Dom za miastem – marzenie niejednej rodziny, która ma dość zgiełku dużych aglomeracji, ciągłych korków i co najgorsze – wścibskich sąsiadów. Aby spełnić to marzenie należy posiadać działkę budowlaną oraz środki na budowę. Co w przypadku, gdy takiej działki nie ma, a jedyne, co jest dostępne w wybranej okolicy, to grunty rolne? Czy nie mając środków własnych bank bez problemów sfinansuje taką inwestycję? Cóż, bez problemów się nie obejdzie, ale...
Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.
Rozbiórka jest rodzajem robót budowlanych, dlatego jej przeprowadzenie, tak jak rozpoczęcie budowy, wymaga wydania decyzji administracyjnej właściwego organu administracji publicznej. Jednak nie w każdym przypadku jest wymagane pozwolenie na rozbiórkę. Przeczytaj, kiedy pozwolenie jest niezbędne, a kiedy wystarczy zgłoszenie.
Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).