REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 17 poz. 138

Dep. Nauki i Szkol. Wojskowego

ZARZĄDZENIE Nr 64/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 19 września 2001 r.

w sprawie ustalenia „Regulaminu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dabrowskiego"

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40, z 1996 r. Nr 7, poz. 44, z 1997 r. Nr 96, poz. 590, Nr 107, poz. 688, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się „Regulamin studiów w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, stanowiący załącznik do zarządzenia.

§ 2.Traci moc zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 107/Sztab. z dnia 29 września 1995 r. w sprawie wprowadzenia w życie „Regulaminu studiów Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego".

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2001 r.

Minister Obrony Narodowej: B. KOMOROWSKI

Załącznik 1. [Regulamin Studiów w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego]

Załącznik do zarządzenia Nr 64/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 19 września 2001 r. (poz. 138)

Regulamin Studiów w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego

I. PRZEPISY OGÓLNE.

§ 1.1. Regulamin dotyczy studiów prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, zwanej dalej „Akademią", zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

2. W Akademii prowadzone są studia inżynierskie, licencjackie, jednolite magisterskie oraz uzupełniające magisterskie, kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub licencjata, magistra inżyniera, albo tytułów równoważnych określonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

3. Studia trwają:

1) licencjackie - co najmniej trzy lata;

2) inżynierskie - co najmniej trzy i pół roku;

3) jednolite magisterskie - co najmniej cztery i pół roku;

4) uzupełniające magisterskie - co najmniej dwa lata.

§ 2. Odbywanie studiów określonych w ust. 1 regulują odrębne regulaminy.

2.1. Regulamin nie dotyczy studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych.

§ 3.1. Przyjęcie w poczet studentów Akademii następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania. Treść ślubowania określa statut Akademii.

2. Po immatrykulacji student otrzymuje legitymację studencką, indeks oraz inne dokumenty wynikające z odrębnych przepisów.

3. Indeks jest dokumentem przedstawiającym przebieg oraz wyniki studiów i jest własnością studenta. Do czasu ukończenia lub przerwania studiów student zobowiązany jest do przedstawiania indeksu na każde wezwanie władz Akademii lub wydziału.

4. Dane osobowe studenta podlegają ochronie.

§ 4.1. Przełożonym wszystkich studentów Akademii jest komendant Akademii - rektor, a w wydziale w zakresie spraw wynikających z realizacji procesu kształcenia - dziekan, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Komendant Akademii - rektor może wprowadzić inną, niż określona w ust. 1, podległość studentów Akademii.

§ 5.1. Jedynym reprezentantem ogółu studentów Akademii są organy samorządu studenckiego.

II. ORGANIZACJA STUDIÓW

§ 6.1. Rok akademicki w Akademii rozpoczyna się nie później niż dnia1 października i trwa nie dłużej niż do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

2. Szczegółowa organizacja roku akademickiego określana jest najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego.

3. Studia odbywają się w systemie semestralnym.

§ 7.1. Studia w Akademii odbywają się według planów studiów, programów kształcenia oraz rozkładów zajęć.

2. Plany studiów są akceptowane przez rady wydziałów.

3. Plany studiów zawierają:

1) wykaz przedmiotów;

2) formy realizacji oraz wymiary czasowe przedmiotów;

3) rodzaje rygorów dydaktycznych;

4) rodzaje oraz czas trwania praktyk studenckich.

4. Plany studiów, programy kształcenia oraz rozkłady zajęć są dostępne i podawane do wiadomości studentom przed rozpoczęciem semestru lub roku akademickiego.

§ 8.1. Dopuszcza się możliwość odbywania studiów według indywidualnego planu studiów. 2. Zasady i warunki odbywania studiów, określonych w ust. 1, określają rady wydziałów.

III. PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA

§ 9.1. Student Akademii ma prawo do:

1) korzystania z pomieszczeń, urządzeń, środków, zbiorów bibliotecznych Akademii, jak też z pomocy nauczycieli akademickich i organów Akademii w celu zdobywania wiedzy w wybranym kierunku studiów oraz rozwijania własnych zainteresowań naukowych;

2) wyboru, w ramach kierunku studiów, specjalności oraz profilu dyplomowania, z uwzględnieniem możliwości Akademii oraz uwarunkowań określonych w odrębnych przepisach;

3) wyboru przedmiotów z zestawu przedmiotów określonych w planach studiów, według zasad określonych przez radę wydziału;

4) odbywania studiów, za zgodą dziekana, według indywidualnego planu studiów;

5) studiowania, poza swoim kierunkiem podstawowym, na dowolnej liczbie kierunków, także w innych szkołach wyższych, pod warunkiem wypełniania wszystkich obowiązków związanych z tokiem studiów na kierunku podstawowym - zasady i tryb tego rodzaju studiów ustala oraz wyraża zgodę na ich podejmowanie komendant Akademii - rektor;

6) przeniesienia do lub z innej szkoły wyższej za zgodą organów tej szkoły, o ile wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w Akademii (w tej szkole) - zgodę na przeniesienie wyraża dziekan lub, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów, komendant Akademii - rektor;

7) uczestniczenia w pracach badawczych prowadzonych przez Akademię, stosownie do potrzeb Akademii;

8) występowania, za pośrednictwem samorządu studenckiego, z wnioskami do organów Akademii w zakresie wszystkich spraw studenckich;

9) zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich, w szczególności w kołach naukowych oraz zespołach artystycznych i sportowych, na zasadach określonych w ustawie lub innych przepisach;

10) otrzymywania nagród i wyróżnień za dobre wyniki w nauce według zasad określonych przez komendanta Akademii - rektora, dziekana lub odrębne przepisy;

11) otrzymywania pomocy materialnej według zasad określonych w odrębnych przepisach;

12) uzyskiwania urlopów od zajęć w Akademii - zgodę na urlop wydaje dziekan, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej;

13) ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

14) korzystania z ulgi w opłatach za przejazdy koleją oraz środkami komunikacji miejskiej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Student Akademii obowiązany jest do:

1) postępowania zgodnego z treścią ślubowania;

2) przestrzegania zasad regulaminu;

3) przestrzegania przepisów i zarządzeń obowiązujących w Akademii;

4) uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych i organizacyjnych, składania egzaminów, odbywania praktyk oraz spełniania innych rygorów dydaktycznych określonych w planach studiów;

5) godnego zachowania się w Akademii oraz poza nią;

6) poszanowania mienia Akademii;

7) dbałości o dobre imię Akademii;

8) wnoszenia na rzecz Akademii opłat określonych w odrębnych przepisach.

§ 10. Za postępowanie uchybiające godności studenta oraz naruszenie przepisów i zarządzeń obowiązujących w Akademii student ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

IV. ZASADY I TRYB ZALICZANIA SEMESTRU/ROKU STUDIÓW

§ 11. Zaliczeniowym okresem studiów w Akademii jest semestr i rok studiów.

§ 12.1. W Akademii stosuje się jednolitą, ustaloną przez Senat, skalę ocen.

2. W Akademii dopuszcza się możliwość stosowania punktowego systemu oceniania, zgodnego ze standardem ECTS (European CreditTransfer System - Europejski SystemTransferu Punktów).

§ 13.1. Student w każdym semestrze zalicza rygory dydaktyczne w terminach przewidzianych planami studiów.

2. Do prowadzenia zajęć oraz przyjmowania zaliczeń i egzaminów uprawnieni są nauczyciele akademiccy oraz inne osoby dopuszczone do tych czynności przez dziekana.

3. Szczegółowe zasady oraz tryb uzyskiwania zaliczenia semestru/roku studiów w wydziale ustala dziekan po zasięgnięciu opinii rady wydziału.

§ 14.1. W stosunku do studenta, który nie zaliczył semestru/roku studiów lub nie spełnił innych wymagań warunkujących kontynuowanie studiów dziekan lub, jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej - komendant Akademii - rektor, wydaje decyzję o:

1) zezwoleniu na powtarzanie semestru/roku studiów;

2) warunkowym wpisie na następny semestr/rok studiów;

3) udzieleniu urlopu dziekańskiego/rektorskiego;

4) skreśleniu z listy studentów.

2. Dla czynności określonych w ust. 1 może być, w przypadkach określonych w odrębnych przepisach, wymagana opinia rady wydziału.

§ 15.1. Osoba, która przerwała studia lub została skreślona z listy studentów ma prawo ubiegać się o wznowienie studiów, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

2. Decyzję o wznowienie studiów wydaje dziekan lub, jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej - komendant Akademii - rektor.

V. PRACA DYPLOMOWA, EGZAMIN DYPLOMOWY, UKOŃCZENIE STUDIÓW

§ 16.1. Student jest zobowiązany wykonać pracę dyplomową.

2. Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem kierownika pracy dyplomowej.

3. Szczegółowe zasady wyznaczania kierownika pracy dyplomowej, wykonywania oraz oceniania pracy dyplomowej określa rada wydziału.

§ 17.1. Po uzyskaniu zaliczeń wszystkich przedmiotów, praktyk i innych rygorów dydaktycznych występujących w planach studiów oraz pozytywnej oceny pracy dyplomowej student uzyskuje dopuszczenie do egzaminu dyplomowego.

2. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną - na wniosek dziekana - przez komendanta Akademii - rektora.

3. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym.

4. Szczegółowe zasady przeprowadzania, oceniania egzaminu dyplomowego oraz określania oceny ukończenia studiów ustala senat o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

§ 18.1. Pomyślnie zdany egzamin dyplomowy jest aktem kończącym studia wyższe w Akademii.

2. Po pomyślnie zdanym egzaminie dyplomowym student staje się absolwentem Akademii.

3. Absolwent Akademii otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych według wzoru określonego w odrębnych przepisach.

4. Do dyplomu ukończenia studiów wyższych może byż dołączony suplement, którego wzór określają odrębne przepisy.

VI. PRZEPISY KOŃCOWE

§ 19. We wszystkich sprawach rozstrzyganych przez organy Akademii studentowi przysługuje prawo odwoływania się do komendanta Akademii - rektora, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

§ 20. Szczegółowe zasady odbywania studiów w Akademii określa komendant Akademii - rektor.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-10-22
  • Data wejścia w życie: 2001-10-22
  • Data obowiązywania: 2001-10-22
  • Z mocą od: 2001-10-01
  • Dokument traci ważność: 2005-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA