REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2005 nr 31 poz. 443

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tadżykistanu o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,

podpisana w Warszawie dnia 27 maja 2003 r.

Tekst pierwotny

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Tadżykistanu, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”,

kierując się Aktem Końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podpisanym dnia 1 sierpnia 1975 r. w Helsinkach, oraz innymi dokumentami tej Konferencji, w tym uzgodnień osiągniętych w czasie Krakowskiego Sympozjum na temat Dziedzictwa Kulturowego Państw uczestniczących w Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie; ratyfikowaną przez oba kraje Konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury,

pragnąc rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni pomiędzy obydwoma krajami, oparte na wzajemnej pomocy, suwerennej równości i nieingerowaniu w sprawy wewnętrzne,

przekonane, że dialog pomiędzy krajami położonymi w zróżnicowanych geograficznie, etnicznie i kulturowo regionach będzie ważnym instrumentem pogłębiania wiedzy na temat różnorodności kulturowej i językowej obu krajów,

pragnąc popierać i rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i sportu oraz w zakresie problematyki związanej z młodzieżą i środkami masowego przekazu,

przekonane, że szerokie kontakty międzyludzkie będą służyły lepszemu wzajemnemu zrozumieniu pomiędzy społeczeństwami obu krajów,

zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w obu krajach,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

Umawiające się Strony będą popierały współpracę i wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury i sztuki, środków masowego przekazu, edukacji i sportu oraz w zakresie problematyki związanej z młodzieżą.

Artykuł 2

Umawiające się Strony będą przywiązywały szczególną wagę do budowania i rozwijania współpracy kulturalnej i naukowej na zasadach poszanowania jednostki, wolności sumienia i wyznania, uznania wagi duchowych i kulturowych wartości, otwartości i tolerancji oraz poszanowania i przestrzegania prawa obu krajów.

Artykuł 3

Umawiające się Strony będą popierały inicjatywy sprzyjające wszechstronnej współpracy, podejmowane przez instytucje państwowe, społeczne i prywatne, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne na rzecz tworzenia wspólnych polsko-tadżyckich organizacji i przedsięwzięć służących osiągnięciu celów niniejszej umowy i wzajemnemu zbliżaniu społeczeństw obu krajów.

Artykuł 4

Umawiające się Strony będą podejmowały wysiłki w celu popularyzacji dziedzictwa kulturowego i współczesnych osiągnięć kulturalnych kraju drugiej Umawiającej się Strony. W tym celu będą wspierały, na zasadzie wzajemnego zainteresowania i obopólnych korzyści, działania służące propagowaniu twórczości artystycznej drugiego kraju przez:

– nawiązywanie kontaktów między zainteresowanymi instytucjami i ekspertami w dziedzinie kultury i sztuki, wymianę wizyt artystów, grup artystycznych i delegacji stowarzyszeń twórczych, a także wymianę informacji i materiałów dotyczących kultury,

– wzajemne organizowanie przedsięwzięć kulturalnych, takich jak wystawy plastyczne, imprezy muzyczne i teatralne,

– współpracę między archiwami państwowymi, muzeami i bibliotekami,

– współpracę na rzecz zachowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury, w tym współpracę między instytucjami zajmującymi się konserwacją zabytków historii i sztuki,

– tłumaczenie, publikację oraz wymianę dzieł literackich,

– organizację przeglądów filmowych i uroczystych premier, wymianę filmów, delegacji i specjalistów, realizację wspólnych filmów i świadczenie usług filmowych, współpracę archiwów filmowych.

Artykuł 5

Umawiające się Strony będą podejmowały wysiłki na rzecz ochrony integralności narodowego dziedzictwa kulturowego krajów obydwu Umawiających się Stron. Będą współpracowały w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, a także zgodnie z podpisanymi przez obie Umawiające się Strony odnośnymi konwencjami międzynarodowymi.

Artykuł 6

Każda z Umawiających się Stron uzna prawa autorskie i prawa pokrewne przysługujące osobom fizycznym i prawnym drugiej Umawiającej się Strony na własnym terytorium, jak też wynikające z działań wykonywanych w związku z niniejszą umową, oraz zagwarantuje ochronę tych praw w wypadku, gdyby nie były one chronione przez umowy o charakterze międzynarodowym.

Artykuł 7

Umawiające się Strony będą wspierały upowszechnianie wiedzy o języku, literaturze, historii i geografii polskiej w Republice Tadżykistanu oraz wiedzy o języku, literaturze, historii i geografii tadżyckiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł 8

Umawiające się Strony będą wszechstronnie popierały współpracę między uczonymi, placówkami badawczymi, akademiami nauk oraz innymi organizacjami naukowymi obu krajów. Obie Umawiające się Strony będą dążyły do zapewnienia niezbędnych warunków współpracy naukowej, m.in. przez:

– wymianę pracowników naukowych,

– prowadzenie wspólnych badań,

– tworzenie wspólnych placówek naukowych,

– wymianę informacji, publikacji i dokumentacji naukowej,

– udostępnianie zasobów archiwalnych, zbiorów bibliotecznych i innych materiałów źródłowych, publikację wyników badań,

– organizowanie wspólnych imprez naukowych (kongresów, konferencji, sympozjów, ekspedycji naukowych itp.),

– inne konkretne formy współpracy przewidziane w porozumieniach międzyresortowych.

Artykuł 9

Umawiające się Strony będą popierały wymianę studentów, doktorantów i stażystów na różne okresy i formy kształcenia, określane w zawartych przez Umawiające się Strony okresowych programach wykonawczych.

Artykuł 10

Umawiające się Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie radiofonii, telewizji i kinematografii zgodnie z porozumieniami, jakie zostaną zawarte w tym zakresie między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł 11

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie: dostępu do archiwów dla celów naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i mikrofilmów w oparciu o bezpośrednie porozumienia między centralnymi zarządami archiwów państwowych.

Artykuł 12

Umawiające się Strony będą popierały współpracę między organizacjami młodzieżowymi, w szczególności poprzez wymianę delegacji.

Artykuł 13

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

Artykuł 14

Umawiające się Strony będą popierały rozwój współpracy i wymianę osobową między organizacjami dziennikarskimi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Tadżykistanu oraz redakcjami i agencjami prasowymi obu krajów.

Artykuł 15

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinach należących do kompetencji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Artykuł 16

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych prowadzoną w oparciu o zawarte odrębne porozumienia.

Artykuł 17

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą opracowywały okresowe programy wykonawcze określające warunki organizacyjne i finansowe realizacji wymiany.

Artykuł 18

Problemy wynikające z realizacji niniejszej umowy będą rozstrzygane drogą dyplomatyczną.

Artykuł 19

Postanowienia niniejszej umowy mogą być zmienione przez Umawiające się Strony w drodze wymiany not.

Artykuł 20

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron i wejdzie w życie z datą otrzymania noty późniejszej, potwierdzającej spełnienie niezbędnych wewnętrznych wymogów prawnych.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, przy czym ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji przynajmniej na sześć miesięcy przed upływem kolejnego okresu obowiązywania.

W przypadku wypowiedzenia niniejszej umowy wszelkie trwające programy i projekty będą obowiązywały do czasu ich zakończenia.

SPORZĄDZONO w Warszawie dnia 27 maja 2003 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, tadżyckim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku powstania rozbieżności w interpretacji niniejszej umowy tekst w języku rosyjskim będzie uważany za rozstrzygający.

 

Z upoważnienia Rządu
Rzeczypospolitej Polskiej

Z upoważnienia Rządu
Republiki Tadżykistanu

infoRgrafika

infoRgrafika

Wersja obcojęzyczna

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2005-06-03
  • Data wejścia w życie: 2004-02-27
  • Data obowiązywania: 2004-02-27
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA