REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przychód, świadczenie przedemerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy trzeba zapłacić podatek od umorzenia przewalutowanych kredytów hipotecznych?

Podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem dotyczącym obowiązku zapłaty podatku od umorzenia części kredytów hipotecznych przewalutowanych z franków szwajcarskich na złote. Pomimo długotrwałej spłaty tych kredytów, podatnik nadal pozostaje z większym zadłużeniem. Artykuł wyjaśnia, dlaczego podatnik nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku i musi uregulować należność.

Czy objęcie udziałów w spółce za wkład pieniężny generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?

W artykule omawiamy kwestię powstawania przychodu z objęcia nowych udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Analizujemy stanowisko organów administracji skarbowej, które wskazują, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy objęciu udziałów w zamian za wkład pieniężny nie powstaje przychód. Dla wnioskodawcy jest to istotne, ponieważ wpływa to na sposób rozliczenia podatkowego i kosztów nabycia udziałów.

Czy sprzedaż akcji nabytych przed 2004 r. wymaga opłacania podatku?

W artykule omawiamy przypadek podatnika, który uzyskał przychód ze sprzedaży akcji X nabytych przed 1 stycznia 2004 r. Podczas weryfikacji PIT-8C okazało się, że biuro maklerskie nie uwzględniło kosztów uzyskania przychodów. Podatnik domagał się korekty, jednak biuro maklerskie nie miało dokumentów potwierdzających datę i cenę nabycia akcji. Czy podatnik będzie musiał zapłacić podatek od sprzedaży?

Czy nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego odniesiona na kapitał zapasowy skutkuje powstaniem przychodu podatkowego?

W artykule przedstawiono interpretację podatkową dotyczącą nadwyżki wartości wniesionego wkładu niepieniężnego na fundusz zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że taka nadwyżka nie stanowi dla spółki przychodu podatkowego. Wnioskodawca otrzymał indywidualną interpretację, która pozwoli mu skorzystać z tego rozwiązania. Artykuł omawia szczegóły interpretacji i jej znaczenie dla spółki.

REKLAMA

Kiedy powstaje przychód z transakcji na rachunku brokerskim?

Czy należne było opodatkowanie podatkiem od zysków kapitałowych konwersji papierów wartościowych pomiędzy akcjami a jednostkami uczestnictwa w funduszu rynku pieniężnego przeprowadzonych w okresie pomiędzy 1 stycznia 2021 r. a 13 września 2021 r.?

Czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną wiąże się z konsekwencjami podatkowymi dla spółki?

W artykule omawiane jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną i jego skutki podatkowe dla wnioskodawcy, który jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że przekształcenie nie będzie wiązało się z uzyskaniem przez niego przychodu w dniu przekształcenia. Wartość kapitału zakładowego i majątku spółki pozostanie bez zmian. 

Czy zwrot kosztów przejazdu samochodem prywatnym w celu wykonywania pracy stanowi dla pracownika przychód?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot przez pracodawcę pracownikowi wydatków (kosztów) przejazdu samochodem prywatnym (pracownika) wykorzystywanym w celu wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą opodatkować wygrane w konkursach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, sami dokonają opodatkowania wygranych w konkursach nagród (zgodnie z wybraną formą opodatkowania).

REKLAMA

Jak rozliczyć podatki po połączeniu spółek?

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych wynikających z połączenia spółek. Wnioskodawca, Spółka Przejmująca, dokonała połączenia z innymi spółkami kapitałowymi, B S.A. oraz z P Spółka z o.o. (Spółki Przejmowane), w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (KSH), to jest przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą (połączenie przez przejęcie).

Czy nadwyżka wartości wniesionego wkładu niepieniężnego stanowi przychód podatkowy dla spółki?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2023 r. na temat możliwości powstania przychodu podatkowego w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości wyższej od wartości nominalnej objętych udziałów w tej spółce.

Czy zwrot kosztów za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych jest traktowany jako przychód?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zwrot kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu do celów zawodowych przez pracownika nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym, o ile spełnione są określone warunki, takie jak lokalny charakter podróży.

Czy usługi architektury sieciowej podlegają opodatkowaniu stawką 8,5% ryczałtu?

Jakie są skutki podatkowe przyjmowania płatności w kryptowalutach dla Spółki za doświadczone przez nią usługi ?

W artykule omawiamy konsekwencje podatkowe związane z akceptacją płatności w kryptowalutach przez przedsiębiorstwa. Interpretacja organu administracji skarbowej dotyczy uwzględnienia takich transakcji jako dochód z działalności gospodarczej lub dochód z zbycia kryptowaluty w zależności od czasu przetrzymywania. Wnioskodawca stara się dowiedzieć, jakie skutki podatkowe będą miały te operacje. Odkryj szczegóły dotyczące rozliczeń podatkowych związanych z kryptowalutami w dalszej części artykułu.

Czy hodowla i sprzedaż pijawek jest zwolniona z PIT?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) do przychodów z działalności polegającej na hodowli pijawek w Polsce nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ustawy o PIT"). Stanowisko organu podatkowego wynika z przepisu ustawy o PIT, który uwzględnia zwolnienie dla dochodów z działalności rolniczej. 

Jakie stawki ryczałtu obowiązują przy usługach związanych z pomocą techniczną i szkoleniami z cyberbezpieczeństwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania różnych usług IT. W zależności od klasyfikacji usług, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może wynosić 8,5% lub 12%.

Czy likwidacja spółki z niespłaconymi zobowiązaniami pożyczkowymi generuje przychód podatkowy?

Czy likwidacja spółki z niespłaconymi zobowiązaniami pożyczkowymi generuje przychód do opodatkowania? Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wskazuje, że nie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu stanowisku.

Czy właściciel wydzierżawionych krów mlecznych musi odprowadzać podatek od czynszu dzierżawnego?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca dzierżawy krów mlecznych wywołuje wiele pytań. W skrócie, KIS uznała, że dochód z dzierżawy krów mlecznych podlega opodatkowaniu, mimo że krowy te zostały włączone do gospodarstwa rolnego dzierżawcy.

Czy można uniknąć podatku od umorzonego zadłużenia hipotecznego?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca skutków podatkowych umorzenia zobowiązania wyjaśnia, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe. Wnioskodawca, który zaciągnął kredyt hipoteczny i później miał część zadłużenia umorzoną, nie spełnia wszystkich przesłanek do zaniechania poboru podatku.

Powstanie przychodu przy wycofaniu nieruchomości ze spółki jawnej

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot części wkładu. KIS potwierdziła, że takie działanie nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia. Zgodnie z interpretacją, takie działanie nie generuje przychodu podatkowego dla osoby zbywającej udziały.

Czy zawieszenie pobierania emerytury wpływa na możliwość skorzystania z ulgi dla seniora?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 20 stycznia 2023 r. dotyczyła ulgi dla pracujących seniorów, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Interpretacja potwierdza, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i nadal prowadzą działalność gospodarczą, mogą skorzystać z ulgi podatkowej, pod warunkiem, że nie pobierają emerytury.

Czy należność główna i odsetki ustawowe powinny być ujęte w podstawie opodatkowania?

W artykule przedstawione zostają wnioski dotyczące ujęcia kwoty należności głównej, odsetek ustawowych i zwrotu kosztów sądowych w podstawie opodatkowania. Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że należność główna powinna zostać ujęta w podstawie opodatkowania za rok 2021, natomiast odsetki ustawowe i zwrot kosztów sądowych powinny zostać ujęte w podstawie w dacie ich otrzymania, czyli w maju 2022 roku. 

Czy stypendium twórcze dla obywatela Ukrainy jest objęte obowiązkiem podatkowym?

Stowarzyszenie bez prowadzenia działalności gospodarczej, podpisało umowę o stypendium twórcze dla obywatela Ukrainy. Wnioskodawca zwrócił się o interpretację prawa podatkowego w kwestii ewentualnego podatku od tego stypendium. Czy stowarzyszenie będzie musiało odprowadzić podatek? 

Kiedy senior nie może skorzystać z ulgi podatkowej?

Osoba, która otrzymuje rentę rodzinna, nie może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów, nawet jeśli renta ta została potrącona z emerytury -  tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy otrzymana darowizna wierzytelności jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko dotyczące opodatkowania otrzymanej darowizny wierzytelności. W odpowiedzi na zapytanie KIS stwierdziła, że otrzymanie kwoty pieniężnej związanej z realizacją wierzytelności z tytułu darowizny powinno być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy nadwyżka wartości wniesionego wkładu niepieniężnego podczas podwyższenia kapitału zakładowego nie stanowi przychodu podatkowego?

W artykule przedstawione zostanie stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Wnioskodawca planuje przejęcie przedsiębiorstwa Spółdzielni, a KIS ma ustalić, czy nadwyżka wartości wniesionego wkładu stanowi przychód podatkowy dla spółki. Interpretacja KIS opiera się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wydanej wcześniej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Czy opłaty eksploatacyjne i za media powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy sposobu ustalania przychodów z najmu dla potrzeb opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z interpretacją, kwoty, które najemca opłaca za pośrednictwem wynajmującego tytułem opłat eksploatacyjnych oraz opłat za ścieki i wodę, nie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania.

Czy poniesienie wydatku za podatnika przez osobę trzecią jest dla tego podatnika przychodem?

Czy jeżeli osoba trzecia zapłaci za podatnika podatek, składkę, czy poniesie inny wydatek (np. zaliczony do kosztów podatkowych), to podatnik ma przychód podlegający opodatkowaniu? Wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Świadczenie przedemerytalne 2023 z ZUS. Ile. Wniosek. Warunki. Komu

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne i jakie należy spełnić warunki?

Przekazanie towaru influencerom w zamian za reklamę – skutki podatkowe, koszty i przychody

Czy przekazanie przez sprzedawcę określonego towaru influencerom w zamian za reklamę marki pozwoli na zaliczenie tak poniesionych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów oraz czy przedmiotowa transakcja będzie rodzić skutek w postaci przychodu podatkowego? Jak odpowiedział na te pytania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.1.2023.2.AN)?

Ile można dorobić do świadczenia przedemerytalnego w 2023 r.?

Możliwe jest dorabianie do świadczenia przedemerytalnego. Przepisy określają jednak limity, których przekroczenie może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie wysokości otrzymywanych świadczeń. Jakie kwoty będą obowiązywały od 1 marca 2023 r.?

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2022 r. i komu przysługuje? Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku? Kiedy może przypadać okres pobierania zasiłku? Czy musi wyłącznie następować po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy też może przypadać w innym termie?

Świadczenie przedemerytalne – informacja ZUS

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź informację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dochód - co to jest? Dochód a przychód

Pojęcia "dochód" i "przychód" bywają niekiedy używane jako synonimy, oznaczające kwotę zarobku pod jakikolwiek tytułem. Znaczenie tych samych wyrazów może być jednak różne w rozumieniu potocznym i prawnym. W prawie podatkowym "dochód" i "przychód" to zupełnie różne pojęcia. Podatnik osiągający w danym okresie wysoki przychód, może w pewnych okolicznościach uzyskać jednocześnie jedynie minimalny dochód

Status osoby bezrobotnej a osiąganie przychodu

Osoba bezrobotna traci swój status, gdy uzyskuje przychód w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Sprawdź w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

Rozliczenie przychodu pracującego emeryta i rencisty

Rozliczenie przychodu pracującego emeryta i rencisty z ZUS powinno nastąpić do końca lutego. Należy w tym celu przedstawić zaświadczenie od pracodawcy lub własne oświadczenie, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą. Kto musi rozliczać przychód z ZUS?

Mały ZUS plus 2022 - dla kogo, warunki

Mały ZUS plus w 2022 roku - dla kogo jest to rozwiązanie? Jakie przychód nie może być przekroczony? Oto najważniejsze warunki skorzystania z Małego ZUSu plus.

Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład

Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?

Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

Bezrobotny a przychód

Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny? Jakie świadczenia zaliczają się do tego limitu? Kiedy następuje pozbawienie statusu osoby bezrobotnej?

Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić 2021

Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić w 2021 r. bez konieczności pomniejszenia lub zawieszenia świadczenia przez ZUS?

Świadczenie przedemerytalne - roczne rozliczenie do 31 maja

Osoby dorabiające do świadczenia przedemerytalnego powinny pamiętać o rozliczeniu w ZUS. Do 31 maja należy złożyć odpowiednie dokumenty.

Świadczenie przedemerytalne - ważny termin do końca maja

Pobierając świadczenie przedemerytalne można dodatkowo pracować. Do końca maja należy jednak przekazać do ZUS odpowiednie informacje. Jakie?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca 2021 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca 2021 r. do 31 maja 2021 r.? Kiedy dochodzi do zmniejszenia emerytury lub renty, a kiedy do zawieszenia świadczenia? Sprawdź nowe kwoty limitów dorabiania w tabeli. Kiedy dorabianie na emeryturze jest zwolnione z obowiązku zgłoszenia przychodu do ZUS?

Rozliczenie emerytów i rencistów z ZUS - do kiedy?

Rozliczenie emerytów i rencistów z ZUS - ostatni moment! Do kiedy trzeba rozliczyć się z ZUS? Kto musi rozliczyć się z dodatkowych przychodów? Jakie są konsekwencje braku rozliczenia?

Tarcza 7.0 czyli zmiany w Tarczy 6.0

Tarcza 7.0 to inaczej zmiany w Tarczy 6.0. Co zmieniło się w kwestii dofinansowania wynagrodzeń z urzędów pracy (świadczenia na ochronę miejsc pracy) i dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności? Jakie kody PKD zostały dodane? Do kiedy wnioski? Jaki przychód stanowi warunek?

PPK - jak naliczać wpłaty?

Wpłaty na PPK odprowadzane są od wynagrodzenia pracownika. Jak naliczać wpłaty? Jaka jest podstawa wymiaru wpłat? Jakie wynagrodzenie bierze się pod uwagę? Czy to też abonament medyczny? Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Czy przychód z tytułu wpłat na PPK jest opodatkowany? Przykładowa lista płac znajduje się poniżej.

Świadczenie przedemerytalne – czy kwota wzrośnie?

Świadczenie przedemerytalne w 2021 r. zostanie zwaloryzowane. Czy poza tym planowane jest podwyższenie kwoty świadczenia? Komu przysługuje świadczenia przedemerytalne?

W okresie pandemii COVID-19 opłacenie parkingu za pracowników nie jest przychodem pracowniczym

Starosta wydał rekomendację pracownikom urzędu, aby w okresie stanu epidemii (COVID-19) ograniczyli wykorzystywanie komunikacji publicznej na rzecz przyjeżdżania do pracy prywatnymi samochodami. Pracownicy otrzymali zalecenie parkowania w strefach płatnego parkowania. Pracodawca na podstawie dowodów opłacenia przez pracownika parkingu w godzinach pracy na koniec miesiąca zwraca mu te wydatki. Czy pracownicy osiągają przychód pracowniczy?

Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września do 30 listopada 2020 r.?

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów w KRUS. Ile można dorobić na emeryturze i rencie, aby świadczenia z KRUS nie zostały zmniejszone ani zawieszone?

REKLAMA