REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekrutacja, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W IT zarobki coraz wyższe

No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT, sprawdził, jak zmieniła się branża w I połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Jak się okazuje, przez ten czas na portalu odnotowano 97% wzrost opublikowanych ogłoszeń o pracę.

Zatrudnienie w Polsce znalazło 358 tys. obywateli Ukrainy

Do tej pory zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. obywateli Ukrainy; Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim oraz wielkopolskim - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Praca w Warszawie - sytuacja na rynku

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Praca za pośrednictwem platform internetowych

W Parlamencie Europejskim i Radzie trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa). Cyfrowe platformy pracy, prawa pracownika platformowego, sztuczna inteligencja zarządzająca zautomatyzowanymi danymi, prawo do odszkodowania – dyrektywa reguluje wszystkie te zagadnienia.

REKLAMA

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców w I półroczu 2022 r. byli specjaliści ds. IT , do których kierowano blisko co czwartą ofertę - wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości - stwierdzono.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Centra usług wspólnych (branża SSC/BPO) - wynagrodzenia, zatrudnienie, kwalifikacje

W branży SSC/BPO niezmiennie notowany jest większy popyt niż podaż kandydatów. Dynamika wzrostu wynagrodzeń w centrach usług wspólnych rośnie – ostatni rok przyniósł wzrost o 22% dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 9 834 zł brutto. Jednocześnie oczekiwania samych pracowników w związku ze zmianami ekonomicznymi są coraz większe.

10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym

Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!

REKLAMA

Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników

Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia; przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. 28 proc. firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Nowo rekrutowani pracownicy chcą wyższych płac

W nowych procesach rekrutacyjnych pracownicy chcą zarobków o 5, 10 a nawet 20 proc. wyższych niż oferowane do tej pory;. Czy spowoduje to zjawisko kompresji płac, gdzie nowo zatrudniona osoba ma wyższe wynagrodzenie niż obecni pracownicy?

Liczba rekrutacji nie maleje

Firmy nadal chętnie zatrudniają, mimo niepewności co do przyszłej koniunktury; pracownicy coraz częściej stawiają na stabilność zatrudnienia i są mniej skłonni do zmiany pracodawcy - mówią PAP agencje zatrudnienia. Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim osoby o deficytowych kompetencjach

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Rekrutacja na studia 2022 r. W 2021 r. z miliona chętnych na studia przyjęto 350 000 osób

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że w roku akademickim 2021/2022 na studia I stopnia (licencjackie) i jednolite magisterskie było ponad 1 mln kandydatów. Przyjęto blisko ok. 296 tys. studentów na studia I stopnia i 53,5 tys. - na studia jednolite magisterskie. Rok wcześniej (2020/2021) było prawie 960 tys. kandydatów; na studia I stopnia przyjęto ok. 297,5 tys. osób i na jednolite magisterskie - 49,6 tys. osób.

10 błędów najczęściej popełnianych przez hiring managerów

Proces rekrutacji to skomplikowana machina. Szereg decyzji i działań podejmowanych na długo przed zatrudnieniem nowego pracownika ma wpływ na to, jak przebiegnie i zakończy się sama rekrutacja. Jakich zatem błędów powinien unikać hiring manager podczas tego procesu? Co spowoduje, że w oczach kandydata nie tylko nie zyska, ale wręcz straci? Oto 10 błędów najczęściej popełnianych przez menedżerów w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]

Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.

CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.

W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.

Do kogo właściwie mówisz?

Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?

Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji

Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?

HR: rekrutacje do rekrutacji

Popyt na usługi HR rośnie - wraz z nim zwiększają się potrzeby kadrowe tej branży. Jak wynika z raportu Grupy Progres, w kwietniu br. najczęściej poszukiwani byli pracownicy do ds. rekrutacji i employer brandingu (33 proc. ofert), a także kadr i płac (28 proc. stanowisk). Jednostkowe oferty dot. specjalistów ds. benefitów czy coachów pracowników. Niestety, mimo że etatów nie brakuje, część osób wstrzymuje się z udziałem w rekrutacji, bo przyszli przełożeni wymagają od nich np. znajomości języków obcych, a odpowiedzialność za wykonywane obowiązki jest zbyt duża.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy

Dzięki specustawie usprawniony został proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Sprawdź gdzie i w jaki sposób można znaleźć oferty pracy.

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Jak Polska pomaga Ukraińcom w znalezieniu pracy?

Jak Polska ułatwia Ukraińcom podejmowanie pracy? W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32713 otrzymujemy podsumowanie działań państwa polskiego na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia.

102 tys. Obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę w Polsce ma już 102 tys. obywateli Ukrainy, z czego zdecydowana większość (75 proc.) to kobiety.

Firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy biura podkreślają, że firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca?

Jakie cechy powinien posiadać pracodawca? W jakich firmach chcą pracować polscy specjaliści? Sprawdź co na ten temat mówi raport „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Napięta sytuacja na rynku pracy

Dane z marca potwierdzają napiętą sytuację na rynku pracy - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem w kwietniu w dużo większym stopniu powinny ujawnić się skutki wojny na Ukrainie na krajowy rynek pracy.

Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy

Jak przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obywatele Ukrainy mają już swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, do podjęcia pracy nie potrzebują żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

Zmiany w zatrudnieniu uchodźców z podpisem Prezydenta

Prezydent 14 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju oraz niektórych ustaw. Celem ustawy jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co do zasady ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.

Nowe standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca uwzględnienie standardów zatrudnienia specjalistów w opracowywanych arkuszach. Sprawdź co się zmieni dla nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach i szkołach w roku szkolnym 2022/2023.

Pracodawcy o sytuacji uchodźców z Ukrainy

Pracodawcy przekazali dane dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie w Polsce.

Kiedy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 [Na przykładzie Krakowa]

Postępowanie rekrutacyjne i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2022/2023 będzie przeprowadzone w terminach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 6/22 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 stycznia 2022 r.

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Marzec 2022 - na portalach rekrutacyjnych pojawiło się 360 tys. nowych ofert pracy

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 360 tys. nowych ofert pracy. Łącznie liczba ofert pracy wynosiła 681,5 tys. - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Wyższe opłaty za złożenie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca

Wydłużenie czasu pracy wykonywanej przez cudzoziemców spowodowało podniesienie opłat z tym związanych. MRiPS pracuje nad projektem rozporządzenia dotyczącego poniesienia opłaty z 30 do 100 zł.

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Zatrudnienie dla ukraińskich nauczycieli

W Warszawie podpisano pierwsze umowy z ukraińskimi nauczycielami. Sprawdź na jakich warunkach będą zatrudnieni nauczyciele z Ukrainy.

Rekrutacja zdalna – porady dla pracownika

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu pracowników przeszło w tryb zdalny. Możemy mówić nie tylko o pracy zdalnej, ale również zdalnej rekrutacji. To właśnie rekrutacji online zostanie poświęcony ten artykuł. Pracowniku sprawdź, jak przebiega i jak się przygotować do rekrutacji zdalnej.

Kiedy zmiany dla artystów zawodowych?

Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego jest gotowy. Sprawdź co się zmieni.

31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać Ukraińców

31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać uchodźców z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet

Podwyżka dla pracowników "budżetówki"?

Lider PO Donald Tusk postulował w poniedziałek w Starachowicach 20-procentową podwyżkę dla pracowników tzw. budżetówki, czyli służby zdrowia, oświaty, kultury oraz urzędników. Musimy uratować duże grupy zawodowe, w czasach, kiedy inflacja zbiera żniwo - dodał.

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po 50-tce

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy. Jak wynika z badania, młodsi kandydaci (poniżej 30 lat) otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi (powyżej 50 lat). To zjawisko jest szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci; w przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą wskaźnik ten wyniósł 1,76 na korzyść młodszych osób. Niepokojące tendencje na polskim rynku pracy zostały zilustrowane w raporcie PIE „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego”.

Zawód kontroler ruchu lotniczego [WYWIAD]

Zawód kontroler ruchu lotniczego kojarzy się przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością. Jak wygląda rekrutacja i praca kontrolerów w Polsce? Ile wynoszą ich zarobki? Na te i inne pytania odpowiada Damian Bochyński, kontroler ruchu lotniczego z wieloletnim stażem oraz dyrektor Biura Szkoleń Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów z Ukrainy

77% pracodawców w badaniu przeprowadzonym przez Antal deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy również na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Wakaty czekają w praktycznie wszystkich działach firm. Możliwość zatrudnienia ukraińskich pracowników według badanych przełoży się zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie pozytywnie na polski rynek pracy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

REKLAMA