REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie komunikacyjne, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

W ostatnim czasie można było przeczytać, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zgłaszają się osoby z roszczeniami za wypadki i kolizje sprzed kilkunastu lat. Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Czy ceny OC w 2017 r. będą rosnąć?

W 2017 r. towarzystwa ubezpieczeniowe będą starały się przywrócić rentowność obowiązkowych polis dla kierowców. W związku z tym, przesądzone są kolejne szybkie podwyżki składek za OC.

Co to jest ubezpieczeniowa telematyka?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wprowadzaniu rozwiązań telematycznych na polski rynek ubezpieczeniowy. Dwaj ubezpieczyciele już podjęli konkretne kroki w tym kierunku. Mowa o Link4 oraz Ergo Hestii. Pozostałe zakłady ubezpieczeń prawdopodobnie już niebawem podejmą decyzję na temat wprowadzenia telematyki do swojej oferty.

REKLAMA

Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku warsztatów oponiarskich są oferty ubezpieczenia opon. Co wchodzi w zakres takiego ubezpieczenia?

Na czym polega spór o przedłużanie OC?

Na czym polega spór o przedłużanie OC? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że firma Link4 nieprawidłowo zinterpretowała przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Czy UOKiK ma odpowiednie argumenty na poparcie swojej tezy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Także od zawodu, który wykonuje kierowca. Na przykład rolnik zapłaci za OC mniej niż informatyk. Różnice w wycenach kosztów OC dla różnych zawodów sięgają nawet kilkuset złotych.

Które miasto jest „najtańsze” dla kierowców?

Na podstawie danych polskiej policji można wywnioskować, że poszczególne miasta wojewódzkie cechują się zróżnicowaną częstotliwością wypadków i kolizji drogowych. Te różnice wpływają m.in. na ceny obowiązkowych polis OC.

REKLAMA

Wypadek premier Szydło, a wzrost składki OC dla kierowcy Seicento

Sprawa wyjaśnienia wypadku premier Szydło się przeciąga. Wciąż nie znany jest sprawca. Co w takim przypadku robi ubezpieczyciel? I o ile w przypadku uznania winy kierowcy Seicento wzrośnie dla niego składka ubezpieczenia OC?

Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu?

Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu? Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. Jednak proces wypłaty świadczeń w przypadku karambolu jest złożony. O czym należy pamiętać?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

W przypadku szkód majątkowych (np. uszkodzenia samochodu), kwestia wartości odszkodowania jest względnie jasna. Kwota przekazywana przez ubezpieczyciela, powinna skompensować szkodę na majątku i jednocześnie nie może doprowadzić do wzbogacenia poszkodowanego.

Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń 2017

Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń to cykliczne wydarzenie, realizowane z sukcesem od wielu lat, które skupia wszystkie osobistości i spółki reprezentujące polski sektor finansowy. Spotkanie Liderów to: XIII Banking Forum, IX Insurance Forum oraz VI Wielka Gala Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń. Infor.pl jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem? Okazuje się, że w takim przypadku jest alternatywa dla postępowania przed sądem cywilnym. Z pomocą może przyjść KNF.

Ile kosztuje sądowa batalia z ubezpieczycielem?

Powództwo sądowe powinno być ostatecznością dla klienta zakładu ubezpieczeń. Takie rozwiązanie trzeba wykorzystać, gdy sporna kwota jest duża, a efektów nie daje reklamacja oraz interwencja odpowiednich instytucji (np. Rzecznika Finansowego). Każda osoba rozważająca pozwanie zakładu ubezpieczeń, powinna wiedzieć, jakie koszty wiążą się z procesem sądowym. Pod uwagę trzeba wziąć również dodatkowe wydatki, które pojawią się w razie niekorzystnego wyroku. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów oraz ryzyka procesowego może się okazać, że powództwo jest nieopłacalne.

Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Bezprecedensowy wzrost kosztów ubezpieczeń OC dla kierowców, spotkał się z reakcją krajowych polityków. Jak to zwykle bywa, problemy właścicieli aut wykorzystano do bieżącej walki politycznej. Oprócz wzajemnych oskarżeń ze strony parlamentarzystów, doczekaliśmy się również kilku propozycji, które mają ograniczyć dalszy wzrost kosztu ubezpieczeń OC. Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC? Przecież sumując wszystkie wpłacone składki z trzech kwartałów 2016 r. uzyskamy kwotę niespełna 8 miliardów złotych, a sumując wypłacone odszkodowania z polis OC w tym samym okresie uzyskamy wynik ok 5,7 miliarda złotych. O co chodzi?

Coraz mniej firm oferuje kierowcom OC!

Z roku na rok liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne maleje. Co jest tego przyczyną? Jakie skutki niesie to dla polskiego kierowcy?

Najtańsze polisy OC, AC, NNW - październik 2016

Ceny polis komunikacyjnych w ostatnich miesiącach wyraźnie poszybowały w górę. Właśnie dlatego warto analizować rynek ubezpieczeń, aby znaleźć najtańszą polisę dla siebie. Które firmy oferowały najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne w październiku 2016?

Czy można dostać odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że instytucja zajmująca się utrzymaniem drogi, może ponosić odpowiedzialność za skutki swoich zaniedbań. Jak walczyć o odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Dlaczego kierowcy jeżdżą autem bez OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Dlaczego zatem wielu polskich kierowców jeździ bez polisy, narażając się tym samym na wysokie kary?

Dlaczego polisy OC wciąż drożeją?

W połowie 2015 roku, średnia składka kupowanej polisy OC dla kierowców wynosiła 337 zł. Rok później analogiczny wynik zbliżał się do 400 zł. Te dane bardzo dobrze pokazują skalę zmian zachodzących na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wielu kierowców już mocno poczuło skutki zakończenia wojny cenowej wśród ubezpieczycieli. Podwyżki składek płaconych przez tą samą osobę o 200 zł/rok - 300 zł/rok, wcale nie należą do rzadkości. Wzrost liczby i wartości szkód na drogach, jest tylko jedną z przyczyn, które kryją się za zmianami cenowymi.

Wypadek pożyczonym autem

Jeśli pożyczasz swój samochód znajomemu, warto abyś wiedział jakie konsekwencje mogą Cie spotkać przy ewentualnej kolizji.

Spółka akcyjna czy TUW - którego ubezpieczyciela wybrać?

Spółki akcyjne są dominującymi podmiotami na krajowym rynku ubezpieczeń. Kierowcy szukający polis komunikacyjnych (OC/AC), mogą się również natknąć na ofertę Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Tak zwane TUW-y mają bardzo podobną ofertę jak spółki ubezpieczeniowe, ale ich skala działania jest mniejsza. Nazwa „TUW” może wzbudzać konsternację i obawy wśród osób nieobeznanych z branżą ubezpieczeniową. W związku z powyższym, warto wyjaśnić podstawowe zasady działania Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych i cechy tych podmiotów, które odróżniają je od spółek ubezpieczeniowych (S.A). 

Ceny polis OC będą nadal rosły!

W ostatnich miesiącach ceny polis OC rosły i wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Co jest tego powodem? Jak dużych wzrostów cen można się spodziewać?

Kiedy kierowca dostanie odszkodowanie z VAT-em?

W przypadku gdy dojdzie do kolizji czy wypadku auta, sporo wątpliwości może budzić fakt, czy odszkodowania należy doliczać podatek od towarów i usług. Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w tej sprawie stało się to już jasne.

Na których ubezpieczycieli kierowcy często się skarżą?

Rynek firm ubezpieczeniowych w Polsce jest naprawdę duży, dlatego o wyborze konkretnego towarzystwa decyduje m.in. opinia na jego temat. Które firmy ubezpieczeniowe są najczęściej na ustach kierowców?

Zadośćuczynienia dla ofiar wypadków będą wyższe?

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód majątkowych z obowiązkowych ubezpieczeń OC (grudzień 2014 r.), wywołała wzrost przeciętnej składki takich polis dla kierowców. Niedawno nadzór finansowy opublikował analogiczny pakiet zaleceń dotyczących szkód osobowych likwidowanych z OC komunikacyjnego. Nowa rekomendacja KNF-u ugruntowuje pewne zasady, którymi powinni kierować się ubezpieczyciele, wypłacający zadośćuczynienie za obrażenia lub śmierć ofiary wypadku. Większych zmian można spodziewać się, gdy nadzór finansowy opracuje taryfikator zadośćuczynień za szkody osobowe.

Czy polisy ubezpieczeniowe mienia wymagają kontrasygnaty

Burmistrz miasta podpisał trzy polisy ubezpieczenia mienia gminnego z trzema różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi (ubezpieczone zostały budynki: urzędu miasta, ośrodka pomocy społecznej oraz szkół). Czy takie polisy wymagają kontrasygnaty skarbnika miasta?

Na ile ubezpieczyć zagraniczny wyjazd na wakacje?

Wyjeżdżając w podróż poza granice naszego kraju, warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem podróży. Pozwoli ono uniknąć ogromnych kosztów leczenia przy ewentualnym wypadku. Problem jest tylko jeden. Jaka suma ubezpieczenia będzie wystarczająca?

Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni bardzo ważną rolę. Dzięki tej instytucji, odszkodowanie mogą otrzymać wybrani wierzyciele upadłych zakładów ubezpieczeń oraz osoby, które poniosły szkody na wskutek wypadku spowodowanego przez nieznanego lub nieubezpieczonego kierowcę. Ta druga sytuacja w praktyce jest znacznie częstsza.

Ubezpieczenie OC nie zawsze działa za granicą

Wyjeżdzając za granicę autem warto zwrócić uwagę czy w danym państwie polisa naszego samochodu będzie respektowana. Pomoże to uniknąć kosztownych problemów.

Najtańsze polisy komunikacyjne w 2016 roku

Ranking porównywarki Ubea.pl z czerwca 2016 r. to już osiemnaste takie badanie, które na podstawie tysięcy indywidualnych kalkulacji internautów, prezentuje najtańsze polisy OC dla kierowców oraz pakiety (OC + NNW, OC + AC, OC + AC + NNW). Czerwcowa analiza stanowi dobrą okazję do tego, aby podsumować wyniki rankingowe z drugiego kwartału oraz całej pierwszej połowy 2016 roku.

Czy polisa może ochronić przed gradem?

Z roku na rok, polska pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Świadczą o tym między innymi gwałtowne burze pojawiające się już w okresie wiosennym. Takim zjawiskom pogodowym może towarzyszyć grad, który jest groźny dla karoserii samochodu. Wielu kierowców dopiero po uszkodzeniach związanych z gradobiciem, przypomniało sobie o możliwości ubezpieczenia pojazdu. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane osobom posiadającym droższe auta.

Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za zastępczy samochód?

Wielu kierowców, których auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji czy wypadku drogowego nie ma innego wyjścia jak skorzystać z auta zastępczego. Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za jego wynajem?

Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

Przyczepy campingowe są coraz częściej widywane na polskich drogach. Co jednak gdy dojdzie do wypadku z udziałem takiego pojazdu? Czy przyczepa taka posiada ubezpieczenie?

Czy użytkownicy rowerów także zapłacą ubezpieczenie OC?

Od pewnego czasu, w mediach pojawiają się informacje o tym, że rowerzyści mogą zostać zmuszeni do wykupywania obowiązkowego OC. Taka koncepcja obecnie jest analizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Finansów. Ubezpieczenie OC rowerzysty działałoby podobnie, jak jego odpowiednik przeznaczony dla kierowców.

Czy warto zakupić samochodowe OC na spółkę z rodzicami?

Roczne składki dla kierowców posiadających swój pierwszy samochód, mogą osiągać naprawdę horrendalny poziom. Obowiązkowa ochrona dla osoby stawiającej pierwsze kroki „za kółkiem”, nierzadko kosztuje nawet 3000 zł - 4000 zł. Koszt polisy będzie wyższy dla kierowców mieszkających w dużym mieście. Na szczęście, istnieje możliwość legalnego obniżenia składki za OC. Mowa o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu razem ze starszym kierowcą.

Zielona Karta i polisa graniczna - kiedy będzie dodatkowym kosztem wakacji?

W wielu krajach Europy, sankcje za brak obowiązkowego OC są znacznie bardziej surowe niż kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Koszty dla nieubezpieczonego kierowcy z Polski drastycznie rosną, jeżeli spowoduje on wypadek poza granicami naszego kraju. Dlatego przed rozpoczęciem wakacyjnych wojaży, warto poznać kilka ważnych faktów na temat honorowania polskiej polisy OC za granicą, Zielonej Karty oraz ubezpieczenia granicznego.

Ubezpieczenie podróży w kraju

Podróż po kraju można ubezpieczyć, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zagranicznych wyjazdów. Na co zwrócić uwagę i jak kształtują się ceny takich polis ubezpieczeniowych?

Czy kierowca zapłaci odszkodowanie członkowi swojej rodziny?

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią członkowie jego rodziny, to czy musi zapłacić im odszkodowanie? Jak wygląda to z punktu widzenia przepisów prawa?

Kiedy można kupić OC na miesiąc?

Krótkoterminowe OC to rozwiązanie, które nie jest dostępne dla wszystkich kierowców. Obowiązujące przepisy przewidują tylko kilka sytuacji, w których właściciel pojazdu może kupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Takie polisy znajdują się w standardowej ofercie krajowych ubezpieczycieli. Nabywcy krótkoterminowego OC muszą jednak przygotować się na to, że kupowana polisa w przeliczeniu na rok będzie mniej opłacalna niż zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne.

Odszkodowanie wypłacone z OC biura rachunkowego

Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczania OC biura rachunkowego stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Do kolizji z obywatelem innego państwa, czasem dochodzi na terenie Polski. Warto wiedzieć, jakie są zasady likwidowania szkody w takiej sytuacji. Kierowca z Polski może liczyć na odszkodowanie nawet wtedy, gdy cudzoziemiec nie miał ważnej polisy OC.

Podatek Religi podniesie koszty polis komunikacyjnych?

Wiele wskazuje na to, że zostanie przywrócony tzw. podatek Religi. Takie rozwiązanie będzie skutkowało szybszym wzrostem składek w obowiązkowych polisach dla kierowców. Przez ostatni rok, podwyżka cen OC wyniosła aż kilkanaście procent.

Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Okazuje się, że nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy polisa AC a OC. Postanowiliśmy przedstawić Wam zatem najważniejsze cechy ubezpieczenia AC.

Firmy ubezpieczeniowe zobligowane do dokładnego informowania o polisie!

Nowa dyrektywa unijna IDD nakłada na towarzystwa ubezpieczeniowe nowe obowiązki. Zmianie ulegnie przede wszystkim zakres informacji, które będą musiały być podawane klientom przed podpisaniem umowy.

Opłacona polisa - jaki dowód?

Czy wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia opłaconej polisy ubezpieczeniowej? Czy wykonawca, który faktycznie zawarł umowę ubezpieczeniową, a nie posiada dokumentu potwierdzającego tą okoliczność powinien zostać wykluczony z postępowania?

Wysokość składki OC w zależności od miasta

Cena polisy OC jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zamieszkania jej nabywcy. Jak bardzo parametr ten wpływa na cenę ubezpieczenia?

Zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Rzecznik Finansowy stawia na bezpieczeństwo klientów na rynku ubezpieczeń. Niezbędna jest również edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Czego nie może zawierać umowa z ubezpieczycielem?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo często zamieszczają w swoim umowach zapisy, które nie mają pokrycia w prawie. Wiele z nich po prostu łamie obowiązujące w Polsce prawo. Na całe szczęście klient takiej firmy nie jest bezbronny a prawo stoi po jego stronie. Czasem wymaga to jednak zasięgnięcia porady od adwokata.

REKLAMA