REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgi rachunkowe, Faktura VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja księgowa posezonowej obniżki cen

Przedsiębiorca ma prawo swobodnie prowadzić interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Często spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie przez przedsiębiorców opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego. Jak obniżka wpływa na ewidencję księgową?

Refakturowanie i zwrot wydatków

Zmiana przepisów, które obowiązują od początku 2014 r. w zakresie podatku VAT, może wpłynąć na zwiększenie sporów z organami podatkowymi na gruncie refakturownia usług oraz zwrotu wydatków.

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Sprawozdania finansowe spółek giełdowych znalazły się pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego, która wezwała spółki do poprawy ich jakości. W sprawozdaniach firmy powinny w szczególności zwracać uwagę na wycenę wartości firmy oraz utratę wartości posiadanych aktywów.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie sprzedaży usług. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

REKLAMA

Faktura wystawiona przed dostawą towarów

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT wydłużają terminy wystawiania faktur. Można je wystawić 30 dni przed dostawą towarów i nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Oznacza to, że obecnie wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie jest błędem.

Tłumaczenia księgowe - odpowiedzialność podatnika

W roku 2014 nastąpi zmiana przepisów ordynacji podatkowej, dotyczących tłumaczenia dokumentów podatkowych i księgowych sporządzonych w innym języku. Urzędy od teraz będą mogły zobowiązać podatnika do przetłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych przez niego w języku obcym. Warto zatem zgłębić temat tłumaczeń księgowych, ponieważ będzie on dotyczyć znacznie szerszego grona osób.

Zasady rozliczania VAT kontraktu menedżerskiego

W przypadku gdy menedżer jest samodzielnym przedsiębiorcą, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą podlegały opodatkowaniu VAT. Wtedy też zatrudniający się w spółce menedżer wystawi za swoje usługi faktury.

Sprawozdania finansowe w formie uproszczonej za 2013 r.

Które jednostki mogą sporządzić sprawozdania finansowe w formie uproszczonej za 2013 r.? Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie uproszczone?

REKLAMA

Koszty straty w towarach w kpir

Spółka jawna jest importerem części samochodowych. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów (kpir). Na koniec roku spółka dokonuje likwidacji fizycznej zalegających części. Czy spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty wynikłe z zalegających w magazynie części zamiennych, które są fizycznie likwidowane?

Uchwała SN kończy pseudooptymalizację w VAT

Większość funkcjonujących od kilku lat „patentów”, jak nie płacić VAT-u lub zarobić na jego zwrotach, jest zbudowana na fikcji fakturowej. Jest to w zasadzie tylko pięć pomysłów połączonych w różnych kombinacjach:

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym.

Zobowiązanie warunkowe w sprawozdaniu finansowym

Zobowiązania warunkowego można określić jako obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Informacja o istniejących zobowiązaniach warunkowych powinna być zawarta w sprawozdaniu finansowym.

Obowiązek tłumaczenia dokumentacji księgowej

Jedno z rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada, że organy podatkowe będą mogły zobowiązać stronę postępowania podatkowego do przetłumaczenia dokumentacji księgowej, która została przygotowana w języku obcym.

Skutki podatkowe i bilansowe otrzymania darowizny

Większości podatnikom darowizny kojarzą się z organizacjami non-profit, głównie stowarzyszeniami (a więc takimi podmiotami, których działanie nie jest nastawione na osiągniecie zysku). Jednakże tematem darowizn zainteresowane jest również spore grono zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Jakie skutki podatkowe i bilansowe rodzi otrzymanie darowizny?

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Podczas inwentaryzacji zapasów niejednokrotnie ujawniane są towary, które nieodwracalnie utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do dalszego użytku lub odsprzedaży. Jak prawidłowo wykazać towary przeterminowane w księgach rachunkowych?

Obowiązki kierownika jednostki w zakresie rachunkowości

Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej danej jednostki, które zostały ściśle określone w przepisach ustawy o rachunkowości. Jakie są to obowiązki?

Jak wykazać w księgach rachunkowych przekazane zaliczki

Spółka podpisała umowę z dostawcą z UE na dostawę dużego, złożonego urządzenia produkcyjnego, bez montażu. Ten projekt inwestycyjny jest wykonywany i kompletowany na indywidualne zamówienie. Strony ustaliły harmonogram płatności. Na podstawie dwóch dokumentów „downpayment invoices” spółka dokonała dwukrotnie przelewów na konto kontrahenta. Dostawca miał dostarczyć kompletne urządzenie do końca roku i wystawić fakturę na wszystko, ale do końca roku tych faktur nie wystawił i nie było też dostaw. Jak wykazać dokonane płatności w bilansie i w jakiej kwocie (płatności dokonywaliśmy z rachunku PLN, a walutą transakcyjną było euro).

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Czy podatnik, który posiada obywatelstwo polskie lecz jego miejscem zamieszkania stałego znajduje się w Niemczech, jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości?

Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka

W dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Krakowie została zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Sprawozdawczość i rewizja finansowa – problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka”. Obrady odbywały się w sali Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w budynku krakowskiego Magistratu. Na konferencji obecnych było ponad 100 osób reprezentujących środowisko akademickie, praktyków rachunkowości oraz przedstawiciele organizacji zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej

Wystawianie i przesyłanie faktur może się odbywać w formie elektronicznej pod warunkiem akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez ich odbiorcę. W ubiegłym roku zrezygnowano z obowiązku wyrażania formalnej zgody na ten rodzaj przesyłu (w formie pisemnej lub elektronicznej).

Zakładowy plan kont - kiedy dokonywać zmian?

Wszystkie osoby prawne oraz inne podmioty gospodarcze, które mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości są jednocześnie zobligowane do wprowadzenia w swojej jednostce zakładowego planu kont. Kiedy można wprowadzać zmiany w zakładowych planach kont?

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. uchylono przepisy regulujące przed tą datą fakturowanie, tj. art. 106 oraz akty wykonawcze wydane na jego podstawie. W ich miejsce ustawodawca wprowadził art. 106a, który kompleksowo reguluje nowe zasady fakturowania.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska" - uchwała

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący działalności deweloperskiej. Nowy standard będzie miał zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r.

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zmiany w przepisach VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległo wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Zmianie uległy zasady dotyczące m.in. terminów powstawania obowiązku podatkowego, odliczania podatku naliczonego, terminów wystawiania faktur.

Kiedy faktura dla konsumenta w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady wystawiania faktur. Czy to prawda, że teraz trzeba wystawiać faktury dla wszystkich klientów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej? Prowadzę działalność opodatkowaną VAT.

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

Zmiany dotyczące zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów używanych

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła zmiany odnośnie zasad korzystania ze zwolnienia z VAT przy dokonywaniu sprzedaży towarów używanych. Zlikwidowano bowiem przepisy definiujące towary używane, które umożliwiały ich sprzedaż z zastosowaniem zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wprowadzone modyfikacje prawne wpłyną niekorzystnie w szczególności na czynnych podatników VAT.

Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Przeliczanie na polskie złote faktur wystawionych w walutach obcych wywołuje u podatników niemałe wątpliwości. Czy zmiany w regulacjach dotyczących terminów wystawiania faktur wpłyną na zasady przeliczeń? Jakie kursy należy stosować? Odpowiedź poniżej.

Możliwość prowadzenia pkpir przez osoby z innego kraju UE

Czy osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego (pochodząca z jednego kraju UE), która założyła działalność gospodarczą w Polsce, jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy też może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir)?

Kiedy przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych

Czy jest możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych nie od października do 15 stycznia roku następnego, lecz w okresie np. maj–czerwiec (przy założeniu, że inwentaryzacji dokonuje się nie później niż w ciągu 4 lat).

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Jak wykazać zakup kasy fiskalnej w ewidencji księgowej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Jak należy wykazać w księgach rachunkowych zakup kasy fiskalnej?

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Od 1 stycznia 2014 r. uchylono art. 106 ust. 7 ustawy o VAT umożliwiający podatnikom dokumentowanie określonych w nim czynności za pomocą faktur wewnętrznych. Wprowadzone zmiany były konieczne ze względu na fakt, że regulacje prawa unijnego nie przewidują, by państwa członkowskie mogły wymagać wystawiania tego rodzaju faktur. W związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy uchylenie przepisów w tym zakresie oznacza całkowity zakaz wystawiania po 1 stycznia 2014 r. faktur wewnętrznych.

Sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji spółki

Przygotowywanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. w likwidacji wiąże się z zastosowaniem nieco odmiennych zasad niż w przypadku sprawozdań spółki, która kontynuuje działalność. Różnice dotyczą m.in. metody wyceny aktywów i pasywów, prezentacji kapitałów, polityki dotyczącej rezerw.

Wprowadź e-fakturę i oszczędzaj

Większość przedsiębiorstw w rozliczeniach z kontrahentami w dalszym ciągu wystawia papierowe faktury, mimo iż od stycznia 2013 roku, ustawodawca znacznie ułatwił wdrożenie jej elektronicznej wersji – czyli e-faktury. Czy wprowadzenie e-faktury jest takie trudne oraz czy dzięki temu możliwe jest poczynienie realnych oszczędności?

Odpowiedzialność prawna księgowych

Księgowy to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów we współczesnym świecie, w którym znaczenie ma przede wszystkim rzetelna informacja i wiedza. Oprócz odpowiedzialności społecznej, wewnętrznej i kwestii etycznych związanych z tym zawodem istnieje też odpowiedzialność prawna, a szczególnie odpowiedzialność karna, której podlegają księgowi w przypadku działań niezgodnych z prawem.

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Faktura za energię elektryczną zostanie wystawiona 2 lutego 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 marca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w lutym 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia z takiej faktury? Czy gdyby kontrahent otrzymał fakturę w lutym, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałoby u niego już w lutym?

Błędna stawka VAT na fakturze. Co teraz?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się. Pomyłka w stawce VAT pociąga za sobą skutki podatkowe odczuwalne dla obu stron transakcji.

Wymogi formalne sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe należy sporządzić na dzień bilansowy. W przypadku jednostek, u których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, jest to 31 grudnia. Sprawozdanie finansowe jest końcowym produktem całego procesu zamknięcia roku obrotowego, który powinien skutkować ostatecznym zamknięciem ksiąg rachunkowych.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Zmiany w zakresie fakturowania, które weszły w życie z początkiem 2014 r. mają znaczenie dla większości podatników. W związku ze zmianami konieczne stało się przekonfigurowanie systemów informatyczno-księgowych.

VAT od prezentów dla kontrahentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Prowadzimy działalność opodatkowaną VAT. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcemy przekazać nowym kontrahentom kosze świąteczne i kalendarze z logo firmy oraz ofertą naszych produktów. Do tej pory nie otrzymali od nas żadnych prezentów. W ten sposób chcielibyśmy zachęcić ich do dalszej współpracy w przyszłym roku. Jak rozliczyć VAT od przekazania tego rodzaju prezentów? W poprzednich latach w takich sytuacjach nie naliczaliśmy VAT.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze od 1 stycznia 2014 r. będzie można wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi, natomiast ewidencji w księgach faktur zbiorczych będzie można dokonywać raz w miesiącu, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

W Sejmie trwają prace nad projektem deregulacji niektórych zawodów regulowanych, który zakłada m.in. ułatwienia w dostępie do wykonywania zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Czy firmy zyskają, czy stracą na liberalizacji dostępu do tych zawodów?

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Towarzyszy jej wydanie wielu przepisów przejściowych. Z ich treścią warto się zapoznać, ponieważ mają duży wpływ na rozliczanie VAT w pierwszych okresach nowego roku. Niejednokrotnie może się okazać, że rozliczając VAT od dostawy towaru bądź świadczenia usług wykonanych w grudniu 2013 r., będziemy stosować przepisy obowiązujące od stycznia i na odwrót.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.

REKLAMA