REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 1996 nr 1 poz. 1

Zarządzenie Nr 1/96
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

z dnia 1 lutego 1996 r.

w sprawie rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych

Tekst pierwotny

Na podstawie § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 września 1992 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 69, poz. 351) oraz w związku z § 7 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 lipca 1995 r. w sprawie zakresu, trybu i zasad uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 102, poz. 506) zarządza się, co następuje:

§ 1

Funkcję rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, zwanego dalej „rzeczoznawcą”, może sprawować osoba, która:

1) po ukończeniu studiów wyższych ma co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub na stanowisku projektanta,

2) osiada przygotowanie zawodowe do sprawowania tej funkcji, stwierdzone przez Komisję do spraw Rzeczoznawców Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwaną dalej „Komisją”.

§ 2

1. Komisja składa się z 4 do 7 członków, w tym przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego.

2. Przewodniczącym Komisji jest dyrektor Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

3. Pozostałych członków Komisji, w tym zastępcę przewodniczącego, powołuje imiennie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek przewodniczącego.

§ 3

1. Wniosek o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy kieruje zainteresowana osoba do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:

1) dokumenty stwierdzające posiadane wykształcenie,

2) kwestionariusz: osobowy,

3) wykaz opracowań lub publikacji z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych wykonanych w związku z dotychczasową działalnością.

§ 4

1. Stwierdzenie posiadanego przygotowania zawodowego, o którym mowa w § 1 pkt 2, polega na ocenie znajomości przepisów i polskich norm dotyczących ochrony przeciwpożarowej, umiejętności stosowania zawartych w nich wymagań oraz doboru zabezpieczeń przeciwpożarowych stosownie do tych wymagań.

2. Oceny, o której mowa w ust. 1, dokonuje Komisja, z udziałem przewodniczącego Komisji lub zastępcy przewodniczącego, w składzie co najmniej 3 osób, na podstawie wyników przeprowadzonego egzaminu, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.

3. Osoby, które złożyły wniosek o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy, są powiadamiane o terminie egzaminu co najmniej na 30 dni przed jego przeprowadzeniem.

4. Z egzaminu jest sporządzany protokół, który podpisują uczestniczący w nim członkowie Komisji. Ocenę wyników określa się jako „pozytywną” łub „negatywną”.

§ 5

1. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek przewodniczącego Komisji, wydaje osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin, o którym mowa w § 4 ust. 2, zaświadczenie stwierdzające posiadanie przygotowania zawodowego i powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy, zwane dalej „zaświadczeniem”, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.

2. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek przewodniczącego Komisji, może osobę ubiegającą się o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy zwolnić z obowiązku składania egzaminu, jeśli przedstawiona dokumentacja dotycząca jej działalności jest wystarczająca do dokonania oceny, o której mowa w § 4 ust. 1, i uzyskania pozytywnego wyniku.

3. Biuro Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń oraz przekazuje do komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej aktualny wykaz rzeczoznawców.

4. Wykaz rzeczoznawców jest udostępniany przez komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej jednostkom organizacyjnym i osobom zainteresowanym dokonaniem uzgodnienia projektu budowlanego.

5. Rzeczoznawca jest obowiązany do powiadomienia w terminie 30 dni właściwego terenowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i przewodniczącego Komisji o zmianie swego miejsca zamieszkania.

§ 6

1. Nadzór nad działalnością rzeczoznawców sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, przy pomocy przewodniczącego Komisji i komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.

2. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór nad działalnością rzeczoznawców w zakresie uzgadniania przez nich projektów budowlanych obiektów zlokalizowanych na terenie województwa.

3. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór nad działalnością rzeczoznawców zamieszkałych na terenie województwa co do prawidłowości wywiązywania się przez nich z obowiązków wysyłania zawiadomienia o uzgodnieniu projektu budowlanego w zakresie zagospodarowania działki lub terenu oraz prowadzenia ewidencji projektów budowlanych, które uzgodnili, wynikających z § 6 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 lipca 1995 r. w sprawie zakresu, trybu i zasad uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 102, poz. 506).

4. Nadzór, o którym mowa w ust. 3, nad rzeczoznawcami zajmującymi stanowisko komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz nad rzeczoznawcami zatrudnionymi w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej sprawuje przewodniczący Komisji.

5. Rzeczoznawca jest obowiązany do posiadania przez okres 5 lat ewidencji projektów budowlanych oraz kopii zawiadomień, o których mowa w ust. 3, wraz z dowodami ich wysłania, a także do okazywania ich komendantowi wojewódzkiemu, o którym mowa w ust. 3, przewodniczącemu Komisji oraz osobom przez nich upoważnionym.

6. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zawiadamia przewodniczącego Komisji o stwierdzeniu nieprawidłowości w działalności rzeczoznawcy, w zakresie określonym w ust. 2 i 3.

7. Komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić nadzorującego go komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej o fakcie zgłoszenia sprzeciwu – przy zajmowaniu stanowiska przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego – w stosunku do rozwiązań, których zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej stwierdził rzeczoznawca.

§ 7

1. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek przewodniczącego Komisji, może wydać rzeczoznawcy upomnienie lub skierować go na ponowny egzamin, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jego działalności w zakresie określonym w § 6 ust. 2 i 3 lub w razie niezawiadomienia o zmianie miejsca zamieszkania, a gdy wymienione nieprawidłowości miały wpływ na stan bezpieczeństwa pożarowego obiektów – może unieważnić jego zaświadczenie w drodze decyzji.

2. Skierowanie rzeczoznawcy na ponowny egzamin jest równoznaczne z zawieszeniem jego działalności.

§ 8

1. Sprawy sporne pomiędzy rzeczoznawcą a projektantem lub inwestorem rozstrzyga komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej właściwy dla miejsca lokalizacji inwestycji, a pomiędzy rzeczoznawcą a komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

2. Informację o rozstrzygnięciu sporu komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w ust. 1, przekazuje do wiadomości komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej właściwego dla miejsca zamieszkania rzeczoznawcy.

§ 9

Traci moc zarządzenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 26 kwietnia 1993 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (Dz. Urz. KG PSP Nr 1 – 2, poz. 4), z tym że wydane na jego podstawie zaświadczenia zachowują ważność.

§ 10

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

 

KOMENDANT GŁÓWNY

nadbryg. Feliks Dela

 

Załącznik 1. [ZAŚWIADCZENIE]

Załącznik
do zarządzenia Nr 1/96
Komendanta Głównego
Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 1 lutego 1996 r.

ZAŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1996-05-15
  • Data wejścia w życie: 1996-05-30
  • Data obowiązywania: 1996-05-30
  • Dokument traci ważność: 1999-04-03
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA