REKLAMA
Monitor Polski - rok 2025 poz. 380
UCHWAŁA NR 158/2025
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 16 kwietnia 2025 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 21 w Warszawie, właściwej dla dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów utworzonych za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
Na podstawie art. 78 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2025 r. poz. 365) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1.
§ 2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S. Marciniak
Załącznik do uchwały nr 158/2025 Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 16 kwietnia 2025 r. (M.P. poz. 380)
ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 21 W WARSZAWIE, WŁAŚCIWEJ DLA DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE M.ST. WARSZAWY, WYNIKÓW GŁOSOWANIA I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW UTWORZONYCH ZA GRANICĄ W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 18 MAJA 2025 R.
1. Wyniki głosowania i protokoły głosowania w obwodzie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obwodach głosowania utworzonych za granicą są przekazywane Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 21 w Warszawie, właściwej dla dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, zwanej dalej „Okręgową Komisją Wyborczą”.
2. Obwodowe komisje wyborcze utworzone za granicą w miarę możliwości powinny korzystać ze wspomagania informatycznego na zasadach określonych w uchwale nr 55/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2025 r. w sprawie warunków oraz sposobu pomocniczego wykorzystania techniki elektronicznej w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
3. W celu zapewnienia obsługi informatycznej obwodowej komisji wyborczej konsul otrzyma oprogramowanie zatwierdzone do użytku przez Państwową Komisję Wyborczą oraz loginy i hasła dla osób wskazanych przez niego do wykonywania zadań operatora informatycznej obsługi komisji.
4. Obwodowe komisje wyborcze korzystające ze wspomagania informatycznego sporządzają protokół głosowania w obwodzie, a następnie dane z protokołu przesyłają do Okręgowej Komisji Wyborczej, wykorzystując dostarczone oprogramowanie. Transmisji danych dokonuje się za pośrednictwem publicznej sieci przesyłania danych.
5. Komisje obwodowe niekorzystające ze wspomagania informatycznego sporządzają protokół wyników głosowania w obwodzie ręcznie, według wzoru określonego uchwałą nr 53/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2025 r. w sprawie wzorów protokołów głosowania i protokołu o wynikach głosowania stosowanych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
6. Protokół głosowania sporządzony zgodnie z pkt 4 albo 5, podpisany i opieczętowany, wraz z ewentualnymi uwagami mężów zaufania i członków obwodowej komisji wyborczej oraz wyjaśnieniami komisji, obwodowa komisja wyborcza niezwłocznie przekazuje elektronicznie w formie skanu bądź, w przypadku braku takiej możliwości - faksem do Okręgowej Komisji Wyborczej, za pośrednictwem konsula.
7. W razie braku możliwości przekazania protokołu głosowania w obwodzie w sposób wskazany w pkt 6, obwodowa komisja wyborcza przekazuje konsulowi telefonicznie treść protokołu głosowania wraz z ewentualnymi uwagami mężów zaufania i członków obwodowej komisji wyborczej oraz wyjaśnieniami komisji. Przekazane dane z protokołu głosowania w obwodzie konsul zapisuje na formularzu protokołu głosowania w obwodzie, wykreślając wyraz „protokół” i wpisując wyrazy „informacja o wynikach”. Sporządzone w ten sposób zapisy wyników głosowania w obwodzie głosowania konsul opatruje pieczątką imienną i podpisem. Uwagi mężów zaufania i członków obwodowej komisji wyborczej oraz wyjaśnienia komisji konsul zapisuje w formie odrębnego dokumentu i opatruje go pieczątką imienną i podpisem. Na dokumentach konsul odnotowuje imię, nazwisko oraz funkcję osoby przekazującej mu informację z obwodu głosowania.
8. Dane z protokołu sporządzonego w sposób, o którym mowa w pkt 5, lub z informacji o wynikach, o której mowa w pkt 7, przed ich przekazaniem do Okręgowej Komisji Wyborczej, są wprowadzane do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej wskazanej w pkt 2. Wydruk formularza protokołu z danymi wprowadzonymi do systemu teleinformatycznego konsul podpisuje, opatruje imienną pieczęcią, a jego skan przekazuje do Okręgowej Komisji Wyborczej ze skanami otrzymanymi z obwodowej komisji wyborczej albo z informacją o wynikach głosowania w obwodzie.
9. W razie przedłużającego się oczekiwania na dane z obwodu głosowania konsul podejmuje stosowane działania w celu ich uzyskania.
10. W razie nieuzyskania danych z obwodu głosowania w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania w obwodzie głosowania konsul niezwłocznie informuje Okręgową Komisję Wyborczą oraz ministra właściwego do spraw zagranicznych o numerach i siedzibach obwodów głosowania, z których nie uzyskano wyników, oraz o przyczynach ich nieuzyskania.
11. Okręgowa Komisja Wyborcza - po porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych - może powołać konsula albo pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych na pełnomocnika, o którym mowa w art. 173 Kodeksu wyborczego.
12. Jeden egzemplarz podpisanego i opieczętowanego protokołu głosowania w obwodzie wraz z ewentualnymi załączonymi do niego uwagami mężów zaufania i członków komisji oraz wyjaśnieniami komisji w sprawie tych uwag, a także ze stroną zawierającą kod QR obwodowa komisja wyborcza umieszcza w kopercie, zakleja ją i pieczętuje na złączeniu oraz opisuje odpowiednio:
„Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Okręgowa Komisja Wyborcza Nr 21 w Warszawie
Obwód głosowania nr .............
Adres siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej
.........................................................................”
(siedziba)
13. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje właściwemu konsulowi:
1) kopertę z protokołem głosowania w obwodzie (jeśli nie został on przekazany bezpośrednio po zakończeniu głosowania);
2) protokoły posiedzeń i uchwały podjęte przez obwodową komisję wyborczą (jeżeli zostały podjęte);
3) drugi egzemplarz protokołu głosowania w obwodzie, spis wyborców wraz z dołączonymi do niego zaświadczeniami o prawie do głosowania, pakiety z kartami do głosowania i pozostałe dokumenty oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej.
14. Otrzymane koperty z protokołami głosowania w obwodzie, protokoły posiedzeń oraz uchwały podjęte przez obwodową komisję wyborczą konsul przekazuje najbliższą pocztą dyplomatyczną ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, który niezwłocznie przekazuje je Okręgowej Komisji Wyborczej. Jeżeli koperty z protokołami głosowania w obwodzie nie zostaną przekazane Komisji do czasu jej rozwiązania, minister właściwy do spraw zagranicznych przekazuje je dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.
15. Drugie egzemplarze protokołów głosowania w obwodzie wraz z pozostałymi dokumentami i pieczęcią obwodowej komisji wyborczej konsul przechowuje jako depozyt do czasu uzyskania od:
1) ministra właściwego do spraw zagranicznych informacji dotyczącej sposobu postępowania z przechowywanymi dokumentami;
2) dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie informacji dotyczącej sposobu postępowania z pieczęcią.
16. Uchwałę stosuje się także w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania.
- Data ogłoszenia: 2025-05-02
- Data wejścia w życie: 2025-04-16
- Data obowiązywania: 2025-04-16
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA