REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w przepisach o dzierżawie rolniczej, kto dostanie dopłaty – właściciel czy dzierżawca co z czynszem dzierżawnym

Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej sprawi, że beneficjentami dopłat staną się rolnicy-dzierżawcy
Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej sprawi, że beneficjentami dopłat staną się rolnicy-dzierżawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Resort rolnictwa prowadzi intensywne prace nad nową ustawą o dzierżawie rolniczej. Ma być ona gotowa do końca roku, a zawarte w niej regulacje zmienią całkowicie dotychczasowe zasady. Inaczej będzie wyliczany czynsz dzierżawny i kto inny niż teraz będzie beneficjentem dopłat – wsparcia krajowego i ze środków Unii Europejskiej.

Eksperci zwracają uwagę, że w dłuższej perspektywie nowe prawo może wpłynąć na obniżenie cen żywności w sklepach.
Oczywiście potrzeba na to czasu. Najpierw dzięki bardziej stabilnej sytuacji dzierżawcy muszą zainwestować w grunty rolne, by zebrać większe plony przy niższych kosztach.

REKLAMA

Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej: co z dopłatami i czynszem

Ustawa o dzierżawie rolniczej to temat, który jest obecnie przedmiotem intensywnych prac w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany w regulacjach dotyczących dzierżawy gruntów rolnych. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.
Przygotowywane przepisy mają zachęcać do zawierania umów długoterminowych w dzierżawie. Celem jest wzmocnienie stabilności produkcji gospodarstw rolnych oraz zwiększenie ochrony prawnej zarówno dzierżawców, jak i wydzierżawiających.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreśla, że to dzierżawca, który faktycznie gospodaruje na dzierżawionej ziemi, powinien być beneficjentem wsparcia krajowego i unijnego.
Założenia ustawy mają być opracowane i przedyskutowane z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi do końca bieżącego roku. Resort będzie korzystał także z doświadczeń innych krajów.

Dzierżawa rolnicza inaczej: nowe zasady obliczania czynszu dzierżawnego

Rada Ministrów przyjęła zmiany w obliczaniu czynszu dzierżawnego gruntów, które mogą wpłynąć na sytuację rolników.
Minister Siekierski podkreśla, że stabilizacja rynków rolnych jest kluczowa dla poprawy nastrojów w gospodarstwach. Wprowadzenie nowych przepisów ma pomóc w osiągnięciu tego celu.
Podstawą do ustalania wysokości czynszu dzierżawnego ma pozostać cena pszenicy, ale pod uwagę brane będą ceny tego zboża w okresie dłuższym niż obecnie.

 

Ustawa o dzierżawie rolniczej: jak wpłynie na ceny żywności

REKLAMA

Ustawa o dzierżawie rolniczej może wpłynąć na ceny żywności, ale to zależy od wielu czynników. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
Jeśli nowe przepisy zachęcą do długoterminowych umów dzierżawy, to może to wpłynąć na stabilność produkcji rolniczej. W dłuższej perspektywie może to pomóc w utrzymaniu odpowiedniej podaży żywności na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzierżawcy, którzy otrzymają wsparcie, mogą lepiej zarządzać swoimi gospodarstwami. To może wpłynąć na koszty produkcji i w konsekwencji na ceny żywności.
Jeśli nowe przepisy zachęcą do inwestowania w modernizację gospodarstw, to może to zwiększyć wydajność produkcji rolnej. To również może wpłynąć na ceny żywności.

Rewolucja w przepisach: co z kodeksem cywilnym

Nowa ustawa o dzierżawie rolniczej nie zmieni zasad obrotu uregulowanych w kodeksie cywilnym i dotyczących obrotu prywatnego, w tym regulujących umowę dzierżawy.
Jak wyjaśnia szef resortu rolnictwa, ustawa o dzierżawie rolniczej dotyczy głównie gruntów rolnych, ale nie ma bezpośredniego wpływu na dzierżawę gruntów prywatnych. Jeśli chodzi o grunty prywatne, to obowiązują ogólne przepisy prawa cywilnego i umownego. Dzierżawcy gruntów prywatnych powinni kierować się umowami zawieranymi indywidualnie z właścicielami.
Tym niemniej nowe prawo dotyczyć będzie ogromnych areałów. W dyspozycji Skarbu Państwa wciąż jest 1 343 649 hektarów takiej ziemi, z czego zdecydowana większość to grunty znajdujące się w dzierżawie, aktualnie jest to dokładnie 1 069 101 hektarów i właśnie w odniesieniu do nich stosowane będzie nowe prawo.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

REKLAMA

Czy 23.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu we wszystkich sklepach, galeriach i centrach handlowych

Duże zakupy na koniec roku szkolnego i początek wakacji. Czy dziś w niedzielę 23.06.2024 roku da się je zrobić w galeriach handlowych i sklepach dyskontowych? Czy dziś jest niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu. Zakupy w Lidlu, Biedronce czy Auchan, a może tylko w małych sklepach i na stacjach benzynowych. Sejm zmienił już ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Renty wdowiej nie będzie ani podwyższenia kwoty wolnej od podatku, zagrożone 800 plus trzynaste i czternaste emerytury. Procedura nadmiernego deficytu, rząd musi oszczędzać

To już pewne: Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. To oznacza ograniczanie wydatków, także na cele socjalne aż deficyt budżetowy w danym roku nie będzie wyższy od 3 proc., a cały dług publiczny nie będzie przekraczał 60 proc. produktu krajowego brutto – PKB. To oznacza, że nie będzie pieniędzy na żadne zmiany generujące wysokie wydatki.

Co ma wspólnego Taylor Swift z polskim złotym? Szokujące, jaki wpływ gwiazda będzie miała na naszą gospodarkę

Tournee Taylor Swift, zatytułowane  Eras Tour, ma ogromny wpływ na gospodarkę i inflację w Europie. Setki tysięcy fanów amerykańskiej piosenkarki wydają pieniądze na przeloty, hotele, kwatery Airbnb, bilety koncertowe, restauracje i pamiątki. 

Nowe kursy samoobrony "Bezpieczny Warszawiak" i "Bezpieczna Warszawianka". Miejsce, terminy

26 czerwca będzie można zapisać się na kursy samoobrony "Bezpieczna Warszawianka” i "Bezpieczny Warszawiak”. Zajęcia będą odbywać się w lipcu. Są organizowane przez Straż Miejską.

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

Infor.pl - Finance Talks. Second Request for Payment

Witamy w kolejnym odcinku Finance Talks, gdzie jak zawsze poznacie 3 zwroty niezbędne każdemu księgowemu podczas codziennej pracy w środowisku wymagającym użycia języka angielskiego. Na program zaprasza Iga Twarowska!

REKLAMA