REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jeden spadkodawca, ale dwie odmienne decyzje sądu. RPO składa skargę nadzwyczajną

W odstępie kilkunastu lat ten sam sąd wydał dwa prawomocne postanowienia o nabyciu spadku po tej samej osobie. Odmiennie uregulował jednak kwestie dziedziczenia. Pierwsze postanowienie stwierdziło nabycie spadku w całości przez żonę spadkodawcy na podstawie testamentu, drugie zaś – nabycie spadku z mocy ustawy przez syna, córkę i żonę zmarłego. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Co się zmieni w prawie spadkowym? Oto najważniejsze przepisy

Z dniem 15 listopada 2023 roku wchodzą w życie istotne zmiany w prawie spadkowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty tych zmian, aby pomóc zrozumieć, jakie nowe przepisy będą obowiązywały.

Czy inżynier elektronik może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w rozliczeniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że inżynier elektronik może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w swoim rozliczeniu podatkowym, która podlega ochronie prawem autorskim.

Czy nadpłata w umowie leasingu samochodu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię w wyniku rozliczenia umowy leasingu, po szkodzie całkowitej samochodu, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy odstąpienie od umowy IKZE wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od wpłaconych środków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnicy, którzy odstąpili od umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), nie powinni być obciążani podatkiem dochodowym od wpłaconych środków. Organ odwołał się do ustawy o prawach konsumenta, która stanowi, że odstąpienie od umowy na odległość powoduje, że umowa ta jest uznawana za niezawartą.

Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Czy powierzenie środków pieniężnych na przechowanie podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku przekazania środków pieniężnych na przechowanie, nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie osoby przekazującej środki.

REKLAMA

Czy odnawialna pożyczka pieniężna jest zwolniona od opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że odnawialna pożyczka pieniężna udzielona pożyczkobiorcy, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy transakcje związane z kupnem pojazdów samochodowych w celu recyklingu podlegają opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC z tytułu umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania PCC.

Czy można uniknąć podatku od darowizny w gotówce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymanie od siostry darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata na konto bankowe nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy ulga mieszkaniowa zachowuje swoją ważność po zamianie mieszkań?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ulga mieszkaniowa nie traci swojej ważności w przypadku zamiany mieszkań, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia to jedna z instytucji prawa spadkowego. Polega ona na wyłączeniu od dziedziczenia określonych osób, które działały na szkodę spadkodawcy i spadkobierców. Kiedy można zostać uznanym za niegodnego dziedziczenia?

Niedochowanie terminu na zgłoszenie nabycia spadku. Wielu podatników nie zapłaci podatku!

W przypadku stwierdzenia niedochowania przez stronę terminu do spełnienia zobowiązań administracyjnych, w tym podatkowych, w okresie obowiązywania w Polsce stanu epidemii, organy miały obowiązek informowania o uchybieniu i wyznaczania stronie dodatkowych 30 dni na złożenie wniosku o przywrócenie terminu – potwierdził w wyroku z 2 sierpnia 2023 r. WSA w Gorzowie Wlkp.

Czy przychody ze sprzedaży kostiumów kąpielowych w spadku podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że kurator spadku, odpowiedzialny za sprzedaż rzeczy wchodzących w skład spadku, nie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z tytułu dokonanej sprzedaży.

Postępowanie wymiarowe w zakresie spadku. Co z terminem zapłaty podatku?

Postępowanie wymiarowe w zakresie spadku jest często inicjowane przez urzędy skarbowe, gdy spadkobiercy zapominają o złożeniu zeznania podatkowego po śmierci spadkodawcy. Problem ten ujawnia się zwykle przy próbie sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Niestety, urzędy nie zawsze działają zgodnie z prawem, błędnie określając termin zapłaty podatku.

Czy złożenie jednego formularza SD-Z2 dla trzech przelewów darowizny zwalnia od podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.

Czy należy dokonać korekty VAT za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, czy w momencie zwrotu zaliczki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.

Czy gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur inwestycyjnych związanych z budową sieci kanalizacji?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sieci sanitarnej i wodociągowej, ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych. 

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

Czy sprzedaż kruszców po 6 miesiącach jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowana sprzedaż złota i srebra nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na brak związku z działalnością gospodarczą i okres przetrzymania tych aktywów przekraczający pół roku.

Czy sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Czy sprzedaż nieruchomości na Białorusi przez osobę zamieszkałą na terenie RP podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.

Czy nabycie spadku po pradziadku podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że nabycie spadku po pradziadku i otrzymanie środków pieniężnych po zakończonej sprawie o zniesienie współwłasności nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn. 

Czy otrzymane dofinansowanie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeśli odnawialna pożyczka będzie zwolniona z opodatkowania VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC i na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek podatkowy w PCC.

Czy osoba nagrywająca podcasty i zarabiająca na reklamach podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskiwane przez podatnika pochodzące z wyświetlania reklam podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej podlega PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż działki podlega opodatkowaniu PCC, jeśli jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Czy nabycie nieruchomości w celu inwestycji magazynowo-produkcyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to transakcja obejmująca sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Czy sprzedaż zagranicznej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.

Czy usługi zleceniobiorców to usługi dla bezpośredniej korzyści turysty na gruncie podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nabywane od zleceniobiorców przez polską przedsiębiorczynię, która organizuje wyjazdy turystyczne, mogą być zaklasyfikowane jako usługi dla bezpośredniej korzyści turysty.

Czy sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku po ojcu, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie w drodze spadku.

Czy zwrot kosztów przejazdów dla zleceniobiorców MOPS-u kwalifikuje się do zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.

Czy nabywając nieruchomość zwolnienie z PCC dotyczy obu małżonków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie spełnia warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, ponieważ jej mąż wcześniej posiadał inną nieruchomość, co jest przeszkodą do skorzystania z przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienia podatkowego.

Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

Czy odpłatna cesja praw z ubezpieczenia podlega PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpłatna cesja praw z umowy ubezpieczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile spełnia kryteria umowy sprzedaży, zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

Czy umowa powiernictwa podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie środków pieniężnych na podstawie umowy powiernictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego. 

Czy zmiana umowy dożywocia, poprzez wykreślenie prawa z nieruchomości i wpisanie do działu III księgi wieczystej nieruchomości, jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana umowy dożywocia nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ponieważ zobowiązanie do dokonywania na rzecz dożywotnika zawartych w umowie świadczeń nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy prowizja pobierana przez radę rodziców jest kosztem uzyskania przychodu dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na prowizje w ramach umów prowizyjnych z radą rodziców mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są definitywne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i mają związek przyczynowo - skutkowy z osiąganiem przychodów.

Czy zmiana umowy o dożywocie powoduje obowiązek zapłaty PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zmiana umowy dożywocia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla podatnika.

Czy spadkobierca może rozliczyć stratę z działalności gospodarczej zmarłego podatnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo odliczyć pozostałą stratę zmarłego podatnika.

Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?

Darowizny od byłych rodziców zastępczych mogą budzić wiele wątpliwości w kontekście obowiązków podatkowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz omówimy kluczowe kwestie związane z opodatkowaniem takich darowizn.

REKLAMA