REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w przepisach o dzierżawie rolniczej, kto dostanie dopłaty – właściciel czy dzierżawca co z czynszem dzierżawnym

Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej sprawi, że beneficjentami dopłat staną się rolnicy-dzierżawcy
Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej sprawi, że beneficjentami dopłat staną się rolnicy-dzierżawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Resort rolnictwa prowadzi intensywne prace nad nową ustawą o dzierżawie rolniczej. Ma być ona gotowa do końca roku, a zawarte w niej regulacje zmienią całkowicie dotychczasowe zasady. Inaczej będzie wyliczany czynsz dzierżawny i kto inny niż teraz będzie beneficjentem dopłat – wsparcia krajowego i ze środków Unii Europejskiej.

Eksperci zwracają uwagę, że w dłuższej perspektywie nowe prawo może wpłynąć na obniżenie cen żywności w sklepach.
Oczywiście potrzeba na to czasu. Najpierw dzięki bardziej stabilnej sytuacji dzierżawcy muszą zainwestować w grunty rolne, by zebrać większe plony przy niższych kosztach.

REKLAMA

Po co specjalna ustawa o dzierżawie rolniczej, co zmieni w prawie

Ustawa o dzierżawie rolniczej to temat, który jest obecnie przedmiotem intensywnych prac w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany w regulacjach dotyczących dzierżawy gruntów rolnych. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.
Przygotowywane przepisy mają zachęcać do zawierania umów długoterminowych w dzierżawie. Celem jest wzmocnienie stabilności produkcji gospodarstw rolnych oraz zwiększenie ochrony prawnej zarówno dzierżawców, jak i wydzierżawiających.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreśla, że to dzierżawca, który faktycznie gospodaruje na dzierżawionej ziemi, powinien być beneficjentem wsparcia krajowego i unijnego.
Założenia ustawy mają być opracowane i przedyskutowane z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi do końca bieżącego roku. Resort będzie korzystał także z doświadczeń innych krajów.

Dzierżawa rolnicza inaczej: nowe zasady obliczania czynszu dzierżawnego

Rada Ministrów przyjęła zmiany w obliczaniu czynszu dzierżawnego gruntów, które mogą wpłynąć na sytuację rolników.
Minister Siekierski podkreśla, że stabilizacja rynków rolnych jest kluczowa dla poprawy nastrojów w gospodarstwach. Wprowadzenie nowych przepisów ma pomóc w osiągnięciu tego celu.
Podstawą do ustalania wysokości czynszu dzierżawnego ma pozostać cena pszenicy, ale pod uwagę brane będą ceny tego zboża w okresie dłuższym niż obecnie.

 

Ustawa o dzierżawie rolniczej: jak wpłynie na ceny żywności

REKLAMA

Ustawa o dzierżawie rolniczej może wpłynąć na ceny żywności, ale to zależy od wielu czynników. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
Jeśli nowe przepisy zachęcą do długoterminowych umów dzierżawy, to może to wpłynąć na stabilność produkcji rolniczej. W dłuższej perspektywie może to pomóc w utrzymaniu odpowiedniej podaży żywności na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzierżawcy, którzy otrzymają wsparcie, mogą lepiej zarządzać swoimi gospodarstwami. To może wpłynąć na koszty produkcji i w konsekwencji na ceny żywności.
Jeśli nowe przepisy zachęcą do inwestowania w modernizację gospodarstw, to może to zwiększyć wydajność produkcji rolnej. To również może wpłynąć na ceny żywności.

Rewolucja w przepisach: co z kodeksem cywilnym

Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej nie zmieni zasad obrotu uregulowanych w kodeksie cywilnym i dotyczących obrotu prywatnego, w tym regulujących umowę dzierżawy.
Jak wyjaśnia szef resortu rolnictwa, ustawa o dzierżawie rolniczej dotyczy głównie gruntów rolnych, ale nie ma bezpośredniego wpływu na dzierżawę gruntów prywatnych. Jeśli chodzi o grunty prywatne, to obowiązują ogólne przepisy prawa cywilnego i umownego. Dzierżawcy gruntów prywatnych powinni kierować się umowami zawieranymi indywidualnie z właścicielami.
Tym niemniej nowe prawo dotyczyć będzie ogromnych areałów. W dyspozycji Skarbu Państwa wciąż jest 1 343 649 hektarów takiej ziemi, z czego zdecydowana większość to grunty znajdujące się w dzierżawie, aktualnie jest to dokładnie 1 069 101 hektarów i właśnie w odniesieniu do nich stosowane będzie nowe prawo.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA