REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2006 nr 19 poz. 255

Departament Prawny

DECYZJA Nr 419/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 20 października 2006 r.

w sprawie organizacji służby obsługi prawnej w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w niektórych jednostkach organizacyjnych przez niego nadzorowanych

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) oraz w związku z art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 56, z późn. zm.1)) i art. 82 I protokołu dodatkowego do Konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 41, poz. 175) ustala się, co następuje:

1. W komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, o których mowa w pkt I i II lit. A załącznika do obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2006 r. Nr 35, poz. 382), jak również w centralnych organach administracji rządowej podległych Ministrowi Obrony Narodowej, zwanych dalej „jednostkami”, tworzy się służbę obsługi prawnej, zwaną dalej „Wojskową Służbą Prawną”.

2. Nadzór nad Wojskową Służbą Prawną sprawuje Minister Obrony Narodowej.

3. Na czele Wojskowej Służby Prawnej stoi Dyrektor Departamentu Prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej, zwany dalej „Szefem Wojskowej Służby Prawnej”.

4. Szef Wojskowej Służby Prawnej może powierzyć żołnierzowi zawodowemu lub członkowi korpusu służby cywilnej, posiadającemu tytuł zawodowy radcy prawnego oraz co najmniej sześcioletni staż służby (pracy) w obsłudze prawnej w wojsku, funkcję koordynatora Wojskowej Służby Prawnej.

5. W skład Wojskowej Służby Prawnej wchodzą osoby pełniące służbę lub pracujące w komórkach prawnych lub na samodzielnych stanowiskach w obsłudze prawnej, zwane dalej „doradcami prawnymi”.

6. Podstawowymi zadaniami Wojskowej Służby Prawnej jest prawna ochrona interesów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wspieranie dowódców w wykonywaniu zadań służbowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

7. Zadania, o których mowa w pkt 6, realizowane są poprzez świadczenie pomocy prawnej, o której mowa w art. 7 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059, z późn. zm. 2)) oraz w szczególności przez:

1) inicjowanie i dokonywanie ocen skuteczności funkcjonowania prawa oraz opracowywanie informacji i wniosków wynikających z tych ocen;

2) ocenę prawną wniosków i postulatów, zgłoszonych przez dowódców, dotyczących propozycji zmiany, uchylenia lub wydania nowych aktów prawnych;

3) inicjowanie i koordynowanie procesu legislacyjnego nad projektami aktów mającymi charakter źródeł prawa powszechnie obowiązującego i prawa wewnętrznego;

4) zapewnianie dowódcom profesjonalnej obsługi prawnej w rozumieniu art. 82 I protokołu dodatkowego do Konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r., w szczególności w zakresie prawa operacyjnego (wraz z zasadami użycia siły), prawa międzynarodowego (w tym międzynarodowego prawa wojennego), jak również międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka;

5) udział w negocjowaniu porozumień technicznych dotyczących pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz porozumień związanych z udziałem wojsk poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, okręgów i korpusów w ćwiczeniach międzynarodowych;

6) ochronę interesów jednostek w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych;

7) badanie zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych i przedstawianie wniosków co do sposobu ich załatwienia;

8) informowanie dowódców o stwierdzonych przypadkach naruszenia prawa i skutkach tych naruszeń;

9) popularyzowanie prawa, w tym zwłaszcza międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.

8. Organami Wojskowej Służby Prawnej są:

1) Szef Wojskowej Służby Prawnej;

2) szefowie komórek prawnych w jednostkach, o których mowa w pkt 1;

3) doradcy prawni pełniący służbę lub pracujący na samodzielnych stanowiskach.

9. Organy Wojskowej Służby Prawnej podlegają bezpośrednio:

1) Szef Wojskowej Służby Prawnej - Ministrowi Obrony Narodowej;

2) szefowie komórek prawnych oraz doradcy prawni pełniący służbę lub pracujący na samodzielnych stanowiskach - dowódcom jednostek, w których pracują lub pełnią służbę.

10. Szefem Wojskowej Służby Prawnej i szefami komórek prawnych mogą być doradcy prawni, posiadający tytuł zawodowy radcy prawnego oraz staż służby (pracy) w obsłudze prawnej w wojsku wynoszący co najmniej:

1) dwanaście lat w przypadku Szefa Wojskowej Służby Prawnej,

2) sześć lat w przypadku szefa komórki prawnej.

11. Do zadań Szefa Wojskowej Służby Prawnej należy w szczególności:

1) ocena prawidłowości wykonywania czynności prawnych w jednostkach;

2) udzielanie wytycznych w sprawach problemowych, obejmujących zakresem przedmiotowym działalność różnych jednostek;

3) współdziałanie w doskonaleniu zawodowym;

4) zlecanie szefom komórek prawnych i doradcom prawnym na samodzielnych stanowiskach prowadzenia każdej sprawy w postępowaniu sądowym, administracyjnym i przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz dokonywania innych czynności z zakresu pomocy prawnej.

12. Do zadań szefa komórki prawnej należy w szczególności:

1) inicjowanie procedur wyznaczania lub zwalniania doradców prawnych ze stanowisk służbowych we własnej komórce i w podległych - w strukturze dowodzenia wojsk - jednostkach organizacyjnych;

2) koordynowanie działalności obsługi prawnej w jednostkach podległych właściwym dowódcom;

3) ocena prawidłowości wykonywania czynności prawnych w jednostkach podległych właściwym dowódcom;

4) organizowanie, z własnej inicjatywy oraz na polecenie dowódcy lub na wniosek Szefa Wojskowej Służby Prawnej, szkolenia doradców prawnych.

13. Do zadań doradcy prawnego, pełniącego służbę lub pracującego na samodzielnym stanowisku, należy w szczególności:

1) ocena prawidłowości wykonywania czynności prawnych w obsługiwanych jednostkach;

2) informowanie dowódców obsługiwanych jednostek o:

a) zmianach w obowiązującym stanie prawnym w zakresie działania tych jednostek,

b) stwierdzonych przypadkach naruszenia prawa i skutkach tych naruszeń.

14. Doradcy prawnemu nie można polecać wykonywania zadań wykraczających poza zakres, o którym mowa w pkt 7, z wyjątkiem obowiązku uczestnictwa w szkoleniach i ćwiczeniach oraz uzgadniania dokumentów innych niż normatywne, których charakter wymaga udziału tego doradcy.

15. Wniosek w sprawie utworzenia, likwidacji lub zmiany w etacie komórki prawnej oraz wniosek w sprawie utworzenia lub likwidacji samodzielnego stanowiska doradcy prawnego wymaga uzgodnienia z Szefem Wojskowej Służby Prawnej.

16. Wniosek w sprawie wyznaczenia lub zwolnienia ze stanowiska w Wojskowej Służbie Prawnej wymaga pozytywnej opinii Szefa Wojskowej Służby Prawnej.

17. Zobowiązuje się dowódców do zapewnienia warunków umożliwiających wykonywanie obsługi prawnej w podległych jednostkach, w sposób określony przepisami ustaw oraz niniejszej decyzji, a w szczególności do:

1) upoważnienia doradców prawnych do stałego i bezpośredniego komunikowania się z dowódcami;

2) umożliwienia doradcom prawnym stałego dostępu do będącego na wyposażeniu jednostek sprzętu informatycznego oraz oprogramowania, w szczególności zapewniającego dostęp do programów informacji prawnych.

18. Prawa i obowiązki doradców prawnych, posiadających tytuł zawodowy radcy prawnego, regulują odrębne ustawy.

19. Decyzja wchodzi w życie z dniem 2 listopada 2006 r. 3)

Minister Obrony Narodowej: R. Sikorski

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 474, z 1997 r., Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944, z 1999 r. Nr 11, poz. 95, z 2001 r., Nr 123, poz. 1353 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 156, poz. 1301, z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 711.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, z 2004 r. Nr 34, poz. 303, Nr 62, poz. 577 i Nr 202, poz. 2067, z 2005 r. Nr 163, poz. 1361 i Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708.

3) Niniejsza decyzja poprzedzona była zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej Nr 24/MON z dnia 20 maja 1983 r. w sprawie obsługi prawnej w wojsku (Dz. Rozk. MON, poz. 33).

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA