REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2007 nr 56 poz. 633

POROZUMIENIE WYKONAWCZE

między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii w sprawie realizacji „Programu Stypendialnego” dla studentów mongolskich podejmujących i odbywających studia w polskich uczelniach,

podpisane w Warszawie dnia 18 lipca 2007 r.

Tekst pierwotny

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, zwani dalej „Umawiającymi się Stronami”,

– realizując postanowienia artykułu 5 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r.,

– biorąc pod uwagę postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisanej w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.,

– popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł 1

1. W ramach ustanowionego przez stronę mongolską „Programu Stypendialnego” Strona polska przyjmie i skieruje na studia w polskich uczelniach corocznie do 10 obywateli Mongolii legitymujących się zalegalizowanym lub opatrzonym apostille świadectwem dojrzałości (maturalnym), uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach każdego typu w państwie, w którego systemie działa instytucja wydająca świadectwo, albo zalegalizowanym lub opatrzonym apostille dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym w Mongolii lub innym państwie.

2. Osoby, o których mowa w ustępie 1, będą przyjmowane na studia licencjackie lub inżynierskie (bachelor), na jednolite lub uzupełniające studia magisterskie albo na studia doktoranckie oraz na kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w języku polskim w uczelniach publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

3. Osoby, o których mowa w ustępie 1, będą odbywały studia prowadzone w języku polskim lub językach obcych na zasadach odpłatności.

Artykuł 2

1. Strona mongolska będzie przekazywać dokumenty osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, w szczególności wniosek o przyjęcie na studia wraz z kserokopią dokumentu tożsamości i świadectwa dojrzałości lub dyplomu uzyskanego w Mongolii lub innym państwie uprawniającego do podjęcia studiów, do polskiego Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej za pośrednictwem Ambasady Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 marca każdego roku, poprzedzającego rok akademicki, w którym rozpoczną one studia.

2. Warunkiem przyjęcia osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, na niektóre kierunki studiów, wymagające szczególnych predyspozycji będzie zdanie egzaminów potwierdzających ich predyspozycje do podjęcia tych studiów.

3. Wnioski Strony mongolskiej będą rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego dotyczącymi kształcenia cudzoziemców w Polsce.

4. Strona polska informuje o wynikach przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Mongolii i Ambasadę Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej, a także polskiego Ministra Finansów i polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

Artykuł 3

Osoby, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowane na studia w Polsce:

1) zobowiązane są uzyskać wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokument uprawniający do pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej;

2) założą konto w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poinformują polskiego Ministra Finansów o numerze tego konta;

3) wykupią polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków albo przystąpią do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia;

4) poinformują polskiego Ministra Finansów i Ambasadę Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej o wysokości opłat za studia oraz numerze rachunku bankowego uczelni, na który wpłacone zostaną te opłaty;

5) zawrą, zgodnie z przepisami prawa mongolskiego, umowę z Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, w której zobowiążą się do efektywnego świadczenia pracy na rzecz mongolskiej instytucji publicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata po ukończeniu studiów w Polsce.

Artykuł 4

1. Polski Minister Finansów, w porozumieniu z polskim Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz na podstawie informacji Ambasady Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej, zleca polskiemu Bankowi Gospodarstwa Krajowego dokonanie płatności z „Programu Stypendialnego”:

1) na rachunek uczelni, w której osoby zakwalifikowane odbywają studia – w wysokości opłaty ustalonej przez władze uczelni dla danego kierunku studiów, nie niższej jednak niż równowartość 2 000 euro za rok akademicki;

2) na konto osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowanych na studia w Polsce – w PLN w wysokości stanowiącej równowartość 300 USD miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania (stypendium socjalne) oraz w wysokości stanowiącej równowartość 100 USD miesięcznie na pokrycie opłat za zakwaterowanie, przez okres 10 miesięcy w ciągu roku akademickiego. Do przeliczeń USD/PLN będzie miał zastosowanie kurs kupna Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania środków;

3) na konto osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowanych na studia w Polsce z tytułu zwrotu kosztów podróży z Mongolii do Rzeczypospolitej Polskiej i z powrotem, raz w ciągu roku akademickiego, w wysokości zgodnej z ceną biletu, a także z tytułu zakupu polisy ubezpieczeniowej lub przystąpienia do ubezpieczenia, o których mowa w artykule 3 punkt 3, w wysokości zgodnej z poniesionymi i udokumentowanymi kosztami. Jeżeli wydatki te zostały poniesione w USD lub walucie mongolskiej MNT, do przeliczeń USD/PLN stosuje się kurs kupna Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania środków, a do przeliczeń MNT/PLN średni kurs publikowany przez Narodowy Bank Polski dla tej waluty z dnia wypłaty.

2. Polski Minister Finansów przekazuje corocznie w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego Umawiającym się Stronom i Ambasadzie Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiemu Ministrowi Spraw Zagranicznych i mongolskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych informacje o łącznej wysokości środków finansowych wypłaconych z „Programu Stypendialnego” na cele określone w ustępie 1 i 3.

3. Wszelkie koszty i opłaty bankowe związane z otwarciem, prowadzeniem i zamknięciem rachunku otwartego „Program Stypendialny” w polskim Banku Gospodarstwa Krajowego są pokrywane ze środków przekazywanych na „Program Stypendialny”.

4. Strona mongolska zobowiązuje się do wpłacania na rachunek otwarty w polskim Banku Gospodarstwa Krajowego, pod nazwą „Program Stypendialny”, środków finansowych w wysokości umożliwiającej niezakłócone pokrywanie wydatków, o których mowa w ustępie 1.

Artykuł 5

1. Świadectwa dojrzałości (maturalne) i dyplomy ukończenia studiów uzyskane w Mongolii lub innym państwie przez osoby, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, będą uznawane zgodnie z przepisami prawa polskiego.

2. Strona mongolska zapewnia, że dyplomy ukończenia studiów uzyskane przez obywateli Mongolii, którzy ukończyli w Polsce studia w ramach „Programu Stypendialnego”, będą uznawane za równoważne z odpowiednimi dokumentami ukończenia studiów wyższych wydawanymi w Mongolii.

Artykuł 6

1. W sprawach dotyczących podejmowania i odbywania przez obywateli Mongolii studiów w polskich uczelniach na podstawie niniejszego Porozumienia wykonawczego, a nieuregulowanych postanowieniami tego Porozumienia, stosuje się przepisy prawa polskiego.

2. Spory dotyczące interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia wykonawczego będą rozstrzygane w drodze negocjacji między Umawiającymi się Stronami.

Artykuł 7

Postanowień niniejszego Porozumienia wykonawczego nie stosuje się do obywateli Mongolii, którzy w dniu wejścia w życie tego Porozumienia odbywają studia w polskich uczelniach lub podejmą studia w Polsce zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisaną w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.

Artykuł 8

Niniejsze Porozumienie wykonawcze wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu wypłacenia z „Programu Stypendialnego” środków finansowych w łącznej wysokości 2 000 000,00 USD na cele określone w artykule 4 ustęp 1 i 3, nie dłużej jednak niż przez okres 10 lat.

Niniejsze Porozumienie wykonawcze zostało podpisane w Warszawie dnia 18 lipca 2007 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

 

Z upoważnienia
Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego
Rzeczypospolitej Polskiej

Z upoważnienia
Ministerstwa Edukacji,
Kultury i Nauki
Mongolii

infoRgrafika

 

infoRgrafika

 

 

wersja rosyjska

wersja angielska

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2007-09-03
  • Data wejścia w życie: 2007-07-18
  • Data obowiązywania: 2007-07-18
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA