REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Mały ZUS dla firm - zmiany od 2019 r.

Od 2019 roku mają obowiązywać nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez małe firmy. Obecnie tylko osoby rozpoczynające działalność mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u. Co się zmieni i jakie nowe rozwiązania dla przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Rozwoju?

Jedno okienko rejestracyjne dla przedsiębiorcy już działa

Od dnia 20 maja br. działa tzw. jedno okienko rejestracyjne dla przedsiębiorcy. Nowy przedsiębiorca nie musi już odwiedzać ZUS po zarejestrowaniu firmy, gdyż podczas składania wniosku CEDIG w każdym urzędzie miasta lub gminy zostanie zgłoszony jednocześnie do ubezpieczenia.

Działalność gospodarcza i praca na umowie zlecenia - składki ZUS

Prowadzenie działalności gospodarczej i jednoczesne wykonywanie umowy zlecenia może być, ale nie musi, traktowane przez ZUS jako odrębny tytuł do ubezpieczeń.

REKLAMA

Zgłoszenie do ubezpieczeń razem z wnioskiem o wpis do CEIDG - zmiany od 20 maja 2017 r.

Od 20 maja 2017 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zamierzające ją rozpocząć będą mogły składać dokumenty ubezpieczeniowe ZUS razem z wnioskiem CEIDG-1.

Jak ustalić stopę procentową składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r.

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na okres roku składkowego, który trwa od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Część płatników ma obowiązek ustalić ją samodzielnie, zaś dla pozostałych składkę ustali ZUS.

Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników

Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

ZUS nie może decydować, kto jest płatnikiem składek

Po konsultacjach społecznych, do projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym zamiast na oddzielne rachunki, płatnicy będą przelewać na konto ZUS jedną kwotę, stanowiącą sumę należnych składek, wprowadzono poprawkę, która daje ZUS szerokie uprawnienia w kwestii decydowania, kto jest płatnikiem składek. To złe rozwiązanie - uważa Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

Mniejsze składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy. Potem, tak jak dotąd, będą mogli przez 2 lata płacić niższe składki. Ponadto przedsiębiorcy osiągający miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie 5 tys. złotych) będą płacić znacznie niższe składki na ubezpieczenia społeczne niż obecnie. Ministerstwo Rozwoju przygotowało w tym zakresie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm.

Zmiana opisu kodu w programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 marca obowiązują nowe przepisy, które zmieniają opis kodu tytułu ubezpieczenia 11 34.

Składka zdrowotna 2017 - przedsiębiorcy, wolne zawody, wspólnicy spółek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wysokości najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2017 r. dla przedsiębiorców i osób współpracujących, twórców i artystów, wolnych zawodów, wspólników jednoosobowych spółek z o.o. spółek jawnych, komandytowych, partnerskich i osób prowadzących placówki edukacyjne.

Mija termin na złożenie ZUS IWA

31 stycznia 2017 r. upływa termin składania Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za rok 2016.

Płatnik składek ZUS nie zapłaci kary

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych, który ma na celu likwidację nieracjonalnego instrumentu karania płatników składek, którzy popełnili błąd w dokumentach przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozliczanie kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków

Zasady rozliczania kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków w podatkach dochodowych (CIT, PIT) i w zakresie ubezpieczeń społecznych wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy.

Umowa zlecenia i o dzieło w ubezpieczeniach społecznych

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tytułem do ubezpieczeń społecznych nie jest natomiast wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS - nowy okres przedawnienia

Na skutek zmiany przepisów, ZUS zobowiązany jest do wydawania decyzji nakazującej zwrócenie kwot niesłusznie otrzymanych należności nie później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który należność została pobrana.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2017 r.

W 2017 roku wzrośnie wysokość stawek ZUS przedsiębiorców. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2017 roku?

Składki ZUS 2017 - ograniczenie rocznej podstawy wymiaru

W Monitorze Polskim z 13 grudnia 2016 r. pod poz. 1188 opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2017 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w 2017 r.

Od 2017 r. będzie obowiązywać nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalny-rentowych. Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek ZUS.

Jak legalnie płacić składki ubezpieczeniowe za granicą

ZUS sam nie może kontrolować osób decydujących się na przeniesienie swojego ubezpieczenia poza granice Polski. Zawsze jednak ma prawo zwrócić się o to do swojego odpowiednika w innym kraju Unii Europejskiej.

Dlaczego rosną ceny składek na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

W 2016 roku istotnie (ok 40%) wzrosły ceny składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC płaconych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń powodem tego są rosnące w szybkim tempie wartości odszkodowań za szkody osobowe, uszkodzenie ciała lub śmierć osoby bliskiej. Zagraża to kondycji finansowej ubezpieczycieli, którzy w odpowiedzi na ten trend podnoszą składki. Minister rozwoju i finansów aktualnie prowadzi działania mające na celu ewentualne wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie kwestii szkód osobowych, które są pokrywane przez zakłady ubezpieczeń w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Nowa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Od 1 października 2016 r. zmieniły się przepisy regulujące zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?

Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, oprócz rozliczeń z urzędem skarbowym, są rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże są przypadki, kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Przychody uzyskiwane z tytułu dwóch umów zlecenia

Przychody uzyskiwane z tytułu dwóch (lub więcej) umów zlecenia są opodatkowane na ogólnych zasadach. Od 1 stycznia 2016 r. w razie zbiegu dwóch (lub więcej) umów zlecenia oskładkowaniu podlegają wszystkie kolejno zawierane umowy aż do osiągnięcia lub przekroczenia progu minimalnego wynagrodzenia - w 2016 r. 1850 zł; w 2017 r. 2000 zł.

Składki ZUS za pracownika - zmiany od 2018 r.

Po wprowadzeniu jednolitego podatku zamiast PIT, składek ZUS, NFZ pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie w kwocie brutto. Oznacza to, że pracownik sam będzie musiał odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

Pracownicy często nie wiedzą, ile kosztują pracodawcę - jednolity podatek ma to zmienić

Po wprowadzeniu jednolitego podatku pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w kwocie brutto, powiększone o dotychczasowy koszt pracodawcy. Nie będzie to jednak wiązać się z podwyżką, ale z obowiązkiem samodzielnego odprowadzania przez zatrudnionego składek na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny.

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Składki ZUS zapłacone przez pracodawcę przychodem zleceniobiorcy

Zapłacone przez przedsiębiorcę za zleceniobiorcę składki ZUS, w części, która powinna być finansowana przez zleceniobiorcę będą stanowiły przychód zleceniobiorcy, ponieważ otrzymuje on nieodpłatne świadczenia od zleceniodawcy (zleceniodawca zapłaci za niego składki, które powinny być finansowane ze środków zleceniobiorcy).

Umowa uaktywniająca dla niani a składki ZUS

Rodzice dziecka mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej, czyli umowy o świadczenie usług. Na czym polega umowa uaktywniająca? Kto jest płatnikiem składek ZUS? Czy ubezpieczenie chorobowe niani jest obowiązkowe?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2016/2017

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, jeżeli spełni prawem wymagane warunki, m.in. przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę i odprowadzała składki. Jakie inne warunki musi spełnić osoba w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w 2016/2017 roku?

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. pracodawców, którzy wysyłają swoich pracowników do pracy za granicą, będą obowiązywały nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych pracowników. Obecnie minimalna podstawa wymiaru składek, w wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w 2016 r. 4055 zł), dotyczy tylko tych zatrudnionych, których faktyczne przychody są wyższe niż ta kwota.

Jak prawidłowo wypełnić druk ZUS Z-3

Sporządzenie i przekazanie do ZUS druku ZUS Z-3 jest konieczne, gdy pracodawca sam nie wypłaca zasiłków (np. zatrudnia mniej niż 20 pracowników), a obowiązek ten jest przerzucony na ZUS. Jest on niezbędny do ustalenia, jaką kwotę powinien otrzymać ubezpieczony. Jak prawidłowo wypełnić formularz ZUS Z-3?

Zwrot składek ubezpieczeniowych trzeba wykazać w PIT

Aktualne przepisy stanowią, że umowy o dzieło są zwolnione ze składek ubezpieczeniowych, zaś od umów zlecenia należy się już danina na ZUS. Wystarczy kontrola ZUS, która przekwalifikuje umowy, aby po stronie zamawiającego oraz wykonawcy powstały zaległości. Jak rozwiązać ten problem i jak rozliczyć takie nadprogramowe składki?

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

Opłacanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Od tej zasady istnieją wyjątki. Kto może zostać zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?

Preferencyjne składki ZUS w 2017 roku

W 2017 r. zmieni się wysokość preferencyjnych składek dla nowych przedsiębiorców. O ile wzrosną składki ZUS?

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?

Zwolnienie pracodawców z Rp-7 - zmiany w 2018 r.

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z przesłania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 - wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie w 2018 roku. Kogo obejmie zwolnienie?

Emeryt na umowie zlecenie a składki ZUS 2016

Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorcy posiadający ustalone prawo do emerytury i wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają z jej tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Czy zleceniobiorca-emeryt, który podpisał dwie umowy zlecenia musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych dwie umowy czy wystarczy ozusowanie jednej?

Jak obliczyć swoje wynagrodzenie netto?

Okazuje się, że nie wszyscy pracujący wiedzą jaka część ich wynagrodzenia brutto przeznaczana jest na różnego rodzaju składki. Warto jednak wiedzieć jakie są poszczególne składki odprowadzane z wynagrodzenia, by móc sprawdzić, czy pracodawca opłaca je w prawidłowej wysokości.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych - ZUS rozpoczął wysyłkę

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych - poinformował zakład. Ponadto zaleca, by każdy, kto otrzymał informację, uważnie ją przeczytał. Informacje otrzyma 20 mln ubezpieczonych.

Łączenie PIT, składek ZUS i składek na NFZ w jedną daninę – czy to ma sens?

Scalenie podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ZUS i składek na NFZ przyniesie straty w dochodach budżetu państwa, sięgające co najmniej kilku miliardów złotych – twierdzi profesor Witold Modzelewski. Sensowne jest jego zdaniem jedynie włączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do podatku dochodowego.

Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony ze składki zdrowotnej

W przypadku zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców składka zdrowotna jest jednym z tych zobowiązań względem państwa, od których bardzo trudno uciec. Istnieje jednak pewne grono osób prowadzących działalność gospodarczą mających szansę na zwolnienie z jej zapłaty.

Będą zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczenia zdrowotnego doprowadził do sytuacji, w której 2,5 mln obywateli polskich nie jest z różnych powodów ubezpieczonych. Zapowiedział zmiany w systemie tych ubezpieczeń.

Wybór między ZUS a OFE od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. znowu można wybrać między oszczędzaniem całości składki emerytalnej w ZUS a przekazywaniem jej części do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję, muszą przekazać do ZUS odpowiednie oświadczenie.

Kwota ulgi na dziecko wyższa od kwoty podatku

Podatnicy dokonujący rozliczenia rocznego PIT mają możliwość skorzystania z ulgi na dzieci, w ramach której przysługuje im zwrot podatku w określonej ustawowo wysokości. Nawet w przypadku, gdy podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi na dziecko, ma on prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi do wysokości przysługującej mu kwoty.

Aktualizacja programu Płatnik od 1 kwietnia 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie wersji 9.01.001 programu Płatnik. Poinformował, że od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty ubezpieczeniowe powinny być przygotowywane wyłącznie w wersji 10.01.001.

Internetowy dostęp do ZUS przez PUE pomaga w przetargach

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ułatwia funkcjonowanie większości firm. W szczególności tych przedsiębiorców, którzy startują w przetargach. PUE ZUS umożliwia szybkie uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, czy łatwiejsze odzyskanie nadpłaconych składek ubezpieczeniowych.

Do czego służy elektroniczny profil w ZUS

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, etc.), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty. Swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

REKLAMA