REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Okresy odpoczynku

Okresy odpoczynku to czas, jaki pracodawca musi zapewnić pracownikowi na regenerację sił po pracy. Okres tej przerwy w pracy nie może być przerwany. 

Ekwiwalent za urlop

Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. 

Ekwiwalent za urlop

Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. 

Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop?

REKLAMA

Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego swoim pracownikom. Nie zawsze jednak pracownicy mają możliwość wykorzystania urlopu. W takim przypadku pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w innym czasie.

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Pracodawca zatrudniający pracownika, nie może go dopuścić do pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek poddania pracownika badaniom okresowym i  kontrolnym.

Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu

W lipcu 2007 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży i zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2007 rok w 2008 roku, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński zakończy się 16 czerwca 2008 r. Podczas urlopu macierzyńskiego pracownica kontaktowała się z kadrami i podtrzymywała chęć korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Obecnie, kilka dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, pracownica oświadczyła, że zamierza rozpocząć pracę 17 czerwca, a z urlopu wypoczynkowego skorzysta kilka miesięcy później. Ze względów organizacyjnych jest to dla nas problem, poza tym jest to urlop zaległy pracownicy. Czy możemy wysłać ją na urlop 17 czerwca?

Jak pracodawca udziela urlopu proporcjonalnego

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, jeśli na nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku. Urlop ten przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy. 

REKLAMA

Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu

Zgodnie z ustalonym w zakładzie pracy planem urlopów pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy na początku czerwca. Ze względu na pilne potrzeby pracodawcy, termin jego rozpoczęcia został jednak przesunięty. Czy w tej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia strat finansowych, jakie poniósł w związku z planowanym urlopem?

Urzędnik może zostać zwolniony nawet bez zmiany statutu urzędu

Reorganizacja urzędu - uprawniająca do zwolnienia urzędnika państwowego - to także likwidacja stanowiska urzędniczego, dokonana bez zmiany stosownego statutu lub regulaminu.

Urzędnik może zostać zwolniony nawet bez zmiany statutu urzędu

Reorganizacja urzędu - uprawniająca do zwolnienia urzędnika państwowego - to także likwidacja stanowiska urzędniczego, dokonana bez zmiany stosownego statutu lub regulaminu.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy.

Urlop dodatkowy niepełnosprawnego a rozwiązanie stosunku pracy

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop.

Marszałek województwa wyda zaświadczenie o pracy w Polsce

Osoba, która chce prowadzić firmę w krajach UE, otrzyma zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia lub działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.

Nie można wypowiedzieć umowy o pracę chronionemu związkowcowi

Osoba wskazana przez zarząd zakładowej organizacji związkowej jako ta, której stosunek pracy podlega ochronie przed wypowiedzeniem, nie może być zwolniona dopóki organizacja związkowa liczy co najmniej 10 osób (na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 2008 r., II PK 280/07).

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy musi być spowodowany przyczyną zewnętrzną. Jest nią każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego wewnętrznym schorzeniem samoistnym.

Kontrowersje wokół zmian w kodeksie pracy

Renta wdowia także dla partnerów tej samej płci

Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.

Orzeczenie o niepełnosprawności a kontynuacja zatrudnienia

Dodatkowe uprawnienia pracowników niepełnosprawnych zaczynają obowiązywać w dzień po przedstawieniu stosownego zaświadczenia przez pracownika.

Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Powrót do pracy pracownika lub pracownicy po urlopie wychowawczym może spowodować problemy w ustaleniu jego prawa do urlopu wypoczynkowego.

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę. Tylko od woli pracownika i pracodawcy zależy, którą z nich zawrą. Musza jednak pamiętać, że każda z tych umów rodzi inne skutki dla stron.

Jak liczyć pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy

Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.

Wysokość świadczenia urlopowego

Nasza firma zatrudnia 18 pracowników i wypłaca świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek na ZUS. Pracownik zatrudniony w tzw. normalnych warunkach od 1 marca br. podjął pracę w warunkach szczególnie uciążliwych. W jakiej wysokości powinien otrzymać świadczenie urlopowe na początku kwietnia? Czy naliczyć je proporcjonalnie do okresu pracy w danych warunkach, czy odpowiednio do warunków pracy w momencie wykorzystywania urlopu?

Czy pracownik może zostać zmuszony do zmiany terminu urlopu?

Przesunięcie urlopu może nastąpić z przyczyn dotyczących pracownika lub pracodawcy. Zdarzają się sytuacje na które zarówno pracownik jak i pracodawca nie będą mieć wpływu, a które wymuszą zmianę terminu urlopu.

Czy na urlopie wypoczynkowym można pracować?

Nie ma zakazu, który uniemożliwiałby pracownikowi pracę u innego pracodawcy na urlopie wypoczynkowym. Istnieją jednak pewne ograniczenia, dotyczące pracy pracownika w czasie jego odpoczynku.

Jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy

Pracownik o wiadomych mu przyczynach nieobecności powinien uprzedzić pracodawcę. Mogą zdarzyć się sytuację, które uniemozliwiają pracownikowi świadczenie pracy.

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę?

Pracuję w firmie budowlanej na umowę o pracę. W tym miesiącu pracodawca spóźnił się o kilka dni z wypłatą mojego wynagrodzenia. Niestety nie jest to pierwszy taki przypadek. Wiem, że łatwo znajdę nowa pracę. Mam pytanie czy w tej sytuacji mogę rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy?

Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Wkrótce wygasa. Pracodawca zapewnił mnie, że jest zadowolony z mojej pracy i chce podpisać ze mną tego samego rodzaju umowę. Czy mogę żądać podpisania umowy na czas nieokreślony?

Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym

Pracownica od 1 lutego do 31 lipca 2007 r. przebywała na urlopie bezpłatnym. Nie korzystała wcześniej z urlopu wypoczynkowego. Czy od 1 sierpnia 2007 r. można było pracownicy udzielić urlopu wypoczynkowego (tj. bezpośrednio po urlopie bezpłatnym)?

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia ma jeden najważniejszy cel - ochronę obu stron stosunku pracy. Pracodawca ma możliwość znalezienia nowego pracownika na miejsce zwalnianego. Może dokonać niezbędnych zmian reorganizacyjnych w swojej firmie. Pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy. Tym bardziej, iż w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego co najmniej 2 tygodnie ma możliwość skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Jaki urlop przysługuje pracownikowi podejmującemu swoją pierwszą pracę

Pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową korzysta z urlopu wypoczynkowego na odmiennych zasadach niż reszta pracowników. Co miesiąc nabywa prawo tylko do jego części.

Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne

Pracodawca podejrzewał, że jeden z pracowników kradnie firmowe komputery. Nie miał jednak dowodów na potwierdzenie tego faktu i chciał przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Do czasu jego zakończenia pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po dokonaniu wewnętrznego śledztwa pracodawca był już pewny, że kradzieży dokonał pracownik. Pracodawca wezwał pracownika do stawienia się w zakładzie pracy. Chciał rozwiązać z nim stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zignorował jednak to wezwanie. W tej sytuacji pracodawca przesłał mu rozwiązanie umowy za pomocą faksu. Ponadto sporządził krótką wiadomość tekstową (sms) i przesłał ją na służbowy telefon komórkowy pracownika oraz przesłał e-mail na jego elektroniczną skrzynkę. Czy takie rozwiązanie umowy będzie skuteczne?

Można już obliczyć odpisy na zfśs w 2008 r.

Pracodawca ma obowiązek do 31 maja 2008 r. odprowadzić na rachunek bankowy funduszu minimum 75% wartości naliczonych na dany rok odpisów.

Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu?

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Młodociani pracownicy nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Dobowy wymiar czasu pracy młodocianych nie może przekroczyć ośmiu godzin. Czas ich nauki wlicza się do czasu pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskują z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy.

Czy podejmujący pierwszą pracę pracownik, zatrudniony przez 29 dni lutego, nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego


Zatrudniliśmy od 1 lutego br. pracownika na podstawie umowy na okres próbny do 29 lutego br. Jest to jego pierwsza praca. Nie zamierzamy przedłużać tej umowy. Czy pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres pracy, czy nie, ponieważ nie przepracuje co najmniej 30 dni?

Czy pracownik może otrzymać dwie odprawy emerytalne

Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Właśnie osiągnął wiek emerytalny i postanowił przejść na emeryturę. Czy może liczyć na należną mu odprawę emerytalną od każdego z pracodawców?

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

O powrocie do pracy trzeba powiadomić pracodawcę

Pracownik musi powiadomić pracodawcę o zamiarze kontynuacji stosunku pracy. Gotowość do pracy może zgłosić pisemnie, ustnie lub telefonicznie.

Czy przerwa w zatrudnieniu ma wpływ na wymiar urlopu

Pracownik rozwiązał z pracodawcą stosunek pracy 31 października 2007 r. W lutym 2008 r. zawarł kolejną umowę o pracę na czas określony do 30 września 2008 r. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu. Ile w tej sytuacji przysługuje mu dni wolnych od pracy w 2008 roku?

Każdy kolejny pracodawca udziela pracownikowi proporcjonalnego urlopu

Jeżeli pracownik w trakcie roku kalendarzowego rozwiąże umowę o pracę, a następnie podpisze kolejną z nowym pracodawcą, wówczas będzie mu przysługiwał tzw. urlop proporcjonalny. Jego wymiar jest uzależniony od okresu pracy u poszczególnych pracodawców.

Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące

Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.

Kiedy można zwolnić z pracy członków rad pracowników

Na mocy art. 17 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, członkom rad pracowników przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Czy to oznacza, że pracodawca nie może w ogóle zwolnić z pracy takich osób?

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi, któremu zmieniono wymiar etatu


Pracownik był zatrudniony przez cały zeszły rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 stycznia br. zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy na 3/5 etatu. Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za zeszły rok z powodu długotrwałej choroby. Jak w takim przypadku należy mu udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy powinien on być zmniejszony proporcjonalnie do obecnego wymiaru etatu? Jeżeli nie obniżymy wymiaru urlopu pracownikowi, będzie on miał większą liczbę dni urlopu niż gdyby dalej pracował na pełny etat. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu.

Koszty uzyskania przychodów przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy

Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów.

Nowy pracodawca z mocy prawa odpowiada za zobowiązania swojego poprzednika

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oznacza kontynuację dotychczasowych stosunków pracy. Oprócz obowiązków wynikających z umów o pracę nowy pracodawca powinien również pamiętać o zapisach regulaminów pracy i układów zbiorowych.

REKLAMA