REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana prawa jazdy z powodu kradzieży

Osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić starostę o utracie prawa jazdy. 

Wydanie prawa jazdy

Prawo jazdy może uzyskać osoba, która ma wymaganą sprawność fizyczną i psychiczną, odbyła wymagane przeszkolenie i wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami oraz osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek. Prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.

Wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane za opłatą przez każdego starostę. Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w terminie do 7 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

REKLAMA

Wymiana prawa jazdy z powodu zmiany miejsca zamieszkania

Każdy zmieniając miejsce zameldowania zobligowany jest do wymiany prawa jazdy.

Czy kobiety jeżdżą gorzej?


Ze statystyk ośrodków egzaminacyjnych wynika, że statystyczna Polka, która chce uzyskać prawo jazdy zdaje egzamin za czwartym podejściem, natomiast Polak za drugim. „Metro” przeprowadziło sondę uliczną z której wynika, że 10% kobiet czuło się podczas egzaminu lekceważone, upokarzana lub dyskryminowana ze względu na płeć.

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Zagraniczne mandaty zapłacimy w Polsce

Ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowy system wymiany danych, który umożliwi identyfikację kierowców, którzy złamali prawo na terenie całej Unii. Ma to ograniczyć poczucie bezkarności i zmniejszyć liczbę wypadków.

REKLAMA

Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?

Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Kodeks ruchu drogowego przewiduje kilka zdarzeń, które powodują, że policjant odbierze nam prawo jazdy. W jakich sytuacjach będzie to miało miejsce? Jakie formalności należy dopełnić, aby odzyskać utracone prawo jazdy?

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Wada wzroku a prawo jazdy


Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.

Prawo jazdy kategorii B a przyczepa


Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas do kierowania zespołem pojazdów, czyli samochodem z przyczepą. Nie może to być dowolna przyczepa, warto wiedzieć, na co pozwalają nam przepisy.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?


Na skutek różnych wydarzeń, policja może odebrać kierowcy uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdów lub wszystkimi pojazdami. Po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało odebrane, możemy ubiegać się o jego zwrot.

Badania psychotechniczne dla kierowców


Kierowcy zawodowi w regularnych odstępach czasu muszą być poddawani badaniom psychotechnicznym, które sprawdzają ich sprawność i zdolność do prowadzenia pojazdów. Również kierowcy, którzy z różnych przyczyn stracili prawo jazdy lub spowodowali wypadek, zostają skierowani na takie badania.

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Kulinarne podróże: co jada się w Wielkopolsce?


Kuchnia Wielkopolska podobnie jak galicyjska ukształtowana została na podstawie uwarunkowań historycznych. Dziś jej głównym składnikiem są nie tylko pyry tudzież rogale marcińskie, lecz także mniej popularna zalewajka.

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Może prowadzić do popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda bez dokumentu, który do tego uprawnia. Choć wydaje się to oczywiste, wcale nierzadko kierowcy dają się na to złapać.

Od 1 stycznia pojedziemy szybciej

Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?

Osoba niepełnosprawna w pewnych wypadkach może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Jednak, jeśli staje na kopercie, powinna być pewna, czy jest ona przeznaczona dla niepełnosprawnych.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

Zarówno kupując jak i sprzedając samochód warto wiedzieć jakie dane są niezbędne do umieszczenia w umowie, gdyż może to nas uchronić przed ewentualnymi problemami.

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Co zrobić, kiedy zgubimy prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta?

Zdarza się, że z jakichś przyczyn, np. kradzieży lub zaginięcia, pozbawieni zostajemy naszego dokumentu prawa jazdy. Giną także dowody rejestracyjne aut. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Czy na rondzie należy używac kierunkowskazów?

Problem stary jak…historia ronda. Tym większy im więcej rond buduje się nawet w niewielkich miejscowościach. A opinii tyle ilu kierowców.

Czy można zminimalizować ryzyko urazu podczas dachowania?

Nawet, jeśli w przyszłości wszystkie pojazdy będą wyposażone w ESP, wciąż będzie dochodziło do dachowań. I choć tylko 3% wszystkich kolizji kończy się dachowaniem to w przypadku śmiertelnych wypadków, aż 20% dochodzi na skutek dachowania .

Egzamin na prawo jazdy w warszawskim WORDzie

Kandydaci na kierowców z Warszawy i okolic egzamin na prawo jazdy mogą zdawać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie, który mieści się na ul. Odlewniczej 8 w dzielnicy Białołęka.

W jakim przypadku egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Przystępując do egzaminu musimy wiedzieć, w jakim przypadku egzaminator może przerwać nasz praktyczny egzamin. Zdecydowanie są to sytuacje, w których stwarzamy zagrożenie. Podpowiadamy więc, na co szczególnie uważać.

Odebranie prawa jazdy po zdanym egzaminie

Odebranie prawa jazdy zazwyczaj oznacza wielką radość. Podpowiadamy, co należy przygotować i na jakie koszty się nastawić, aby odebrać swój nowy dokument.

Jak wygląda wstęp do praktycznego egzaminu na prawo jazdy?

Praktyczny egzamin na prawo jazdy to nie tylko bezbłędna jazda po mieście. Sprawdza on także różne inne, przydatne kierowcy umiejętności. Podpowiadamy, jak będzie wyglądał prawidłowo przebiegający egzamin.

Jak wygląda kurs nauki jazdy?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musimy ukończyć kurs przygotowujący nas do samodzielnego kierowania pojazdem. Przybliżamy, jak taki kurs wygląda.

Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Każdy egzamin to wyzwanie i sytuacja stresująca. Egzamin na prawo jazdy również jest takim testem, podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzian naszych umiejętności podczas jazdy.

Dłużnik alimentacyjny nie straci prawa jazdy, jeżeli spłaci część składek

Jeżeli rodzic przez ostatnie sześć miesięcy płacił alimenty w wysokości nie niższej niż 30 procent zasądzonej przez sąd kwoty, to gmina nie rozpocznie procedury wszczynającej odebranie mu prawa jazdy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Będąc na terytorium Mołdawii możemy dostać się na terytorium Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznej republiki nieuznawanej przez Rosję czy Mołdawię. Ten kraj, w którym przeważają puste przestrzenie i poletka rolnicze może być doskonałym miejscem na podróż samochodem.

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Punkty karne a utrata prawa jazdy


Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Autobusy, zwłaszcza jeżdżące w komunikacji miejskiej, to pojazdy szczególne. Przewożą jednorazowo nawet ponad 100 pasażerów, z których wielu spieszy się do pracy lub do innych zajęć. Dlatego są one traktowane ze szczególnymi przywilejami.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Jak zachowywać się na skrzyżowaniu w oczekiwaniu na zmianę świateł?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak zachowywać się w oczekiwaniu na zmianę świateł. Ogromna większość popełnia elementarne błędy.

Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Gdy dojdzie do awarii samochodu, która spowoduje jego unieruchomienie jesteśmy zmuszeni do przetransportowania pojazdu do mechanika.

Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

Nieposiadanie przy sobie któregokolwiek z obowiązkowych dokumentów podczas kierowania pojazdem, co prawda nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak lepiej zawsze mieć przy sobie wymagane uprawnienia.

Jak odzyskać prawo jazdy?

W dobie licznych kontroli drogowych nie problem utracić prawo jazdy na skutek przekroczenia limitu punktów karnych, przyznawanych kierowcy za większość wykroczeń drogowych.

Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Po drogach całej Europy porusza się duża liczba Polaków, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty.

Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach

Dnia 4 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która powinna zainteresować każdego kierowcę. Jedną z najważniejszych zmian, jaka została wprowadzona, jest rozszerzenie zastosowania przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób, a także w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

REKLAMA