REKLAMA
Monitor Polski - rok 2025 poz. 381
UCHWAŁA NR 159/2025
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 16 kwietnia 2025 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 21 w Warszawie, właściwej dla dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów utworzonych na polskich statkach morskich w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
Na podstawie art. 78 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2025 r. poz. 365) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1.
§ 2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S. Marciniak
Załącznik do uchwały nr 159/2025 Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 16 kwietnia 2025 r. (M.P. poz. 381)
ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR 21 W WARSZAWIE, WŁAŚCIWEJ DLA DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE M.ST. WARSZAWY WYNIKÓW GŁOSOWANIA I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW UTWORZONYCH NA POLSKICH STATKACH MORSKICH W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 18 MAJA 2025 R.
1. Wyniki głosowania i protokoły głosowania w obwodzie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich są przekazywane Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 21 w Warszawie, właściwej dla dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, zwanej dalej „Okręgową Komisją Wyborczą”.
2. Obwodowe komisje wyborcze utworzone na polskich statkach morskich w miarę możliwości powinny korzystać ze wspomagania informatycznego na zasadach określonych w uchwale nr 55/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2025 r. w sprawie warunków oraz sposobu pomocniczego wykorzystania techniki elektronicznej w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
3. W przypadku korzystania ze wspomagania informatycznego obwodowa komisja wyborcza otrzyma oprogramowanie zatwierdzone do użytku przez Państwową Komisję Wyborczą oraz login i hasło umożliwiające korzystanie z tego oprogramowania, przekazane kapitanowi statku przez dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie za pośrednictwem pełnomocnika Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie.
4. Obwodowe komisje wyborcze korzystające ze wspomagania informatycznego sporządzają protokół głosowania w obwodzie, a następnie dane z protokołu przesyłają do Okręgowej Komisji Wyborczej, wykorzystując dostarczone oprogramowanie. Transmisji danych dokonuje się za pośrednictwem publicznej sieci przesyłania danych.
5. Komisje obwodowe niekorzystające ze wspomagania informatycznego sporządzają protokół głosowania w obwodzie ręcznie, według wzoru określonego uchwałą nr 53/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2025 r. w sprawie wzorów protokołów głosowania i protokołu o wynikach głosowania stosowanych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
6. Jeden egzemplarz podpisanego i opieczętowanego protokołu głosowania w obwodzie wraz z ewentualnymi załączonymi do niego uwagami mężów zaufania i członków komisji oraz wyjaśnieniami komisji w sprawie tych uwag obwodowa komisja wyborcza umieszcza w odrębnej kopercie, zakleja ją i pieczętuje na złączeniu oraz opisuje odpowiednio:
„Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Okręgowa Komisja Wyborcza Nr 21 w Warszawie
Obwód głosowania nr ...................
Adres siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej
............................................................................”
(siedziba)
7. Koperta z protokołem głosowania w obwodzie, drugi egzemplarz protokołu wraz z załącznikami oraz protokoły posiedzeń i uchwały podjęte przez obwodową komisję wyborczą (jeśli zostały podjęte) przewodniczący komisji doręcza niezwłocznie kapitanowi statku. Ponadto przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje kapitanowi statku w depozyt spis wyborców wraz z dołączonymi do niego zaświadczeniami, opakowania zbiorcze z kartami do głosowania i pozostałe materiały oraz pieczęć komisji.
8. Drugi egzemplarz protokołu głosowania w obwodzie, sporządzony zgodnie z pkt 4 albo 5, podpisany przez członków komisji i opieczętowany, wraz z ewentualnymi uwagami mężów zaufania i członków komisji oraz wyjaśnieniami komisji, kapitan niezwłocznie przekazuje elektronicznie w formie skanu bądź, w przypadku braku możliwości, faksem do Okręgowej Komisji Wyborczej.
9. W razie braku możliwości przekazania protokołu głosowania w obwodzie w sposób określony w pkt 8 kapitan statku przekazuje pełnomocnikowi Okręgowej Komisji Wyborczej, o którym mowa w art. 173 Kodeksu wyborczego, za pomocą dostępnych środków łączności treść protokołu, ewentualnych uwag mężów zaufania i członków komisji oraz wyjaśnień komisji. Przekazane dane z protokołu głosowania w obwodzie pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej zapisuje na odpowiednim formularzu protokołu głosowania w obwodzie, wykreślając wyrazy „protokół” i wpisując wyrazy „informacja o wynikach”. Sporządzony w ten sposób zapis wyników głosowania podpisuje pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej. Uwagi mężów zaufania i członków komisji oraz wyjaśnienia komisji dołączone do protokołu pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej zapisuje w formie odrębnego dokumentu i podpisuje. Na dokumentach odnotowuje się imię i nazwisko osoby przekazującej mu informacje.
10. Otrzymaną od obwodowej komisji wyborczej kopertę z protokołem głosowania w obwodzie oraz protokoły posiedzeń i uchwały podjęte przez obwodową komisję wyborczą (jeśli zostały podjęte) wraz z pozostałymi dokumentami i pieczęcią komisji kapitan statku przekazuje Okręgowej Komisji Wyborczej w najbliższym możliwym terminie lub niezwłocznie po powrocie do kraju. Jeżeli dokumenty te oraz pieczęć komisji nie zostaną przekazane Okręgowej Komisji Wyborczej do czasu jej rozwiązania, kapitan statku przekazuje je dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.
11. Uchwałę stosuje się także w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania.
- Data ogłoszenia: 2025-05-02
- Data wejścia w życie: 2025-04-16
- Data obowiązywania: 2025-04-16
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA