REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2025 poz. 451

OGŁOSZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

z dnia 5 maja 2025 r.

o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX-8

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2022 r. poz. 1722 oraz z 2024 r. poz. 96 i 1222) ogłaszam informację o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego.

I. Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze uniwersalnym albo wyspecjalizowanym.

Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 2.

Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji.

Programy będą rozpowszechniane z zachowaniem poniższych warunków:

1. Dla potrzeb rozpowszechniania programów użyte zostaną kanały telewizyjne o szerokości 7 MHz w standardzie DVB-T lub DVB-T2, w ósmym ogólnopolskim multipleksie, wymienione i szczegółowo określone w załączniku do zarządzenia nr 5 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 174-230 MHz (Dz. Urz. UKE poz. 20), zmienionego zarządzeniem nr 1 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 stycznia 2019 r. (Dz. Urz. UKE poz. 1).

2. Stacje nadawcze przeznaczone do rozpowszechniania programów będą zlokalizowane na poszczególnych obszarach wykorzystania częstotliwości wskazanych w powyższym planie zagospodarowania częstotliwości lub poza tymi obszarami w odległości nie większej niż 25 km od granicy obszarów. Wartości parametrów technicznych stacji nadawczych, w tym mocy promieniowanej, będą zawierały się w takich granicach, aby dopuszczalny sumaryczny poziom natężenia pola sygnałów zakłócających, wyznaczony zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Sektora Radiokomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego - ITU-R i porozumienia Genewa 2006 (Porozumienie Regionalne w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w Regionie 1 /w części Regionu 1 położonej na zachód od południka 170°E i na północ od równoleżnika 40°S, z wyłączeniem terytorium Mongolii/ oraz Islamskiej Republice Iranu, w pasmach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz - Genewa 2006), tzn. obliczony metodą ITU R.P1546 dla 1 % czasu, 50 % miejsc, na wysokości 10 m n.p.t., nie przekraczał na granicy wspólnoblokowych lub wspólnokanałowych obszarów wykorzystania częstotliwości, na terenie wymienionych poniżej wymienionych krajów, następujących wartości:

- dla standardu DVB-T i DVB-T2:

Kraj

Wartość (dBµV/m)

DVB-T(2) › T-DAB

DVB-T(2) › DVB-T

Niemcy

45

38

Szwecja

45

38

Dania

45

38

Litwa

45

38

Łotwa

45

38

Rosja

45

38

Białoruś

43

35

Ukraina

45

38

Słowacja

43

35

Czechy

43

35

Polska

45

38

3. System emisji:

- standard DVB-T zgodnie z normą PN-ETSI EN 300 744 (Telewizja cyfrowa (DVB) - Struktura ramkowania, kodowanie kanałowe i modulacja dla naziemnej telewizji cyfrowej)

lub

- standard DVB-T2 zgodnie z normą PN-ETSI EN 302 755 (Telewizja cyfrowa (DVB) - Struktura ramkowania, kodowanie kanałowe i modulacja dla systemu drugiej generacji naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2)).

4. Standard kodowania sygnału wizji:

- dla DVB-T: H.264/AVC (zgodnie z Zaleceniem Sektora Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU-T H.264 Zaawansowane kodowanie wizji dla źródłowych usług audiowizualnych) zdolny do kodowania strumienia MP@L3 dla telewizji o standardowej rozdzielczości (SDTV) i HP@L4 dla telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV)

lub

- dla DVB-T2: H.265/HEVC (zgodnie z Zaleceniem Sektora Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU-T H.265 Wysokowydajne kodowanie wizji) zdolny do kodowania obrazów o rozdzielczości 1920 × 1080 p50 i 1280 × 720 p50 dla telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV).

5. Standard kodowania sygnału fonii:

- standard kodowania sygnału fonii podstawowej: MPEG-2 Audio Warstwa II (zgodnie z normą ISO/IEC 13818-3 - Technika informatyczna - Ogólne zasady kodowania obrazów ruchomych i towarzyszącej im informacji dźwiękowej; Część 3: Dźwięk)

lub

- standard kodowania sygnału fonii przestrzennej: E-AC-3 (Dolby Digital+), (zgodnie z normą ETSI TS 102 366 - Standard cyfrowej kompresji fonii /AC-3, Enhanced AC-3/).

6. Średnia przepływność strumienia danych przypadająca na jeden program będzie wynosić nie więcej niż 1/7 przepływności całkowitego strumienia danych powstałego z kodowania wszystkich treści, który po procesie modulacji będzie tworzył sygnał multipleksu MUX-8.

7. Sygnał multipleksu ósmego tworzyć będzie nie więcej niż 7 programów telewizyjnych (dalej „Programy TV”), na których rozpowszechnianie w multipleksie MUX-8 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił koncesji (dalej „Koncesje”).

8. Uporządkowanie audiowizualnych składników multipleksu MUX-8 będzie następujące: w kolejności odpowiadającej dacie udzielenia Koncesji przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

9. Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie.

10. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości lub w standardzie DVB-T2 w systemie wysokiej rozdzielczości.

11. Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T co najmniej do dnia, w którym wszystkie Koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania Programów TV w standardzie DVB-T2.

12. Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T2 najwcześniej od dnia, w którym Koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania programów TV w standardzie DVB-T2.

13. Rozpoczęcie rozpowszechniania programów w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny przez podmioty, które uzyskały w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania prawo do umieszczenia programów w multipleksie ósmym nastąpi nie wcześniej niż od dnia 29 grudnia 2025 r.

II. Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określania warunków programowych będzie odesłanie do zadeklarowanych przez wnioskodawcę we wniosku o udzielenie koncesji informacji programowych i związanych z tym załączników, do których przestrzegania po uzyskaniu decyzji w sprawie udzielenia koncesji wnioskodawca się zobowiąże. Rażące odstąpienie od zadeklarowanych warunków programowych po udzieleniu koncesji będzie stanowić przesłankę cofnięcia koncesji w trybie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji.

Elementem decyzji koncesyjnej w zakresie określenia warunków technicznych będzie ustalenie parametrów sygnalizacyjnych - identyfikatorów ID.

III. W postępowaniu stosuje się formularze wniosków, które można uzyskać w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie przy Skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 9 w dni robocze w godzinach 10.00-15.00. Formularze dostępne są także na stronie internetowej www.krrit.gov.pl.

Wnioski można nadsyłać pocztą lub składać w kancelarii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - pokój A1. Kancelaria przyjmuje wnioski w dni robocze w godzinach 10.00-15.00. Wnioski można składać również drogą elektroniczną przez ePUAP lub na adres do doręczeń elektronicznych. Wnioski należy składać w jednym egzemplarzu.

Informacje dotyczące postępowania można uzyskać pod numerem telefonu 22-597-30-89.

IV. Wnioski mogą być składane w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia.

V. Wnioski niezgodne z warunkami określonymi w pkt I w zakresie przedmiotu postępowania, określenia charakteru programu lub warunków technicznych, a także wnioski złożone po terminie określonym w pkt IV będą pozostawiane bez rozpoznania.

VI. Niezwłocznie po wszczęciu postępowania lista wnioskodawców uczestniczących w postępowaniu opublikowana zostanie w Internecie na stronie www.krrit.gov.pl oraz wywieszona w siedzibie Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: M. Świrski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2025-05-15
  • Data wejścia w życie: 2025-05-15
  • Data obowiązywania: 2025-05-15
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA