REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany klimatu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu? Jak właściwie powinno się mówić?

Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu? Jak powinno się mówić? Czy to w ogóle jest jakaś różnica? Owszem i poniżej ją objaśniamy. 

Zmiany klimatu - jakie są fakty. Czy optymizm nas oślepia? Gaje oliwne w Polsce?

Badania naukowe sugerują, że ludzka tendencja do optymizmu może czasem przysłonić nam powagę sytuacji związanej ze zmianami klimatu. Pozytywne podejście do życia może skłaniać nas do ignorowania lub minimalizowania zagrożeń środowiskowych, co prowadzi do zaniedbywania działań na rzecz ich powstrzymania.

Transformacja ekologiczna w polskim budownictwie na początku drogi

Transformacja ekologiczna w budownictwie jest niezbędna. Nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.

Susza w Rumunii doprowadziła do ogromnych zniszczeń upraw

Nasilająca się w Rumunii susza doprowadziła do zniszczeń na terenach rolnych o wielkości blisko 430 tys. hektarów. Największy obszar poszkodowany przez niedobory wody zajmują uprawy zbóż - wynika z raportu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Bukareszcie.

REKLAMA

Największa od 500 lat susza uderza w produkcję żywności

Susza mocno doskwiera Europie. Prawie połowa jej terytorium jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek

20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.

Zrównoważony rozwój miast a zmiany w biurowcach

Zrównoważony rozwój miast jest koncepcją, która ma ograniczyć zmiany klimatyczne. Rynek biurowy również powinien wpisać się w tą koncepcję.

Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do zatrzymania zmian klimatycznych

Ekologia wkracza szybkim krokiem do mieszkaniówki. Wymusza ją z jednej strony polityka klimatyczna, a z drugiej rosnąca świadomość nabywców mieszkań. Liczy się dla nich już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum miasta. Na znaczeniu zyskały obecnie eko-osiedla, wyróżniające się dbałością o środowisko, spójną koncepcją architektoniczną, zielonymi przestrzeniami oraz infrastrukturą sprzyjającą zarówno naturze, jak i człowiekowi.

REKLAMA

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Ślad wodny

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Data 22 kwietnia od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety

22 marca to Światowy Dzień Wody

22 marca to Światowy Dzień Wody. Zmiany klimatu i ryzyko suszy w wielu rejonach świata, zmieniły postrzeganie problemu dostępności do słodkiej wody. Jeszcze niedawno zasobu wydawało się nieograniczonego.

Jak wprowadzić przepisy zatrzymujące zmiany klimatu?

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy angażując uznanych ekspertów Fundacji Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych przygotował zbiór wytycznych, których uwzględnienie w toku strategicznego planowania oraz prac legislacyjnych może przyczynić się do zrealizowania przez Polskę wybranych założeń unijnej polityki klimatycznej.

Czy jesteśmy gotowi na zakaz sprzedaży samochodów spalinowych?

Po 2035 roku z europejskich dróg mają zniknąć wszystkie samochody spalinowe. Czy jesteśmy gotowi na zakaz sprzedaży samochodów spalinowych?

Budownictwo a zmiany klimatu i zrównoważony rozwój

Budownictwo a zmiany klimatu i zrównoważony rozwój. W obliczu boomu infrastrukturalnego, który według przewidywań, ma napędzać globalny wzrost gospodarczy przez najbliższą dekadę, branża budowlana będzie zmagać się z rosnącą presją związaną ze zmianami klimatu oraz dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych – wynika z raportu opublikowanego przez Marsh i Guy Carpenter, światowych liderów w obszarze usług profesjonalnych w zakresie ryzyka, strategii i zarządzania zasobami ludzkimi, którzy należą do Grupy Marsh McLennan.

Miasta a zmiany klimatu - projekt ustawy

Projekt ustawy, która ma zwiększyć odporność miast na zamiany klimatu i poprawić jakość życia mieszkańców, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Co zawiera?

Ludwika Klejnowska, PAH: Nawet 660 tys. osób rocznie będzie szukało schronienia w Europie [PODCAST]

Jeśli uważamy, że migracje klimatyczne nas nie dotyczą, to jesteśmy w błędzie. Ponieważ kryzys klimatyczny jest niestety już obecny, już się dzieje – mówi Ludwika Klejnowska, PAH. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Konkurs „Szkoła z klimatem”

Ruszył konkurs na szkolne plany przygotowania do zmian klimatu. Można uzyskać 100 tys. zł na zwycięski projekt.

Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie?

Zmiany klimatu determinują nasze zdrowie. Jakie są główne zagrożenia klimatyczne w Europie? Jakie skutki zdrowotne niosą za sobą zmiany klimatu? O wpływie zmian klimatu i towarzyszącym im zjawiskom na zdrowie opowiada Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska IOŚ-PIB.

REKLAMA