| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Doradcy podatkowi > Uprawnienia doradcy podatkowego

Uprawnienia doradcy podatkowego

Około 9000 osób wykonuje w Polsce zawód doradcy podatkowego, zawód ten jest stosunkowo młody, ponieważ został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Obecnie zawód ten znajduje się obok innych zawodów zajmujących się finansami w II transzy deregulacyjnej. W związku z tym, niektóre czynności wykonywane  przez doradców podatkowych mogą stać się dostępne dla wszystkich.  

Jednak do momentu wejścia w życie zmian, nad którymi póki toczą się prace w komisji nadzwyczajnej do spraw ograniczenia biurokracji, do kompetencji doradców należy:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni oraz biegli rewidenci,
  2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci oraz

przedsiębiorcy wykonujący usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

  1.  sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  2. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni.

Uprawnienia wymienione w ostatnim, czwartym punkcie jako jedyne nie zostały ujęte w projekcie deregulacyjnym, pozostałe czynności zostaną w pełni zderegulowane.

Przepisy przewidują wykonywanie powyższych czynności przez enumeratywnie wymienione osoby, a ich katalog jest zamknięty. Świadczenie tych usług przez osoby nieuprawnione zagrożone jest grzywną w wysokości do 50 tysięcy złotych. Klienci korzystający z usług osób nie wpisanych na listę doradców podatkowych, muszą się liczyć, że kosztów świadczonych usług nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Osoby działające w szarej strefie nie zobowiązane zasadami etyki zawodowej, w szczególności nie obowiązuje je zasada dochowania w tajemnicy informacji dotyczących spraw klientów, ani nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej OC. Korzystanie, więc z usług takich osób jest ryzykowne dla ich potencjalnych klientów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »