacalną inwestycją. Oszczędności w zużyciu gazu, jakie można osiągnąć po wymianie starego kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może wynosić nawet 40%.

Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?


Przy dodatkowym wsparciu finansowym np. przez gminy, banki inwestycji proekologicznych np. poprzez dofinansowanie odsetek dla kredytów, inwestycja w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym staje się w pełni opłacalna ekonomicznie.

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

Czy technika kondensacyjna wymaga przewymiarowania grzejników?


Prawdą jest, że największe korzyści ekonomiczne wynikające ze sprawności kotła kondensacyjnego i systemu można osiągnąć przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dla temperatury obliczeniowej 40/30oC sprawność średnioroczna wynosi 109%.

Co to jest sprawność średnioroczna kotła?

Do oceny efektywnej sprawności kotła w instalacji grzewczej używa się pojęcia sprawność średnioroczna kotła (normatywna).

Na czym polega technika kondensacyjna?

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?


Wszyscy chcemy pozostawić sobie jak najwięcej miejsca do mieszkania, a zatem jak najmniej przeznaczyć na instalację grzewczą.

Jak wyliczyć moc kotła?

Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

Powietrzne pompy ciepła


Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?


Program dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych ruszył pełną parą. Do banków składane są liczne wnioski o udzielenie kredytu z 45% dopłatą z NFOŚiGW. Niestety, mimo iż program cieszy się dużym zainteresowaniem, problemów formalnych z uzyskaniem kredytu jest bardzo wiele.

Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach gdzie nie chcemy mieć, bądź nie mamy miejsca na standardowe grzejniki. Ich skuteczność i niezawodność w połączeniu ze świetną estetyką powoduje, że są coraz częściej stosowane. Grzejniki kanałowe montowane w podłodze, zapewniają nam więcej miejsca w pomieszczeniu, w którym są montowane, zachowują przy tym swoje wysokie walory estetyczne.

Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane, dlatego należy zawsze skonsultować się z fachowcami, którzy mieli już z nim do czynienia i wiedzą jakich błędów się wystrzegać.

Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Uszczelnienie rur kanalizacyjnych, zależy przede wszystkim od tworzywa z jakiego rura została wykonana. Tradycyjnie, w starym budownictwie wszelkie instalacje kanalizacyjne wykonywane były ze stali. Obecnie rury kanalizacyjne najczęściej wykonywane są z PVC.

Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to rozwiązanie dla osób, które na swojej działce nie mają sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prosta w budowie i eksploatacji. Ponadto jest niedroga w utrzymaniu i ekologiczna dla środowiska. Wielkość działki pod je zabudowę nie ma znaczenia. Niezwykle ważne przy jej budowie są: poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz ilość ścieków, którą będzie filtrować.

Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Każdy kto zetknął się z problemem gołębi z pewnością przynajmniej przez chwilę zastanawiał się nad bezpieczeństwem potencjalnych metod odstraszania tych zwierząt.

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

Jak zrobić stracha na gołębie?

Istnieje kilka prostych wskazówek na odstraszenie gołębi z balkonu. W sytuacji, gdy ptaki te upodobały sobie Waszą posiadłość, trzeba podjąć skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla obu stron kroki. Godnym polecenia pomysłem jest przygotowanie stracha na gołębie.

Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez sejmową komisję Przyjazne Państwo, zakłada łatwiejszą i szybszą budowę farm wiatrowych. Według założeń miałyby one powstawać na podstawie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, a nie jak to jest obecnie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania.

REKLAMA