| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez sejmową komisję Przyjazne Państwo, zakłada łatwiejszą i szybszą budowę farm wiatrowych. Według założeń miałyby one powstawać na podstawie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, a nie jak to jest obecnie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania.

Proponowane zmiany mają na celu zaliczenie do celów publicznych działań związanych z wytwarzaniem i dostarczaniem energii elektrycznej i doprowadzenie tym samym do znaczącego przyśpieszenia odtwarzania mocy wytwórczych, tworzenia nowych źródeł w tym źródeł odnawialnych oraz rozbudowę systemu przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, jako podstawowych elementów bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zobacz również serwis: Najem

Nadanie statusu celu publicznego wytwarzaniu energii elektrycznej pozwoli przede wszystkim na ułatwienie procedury uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych dla nowych inwestycji i skrócenie jej z obecnych 12-18 miesięcy do ok. 3 miesięcy. Jednocześnie, zaproponowane zmiany zabezpieczają przed nadużyciami z tytułu prób wywłaszczenia terenów pod inwestycje wg przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami dotyczącymi uwłaszczenia na inwestycje celu publicznego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zmiana prawa powinna doprowadzić do natychmiastowego przyśpieszenia procedur przygotowania nowych inwestycji w energetyce. Przyczyni się zwłaszcza do rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej, co pozwoli na osiągnięcie przez Polskę wymogów określonych w dyrektywach pakietu energetyczno-klimatycznego UE. Zrealizowane inwestycje spowodują nie tylko wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza w ujęciu lokalnym i regionalnym, ale także umożliwi powstanie nowych miejsc pracy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »