REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci Karta Dużej Rodziny bez ograniczeń wiekowych. Czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
niepełnosprawność, karta dużej rodziny
Nie dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci Karta Dużej Rodziny bez ograniczeń wiekowych. Czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrowersji wokół Karty Dużej Rodziny ciąg dalszy. Dlaczego? Bo nie dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci Karta Dużej Rodziny jest bez ograniczeń wiekowych. Uprzywilejowane są osoby ze stopniem znacznym i lekkim. Zadajemy więc pytanie: czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?

Jak wiadomo zagadnienie zniżek i profitów dla rodzin wielodzietnych reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1512, dalej jako: KDR). Ustawa była oczywiście już nowelizowana, ale wciąż znajdują się niej postanowienia, która mogą się wydawać zbyt dużą preferencją albo w pewnych przypadkach są zbyt krzywdzące. W tym drugim przypadku chodzi o to, że nie dla wszystkich niepełnosprawnych Karta Dużej Rodziny jest bez ograniczeń wiekowych. Uprzywilejowane są osoby ze stopniem znacznym i lekkim. Zadajemy więc pytanie: czemu znowu stopień lekki pokrzywdzony przez prawo?

REKLAMA

Ważne

Na stronie: niepełnosprawni.pl czytamy np. "Po co jest lekki stopień? „Dostałem lekki stopień niepełnosprawności i właśnie się dowiedziałem, że nic mi z tego tytułu nie przysługuje. To po co go dają?” - z takim problemem zgłaszało się w ostatnich tygodniach do Centrum Integracja w Warszawie wiele osób. Trudno wprost odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo prawdopodobnie każdy z pytających miał inne oczekiwania związane z uzyskaniem orzeczenia.".

  • "Nadanie lekkiego stopnia niepełnosprawności jest poprostu zbędne,szkoda czasu i fatygi.Jest to żart z ludzi niepełnosprawnych"
  • "DOSTALEM WLASNIE LEKKA NA NADCISNIENIE ARYTMIE TACHYKARDIE ZABURZENIA LĘKOWE DEPRESYJNE EGZEME ALERGICZNA CHRONICZNY NIEŻYT NOSA I PRZEPUKLINĘ KRĘGOSŁUPA PLUS NA OCZY -6 .... I PARE INNYCH RZECZY... NA NIC MI SIE NIE PRZYDA.... TA ICH "GRUPA" Z DWÓJKĄ PRZYJELI BY MNIE DO OCHRONY A TRÓJKA MI NIC NIE DAJE... LEKKA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ GŁUPCY URZĘDOWI."
  • "Nie rozumiem po co przyznaje się grupę inwalidzką w stopniu lekkim??????przecież to nic nie zmienia!!!!!!. pracownikowi nie przysługują żadne prawa no może oprócz drugiej przerwy którego to przepisu żaden pracodawca nie przestrzega".
  • "Zlikwidować ten lekki stopień.To żenada".

Czy osobie niepełnosprawnej przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Tak, osobie niepełnosprawnej przysługuje Karta Dużej Rodziny. Szczegóły niżej.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Zgodnie z ustawą KDR: prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:

  • w wieku do ukończenia 18. roku życia;
  • w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w: szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego; szkole wyższej – do dnia 30 września roku – w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem,
  • bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ważne

W przypadku braku w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności informacji o stopniu, wójt wzywa wnioskodawcę do dołączenia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa stanowi jednak takie zastrzeżenie, że dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia KDR jest przyznawana – na okres ważności orzeczenia. W uzasadnieniu do wprowadzonej regulacji czytamy jedynie tyle: "Rodzicom oraz małżonkowi rodzica Karta będzie wydawana na czas nieokreślony. W przypadku dzieci należy wziąć pod uwagę ograniczenia wiekowe, kontynuowanie nauki lub konieczność posiadania przez nie określonego stopnia niepełnosprawności.". Zatem jest jak jest, bo ustawodawca tak postanowił. Zdecydował szczególnie uhonorować osoby ze stopniem umiarkowanym i znacznym.

Stopień lekki niepełnosprawności a KDR

Oznacza to tyle, że wprawdzie dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mają prawo do KDR- ale tylko czasowo. Karta taka nie jest przyznawana niepełnosprawnym dzieciom - bez ograniczeń wiekowych. Jak było wskazane wyżej bez ograniczeń wiekowych KDR jest przyznawana w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki?

REKLAMA

Tak, rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki - ale nie jest to obowiązkowe. Wszystko zależy od instytucji, która przyznaje zniżki. Tak więc może być tak, że instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje je dzieciom lub osobom niepełnosprawnym dodatkowo w preferencyjnym wymiarze. Jednak nie jest to norma ius cogens.

Na jednym z forum można wyczytać: "Te ulgi, to groszowe sprawy są. W niektórych miastach, wogóle ich nie honorują, tylko jakieś miejskie KRD. W Lidlu, w Kauflandzie, Carrefour, ale to też grosze oszczędności. Może trochę lepiej jest z biletami na różne krajowe atrakcje, można nawet ze 3 dyszki zaoszczędzić dla całej rodziny. No i właściwie tyle z tego jest. Chyba więcej zniżek jest na kartę 60+, a napewno więcej mają niepełnosprawni i ich opiekunowie".

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse?

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

REKLAMA

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

REKLAMA

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

REKLAMA